Jest projekt tarczy antykryzysowej dla samorządów. Ale bez rekompensowania strat

Fot. Pixabay

Dokument przewiduje m.in. możliwości zadłużania się miast i gmin na wydatki bieżące. Jednak bezpośrednie rekompensaty strat nie są planowane.

„Jednostki samorządu terytorialnego walczą z pandemią SARS-CoV-2 w Polsce ramię w ramię z administracją rządową, przedstawicielami tzw. trzeciego sektora, przedsiębiorcami i obywatelami. Efekty tej walki będą widoczne w budżetach samorządów zarówno po stronie kosztowej, wynikającej ze zwiększonych wydatków na opiekę zdrowotną, opiekę nad osobami starszymi i samotnymi, pomoc dla przedsiębiorców czy dezynfekcję, jak i po stronie przychodowej z uwagi na spadek dochodów własnych, wpływów z PIT, CIT, sprzedaży biletów, czynszów, podatku od nieruchomości” – czytamy w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej dla samorządów, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus pogrąża miejskie budżety. Zapłacą również mieszkańcy

„Lokalne władze obawiają się, że ubytek dochodów własnych JST może wynieść aż 10 proc., co oznaczałoby skurczenie się budżetów aż o 13,5 mld zł w skali kraju. W związku z tym należy podjąć działania mające na celu wsparcie budżetów jednostek samorządu w wielu aspektach – od stworzenia narzędzi umożliwiających bezpośrednie wsparcie finansowe z budżetu centralnego, przez rozluźnienie rygorów fiskalnych, po pozyskanie dodatkowych dochodów lub wygenerowanie oszczędności” – czytamy dalej. W projekcie mają też znaleźć się rozwiązania, które umożliwią kontynuowanie fazy przygotowawczej procesów inwestycyjnych, tak aby niezwłocznie po zniesieniu ograniczeń mogły one wejść w fazę realizacji.

W zakresie wsparcia budżetów jednostek samorządu terytorialnego proponowane jest wprowadzenie w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach będącego skutkiem wystąpienia Covid-19 oraz złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki wynikającym z wystąpienia epidemii Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: „Żal serce ściska”. W tych miejscowościach wirus dokumentnie przetrzebił biznes

Do tego resort rozwoju proponuje wprowadzenie możliwości przekazywania w 2020 r. rat subwencji ogólnej w terminach wcześniejszych oraz wprowadzenie możliwości zwiększenia rezerwy subwencyjnej i przeznaczenia jej na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego w związku z ubytkiem dochodów podatkowych. Raty tzw. jansikowego z maja i czerwca mają być przesunięte na drugie półrocze 2020 r., samorządy będę też mogły elastyczniej zarządzać wpływami z tzw. „funduszu korkowego” (czyli wpływami z pozwoleń na sprzedaż alkoholu).

Dochody powiatów z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa mają być zwiększone z 25 proc. do 50 proc. wpływów w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r., co ma zwiększyć dochody powiatów o 380 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Są takie miejsca, w których lokalne władze rozdają mieszkańcom maseczki

W tarczy proponuje się też wydłużenie o rok realizacji wymogów związanych z elektromobilnoscią (tj. wydłużenie o rok terminu na osiągnięcie minimalnej liczby punktów ładowania i tankowania CNG).

To tego projekt przewiduje m.in. umożliwienie kontynuowania przygotowania inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowlanych, poprzez cyfryzację procedur planistycznych oraz „odwieszenie” niektórych terminów w postępowaniach środowiskowych, wodnoprawnych, a także związanych przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie linii kolejowych dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowli przeciwpowodziowych i lotnisk publicznych.

To wstępna propozycja, i może jeszcze ulec zmianom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Niezwykłe dzwony sandomierskich dominikanów

Po sześciu latach przerwy znów rozbrzmiewają trzy sandomierskie dzwony na wieży kościoła św. Jakuba. ...

Samorządy: zakaz używania dmuchaw do liści. Ale nie wszędzie

Coraz więcej gmin wprowadza zakaz używania spalinowych i elektrycznych dmuchaw do liści. Chodzi głównie ...

Skarby Radziwiłłów i Sobieskich w Nieborowie

Muzeum w Nieborowie przybliży postaci Sobieskich i ich krewnych Radziwiłłów, w tle znajdą się ...

Krakowska firma pomaga policji i Agencji Rezerw Materiałowych

50 000 jednorazowych masek ochronnych dla Agencji Rezerw Materiałowych w Zduńskiej Woli, 50 000 ...

Finansowanie przedsięwzięć niedaleko rzek ma być łatwiejsze

Jednostki samorządu terytorialnego będą mogły partycypować w kosztach inwestycji i utrzymania m.in. wałów przeciwpowodziowych. ...

Odśnieżanie w rękach miasta ma przynieść milionowe oszczędności

Władze Gdyni nie chcą już dłużej płacić zewnętrznym firmom za zimowe odśnieżanie ulic czy ...