Jest projekt tarczy antykryzysowej dla samorządów. Ale bez rekompensowania strat

Fot. Pixabay

Dokument przewiduje m.in. możliwości zadłużania się miast i gmin na wydatki bieżące. Jednak bezpośrednie rekompensaty strat nie są planowane.

„Jednostki samorządu terytorialnego walczą z pandemią SARS-CoV-2 w Polsce ramię w ramię z administracją rządową, przedstawicielami tzw. trzeciego sektora, przedsiębiorcami i obywatelami. Efekty tej walki będą widoczne w budżetach samorządów zarówno po stronie kosztowej, wynikającej ze zwiększonych wydatków na opiekę zdrowotną, opiekę nad osobami starszymi i samotnymi, pomoc dla przedsiębiorców czy dezynfekcję, jak i po stronie przychodowej z uwagi na spadek dochodów własnych, wpływów z PIT, CIT, sprzedaży biletów, czynszów, podatku od nieruchomości” – czytamy w projekcie tzw. tarczy antykryzysowej dla samorządów, nad którym pracuje Ministerstwo Rozwoju.

CZYTAJ TAKŻE: Koronawirus pogrąża miejskie budżety. Zapłacą również mieszkańcy

„Lokalne władze obawiają się, że ubytek dochodów własnych JST może wynieść aż 10 proc., co oznaczałoby skurczenie się budżetów aż o 13,5 mld zł w skali kraju. W związku z tym należy podjąć działania mające na celu wsparcie budżetów jednostek samorządu w wielu aspektach – od stworzenia narzędzi umożliwiających bezpośrednie wsparcie finansowe z budżetu centralnego, przez rozluźnienie rygorów fiskalnych, po pozyskanie dodatkowych dochodów lub wygenerowanie oszczędności” – czytamy dalej. W projekcie mają też znaleźć się rozwiązania, które umożliwią kontynuowanie fazy przygotowawczej procesów inwestycyjnych, tak aby niezwłocznie po zniesieniu ograniczeń mogły one wejść w fazę realizacji.

W zakresie wsparcia budżetów jednostek samorządu terytorialnego proponowane jest wprowadzenie w 2020 r. możliwości nierównowagi strony bieżącej budżetu JST dodatkowo o wartość planowanego ubytku w dochodach będącego skutkiem wystąpienia Covid-19 oraz złagodzenie w 2020 r. reguły fiskalnej ograniczającej zadłużenie o kwotę faktycznego ubytku w dochodach podatkowych jednostki wynikającym z wystąpienia epidemii Covid-19.

CZYTAJ TAKŻE: „Żal serce ściska”. W tych miejscowościach wirus dokumentnie przetrzebił biznes

Do tego resort rozwoju proponuje wprowadzenie możliwości przekazywania w 2020 r. rat subwencji ogólnej w terminach wcześniejszych oraz wprowadzenie możliwości zwiększenia rezerwy subwencyjnej i przeznaczenia jej na uzupełnienie dochodów jednostek samorządu terytorialnego w związku z ubytkiem dochodów podatkowych. Raty tzw. jansikowego z maja i czerwca mają być przesunięte na drugie półrocze 2020 r., samorządy będę też mogły elastyczniej zarządzać wpływami z tzw. „funduszu korkowego” (czyli wpływami z pozwoleń na sprzedaż alkoholu).

Dochody powiatów z tytułu gospodarowania nieruchomościami Skarbu Państwa mają być zwiększone z 25 proc. do 50 proc. wpływów w okresie od 1 kwietnia do 31 grudnia 2020 r., co ma zwiększyć dochody powiatów o 380 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Są takie miejsca, w których lokalne władze rozdają mieszkańcom maseczki

W tarczy proponuje się też wydłużenie o rok realizacji wymogów związanych z elektromobilnoscią (tj. wydłużenie o rok terminu na osiągnięcie minimalnej liczby punktów ładowania i tankowania CNG).

To tego projekt przewiduje m.in. umożliwienie kontynuowania przygotowania inwestycji infrastrukturalnych, w tym budowlanych, poprzez cyfryzację procedur planistycznych oraz „odwieszenie” niektórych terminów w postępowaniach środowiskowych, wodnoprawnych, a także związanych przygotowaniem i realizacją inwestycji w zakresie linii kolejowych dróg publicznych, gospodarki wodnej, budowli przeciwpowodziowych i lotnisk publicznych.

To wstępna propozycja, i może jeszcze ulec zmianom.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Szombierki czekają na gospodarza

Zabytkowa Elektrociepłownia Szombierki nie ma szczęścia. Prywatny właściciel stuletnich budynków nie spełnił obietnicy rewitalizacji. ...

Pożyczki płynnościowe na ratunek budżetów firm

Już ponad 110 mln zł przekazało Województwo Zachodniopomorskie na bezpośrednią pomoc dla przedsiębiorców zagrożonych ...

Marszałek dopłaci do biletów ulgowych

Rząd przyjął nowelę ustawy o publicznym transporcie zbiorowym. Nowe przepisy umożliwią zawieranie do końca ...

Jerzy Buzek: Na osłabianiu roli samorządu tracą mieszkańcy

Kolejne rządy po 2001 roku korzystały z możliwości „decentralizacji problemów” – przesunięcia dodatkowych obowiązków ...

Tarcze jadą do Łodzi

Na przełomie listopada i grudnia do Łodzi dotrą pierwsze części maszyny do drążenia tuneli ...

Likwidacja kopciuchów w Polsce. Katowice jednym z liderów

Polski Alarm Smogowy podsumował, w jakim tempie w polskich miastach wymieniane są stare kotły ...