Wyrok Trybunału Konstytucyjnego powinien być impulsem do zmian, które pomogą szpitalom wyjść ze spirali zadłużenia – uważają samorządowcy.
Jak najlepiej i najszybciej przełożyć na legislację wyrok TK z 20 listopada 2019 roku, zgodnie z którym straty szpitali powinno pokryć państwo – to temat konferencji, która odbędzie się 17 lutego w Senacie.
O zmianach dyskutować będą senatorowie, prawnicy oraz samorządowcy. Genezę i konsekwencje przełomowego wyroku TK przedstawi marszałek województwa mazowieckiego Adam Struzik, a jego skutki konstytucyjne, ekonomiczne i społeczne – prof. Jacek Barcik z Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Śląskiego.
Prezydent Grudziądza Maciej Glamowski, jeden z inicjatorów konferencji, opowie o konsekwencjach wyroku dla szpitala miejskiego w Grudziądzu, a mecenas Bernadeta Skóbel przedstawi dane o zmianie sytuacji finansowej szpitali powiatowych w ostatnich latach.
W konferencji udział wezmą marszałek Senatu prof. Tomasz Grodzki oraz senator Zygmunt Frankiewicz, przewodniczący Komisji Samorządu Terytorialnego i Administracji Państwowej.
20 listopada 2019 r. TK zgodził się, że zmuszanie samorządów do pokrywania strat szpitali to w istocie wyręczanie NFZ. Teraz rząd ma 18 miesięcy na zmianę niekonstytucyjnych przepisów. Samorządy liczą na to, że orzeczenie będzie impulsem do reformy i zmian, które pomogą wyjść na prostą placówkom takim jak zadłużony na blisko 0,5 mld zł Szpital Miejski w Grudziądzu.
Stutysięczne miasto dźwiga na swoich barkach szpital, z którego korzystają mieszkańcy nie tylko powiatu, ale też całego województwa. By uratować placówkę i nie obciążać nadmiernie miasta, szpital wdraża plan naprawczy przyjęty przez radę miejską.
Żadna część jak i całość utworów zawartych w dzienniku nie może być powielana i rozpowszechniana lub dalej rozpowszechniana w jakiejkolwiek formie i w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny lub inny albo na wszelkich polach eksploatacji) włącznie z kopiowaniem, szeroko pojętę digitalizację, fotokopiowaniem lub kopiowaniem, w tym także zamieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody Gremi Media SA. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części bez zgody Gremi Media SA lub autorów z naruszeniem prawa jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami "Regulaminu korzystania z artykułów prasowych" [Poprzednia wersja obowiązująca do 30.01.2017]. Formularz zamówienia można pobrać na stronie www.rp.pl/licencja.