Policja prześwietli samorządy poszkodowane w upadku PBS

AdobeStock

Policyjni śledczy mają zabezpieczyć dokumentację, zweryfikować liczbę poszkodowanych oraz określić ich potencjalne straty, wywołane upadkiem Podkarpackiego Banku Spółdzielczego. Mają określić, czy w PBS doszło do złamania art. 296 kk – zatem przestępstwa niegospodarności.

Wykonanie czynności sprawdzających miała zlecić sanocka prokuratura rejonowa – donosi RMF24.pl, powołując się na rzeczniczkę Prokuratury Okręgowej w Krośnie, prokurator Beatę Piotrowicz. Prokuratura chce się upewnić, czy upadłość PBS nie jest wynikiem popełnienia przestępstwa.

To jeszcze nie śledztwo

Nie oznacza to jeszcze wszczęcia śledztwa. W PBS wciąż trwa procedura przymusowej restrukturyzacji, czego zażądał w połowie stycznia Bankowy Fundusz Gwarancyjny. 17 stycznia umorzono też wyemitowane przez bank obligacje, a Krajowy Depozyt Papierów Wartościowych podjął uchwałę o wycofaniu z depozytu papierów wartościowych i zamknięciu kont ewidencyjnych dla obligacji wyemitowanych przez PBS.

CZYTAJ TAKŻE: Ministerstwo finansów rzuca koło ratunkowe ofiarom PBS

Jak pisaliśmy też na stronach „Życia Regionów”, pod koniec bieżącego tygodnia koło ratunkowe ofiarom upadku miało rzucić ministerstwo finansów – które zdecydowało o przyspieszeniu wypłaty subwencji oświatowej oraz tzw. części równoważącej subwencji ogólnej w kwocie prawie 76 mln zł. Choć to nie powetuje 34 samorządom, posiadającym konta w PBS, potencjalnych strat (szacowanych na 82 mln zł) – to pozwoli jednak lokalnym włodarzom z południowej Polski na zachowanie płynności finansowej.

Pomoc w realizacji świadczeń z programu 500+ miał też obiecać im wojewoda podkarpacki.

Drugi co do wielkości

Niewątpliwie, kłopoty PBS – bo zbyt wcześnie, by mówić o pełnej upadłości – sprawiają, że zarówno bankowcy, jak i organy ścigania wolą dmuchać na zimne. PBS był drugim pod względem wielkości bankiem spółdzielczym w Polsce. Rachunki miało tam 88 tys. klientów indywidualnych oraz 8 tys. przedsiębiorstw.

CZYTAJ TAKŻE: Podkarpackie samorządy stracą miliony

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Zawsze trzeba reagować na zmiany

Lokalny rozwój powinien być zrównoważony, uwzględniający trzy czynniki: społeczny, gospodarczy i środowiskowy – mówi ...

Samorządy szukają niebanalnych sposobów wsparcia swoich przedsiębiorców

W pandemii władze miast pomagają przedsiębiorcom nie tylko finansowo, ale zachęcając mieszkańców do zakupów ...

Michał Zaleski: 2021 to nie będzie rok radosnego rozwoju

Ograniczyliśmy wydatki na wynagrodzenia urzędników o 10 proc. W miejsce odchodzących urzędników nie zatrudniamy ...

Okazja! Bilet katowicki za 119 zł

119 złotych miesięcznie – tylko tyle trzeba zapłacić za „bilet katowicki”, by na terenie ...

Oby nie spadł już śnieg. Miastom kończą się pieniadze

Niektóre samorządy już wydały przeznaczone na ten sezon pieniądze na odśnieżanie i oczyszczanie dróg ...

Rusza platforma Szczeciński Lokalny Solidarny

By wziąć udział w akcji Szczeciński Lokalny Solidarny i wesprzeć lokalnych przedsiębiorców, wystarczy już ...