Ministerstwo finansów rzuca koło ratunkowe ofiarom PBS

AdobeStock

Resort finansów przyspieszy wypłatę subwencji dla gmin, które straciły pieniądze w efekcie przymusowej restrukturyzacji Podkarpackiego Banku Spółdzielczego – podaje MF w komunikacie.

– W związku z umorzeniem części środków finansowych należących do jednostek samorządu terytorialnego informujemy, że podjęto działania umożliwiające niezakłócone realizowanie wszystkich działań samorządów – podaje Ministerstwo Finansów w dzisiejszym komunikacie.

CZYTAJ TAKŻE: Podkarpackie samorządy stracą miliony

W związku z tym resort wypłaci jeszcze dziś (23 stycznia) subwencję oświatową i tzw. część równoważącą subwencji ogólnej w kwocie niemal 76 mln zł, z których opłacane są przede wszystkim wydatki związane z funkcjonowaniem szkół – w tym wydatki związane z wynagrodzeniami nauczycieli.

BGK i wojewoda również spieszą z pomocą

Ministerstwo Finansów pracuje też nad możliwością wypłaty kolejnej raty subwencji w przyspieszonych terminach, zapewniając tym samym pełne bezpieczeństwo funkcjonowania jednostek samorządu terytorialnego.

Z kolei Bank Gospodarstwa Krajowego przedstawi samorządom ofertę zwrotnych mechanizmów finansowych na preferencyjnych warunkach, mających zapewnić płynność finansową, a Wojewoda Podkarpacki zapewni płynność realizacji programu 500 plus. W komunikacie czytamy także, że Wojewoda Podkarpacki jest w stałym kontakcie z przedstawicielami podkarpackich samorządów, udzielając wszelkich informacji oraz wsparcia organizacyjnego.

CZYTAJ TAKŻE: Szpitale na skraju przepaści sięgną do kieszeni chorych

Ryzyko utraty środków

Bankowy Fundusz Gwarancyjny musiał podjęć decyzję o przymusowej restrukturyzacji wobec Podkarpackiego Banku Spółdzielczego z siedzibą w Sanoku od 15 stycznia 2020 r. Miała ona na celu zabezpieczenie przed utratą znaczących środków zgromadzonych w banku przez osoby prywatne, przedsiębiorstwa oraz inne podmioty (w tym jednostki samorządu terytorialnego) oraz uchronienie banku przed upadłością. Brak decyzji o przymusowej restrukturyzacji doprowadziłby do wielokrotnego zwiększenia utraty środków. Natomiast jednostki samorządu terytorialnego bez decyzji o przymusowej restrukturyzacji, utraciłyby wszystkie zgromadzone środki finansowe. Dzięki właściwym działaniom organów państwowych nie doszło do takiej sytuacji – podkreśla MF.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Tarcza dla samorządów? „Zabrakło realnej pomocy”

Finansowe tsunami dotknie również lokalnych budżetów. Rząd przygotował rozwiązania ochronne, ale mało skuteczne.

Szansa dla nowej widowni

Imprezy związane z miastami w pandemii mają większą frekwencję, bo internet gromadzi widzów wszędzie. ...

Pomorze Zachodnie z hybrydami jako pierwsze w Polsce

Pomorze Zachodnie kupiło hybrydy, jako pierwszy region w Polsce. Region stawia na nowoczesny tabor ...

Czyste tylko sumienie władzy

Dopuszczalne stężenie pyłu zawieszonego PM10 w powietrzu w Unii Europejskiej to 50 mikrogramów na ...

Najbardziej morskie centrum w Polsce

Pokazywanie różnorodnych zjawisk naukowych na przykładach związanych z żeglugą, falami, wiatrem, wodą czy rybołówstwem, ...

Nie ma narodu bez kultury!

Niezależnie od wydźwięku tych słów trzeba to przyjąć za fakt. Tymczasem w pandemii, a ...