W kurortach lawinowo przybywa śmieci. Rewal rekordzistą

W gminie Rewal zbiera się 9,3 tys. ton odpadów rocznie, czyli na jednego mieszkańca przypada aż 2,4 tony rocznie, najwięcej w kraju.
Shutterstock

Statystycznie Polak wytwarza już prawie 0,9 kg odpadów dziennie. W popularnych miejscowościach turystycznych – nawet kilka kilogramów.

Gdyby wszystkie odpady komunalne zebrane w Polsce w 2018 r. złożyć w jednym miejscu, góra śmieci ważyłaby w sumie 12,5 mln ton. To tyle, ile waży 250 mln ludzi o średniej masie 50 kg.

Najwięcej śmieci zbieranych jest od gospodarstw domowych, i to ta kategoria od kilku lat gwałtownie rośnie. W zeszłym roku, jak wynika z danych GUS, było to już 10,4 mln ton, czyli o 4,8 proc. więcej niż w 2017 r. i aż o 53 proc. więcej niż w 2012 r. (w tym czasie waga śmieci zbieranych ze sklepów, biur, instytucji, miejskich śmietników, itp. utrzymywała się na poziomie ok. 2 mln ton rocznie).

CZYTAJ TAKŻE: Mieszkańcy stolicy zapłacą więcej za wywóz śmieci

Jeśli ogólną masę zebranych odpadów komunalnych przeliczymy na liczbę Polaków, okazuje się, że statystycznie każda osoba „wytwarza” już 325 kg śmieci rocznie, czyli 0,9 kg dziennie. Ciekawe jednak, że w zależności od miejsca zamieszkania, te wartości mogą się diametralnie różnić.

Jak sprawdziliśmy, największymi „producentami” śmieci per capita okazują się małe miejscowości turystyczne, które w czasie sezonu przeżywają napływ ogromnej liczby turystów. W Karpaczu w zeszłym roku zebrano prawie 5,4 tys. ton śmieci, co w przeliczeniu na jednego mieszkańca daje wartość 1,1 tony w ciągu roku (średnio 3,2 kg dziennie). Rekordzistą pod tym względem jest gmina Rewal, gdzie zbiera się 9,3 tys. ton odpadów rocznie, czyli na jednego mieszkańca przypada 2,4 tony rocznie!

Pierwsza dziesiątka gmin produkujących najwięcej śmieci per capita (oprócz Rewala i Karpacza) to: Jastarnia, Łeba, Międzyzdroje, Władysławowo, Ustronie Morskie, Dziwnów, Mielno i Krynica Morska.

CZYTAJ TAKŻE: Opłaty za śmieci nadal będą rosły

Na tym tle są też takie miejsca w Polsce, gdzie śmieci zbiera się wyjątkowo mało. Przykładowo w gminie Białopole (woj. lubelskie) to tylko 48 kg rocznie per capita, w gminie Pałecznica (woj. małopolskie) – 49 kg rocznie. W sumie takich gmin, zwykle wiejskich, w których mieszańcy wytwarzają mniej niż 100 kg śmieci rocznie jest w Polsce ok. 120, najwięcej – w woj. lubelskim i świętokrzyskim.

W ogóle mieszkańcy woj. świętokrzyskiego, lubelskiego i podkarpackiego są najmniejszymi producentami śmieci per capita (odpowiednio 201, 222 i 234 kg w przeliczeniu na jednego mieszkańca w 2018 r.). Do największych producentów należą zaś mieszkańcy woj. dolnośląskiego, zachodniopomorskiego oraz śląskiego (odpowiednio 394, 377 i 367 kg per capita).

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Miasta łatają budżety kosztem kierowców

Opłaty za parkowanie idą ostro w górę. Największe miasta podjęły już decyzje, ile więcej ...

Jadwiga Emilewicz: Z samorządem współpraca, nie konkurencja

Jest szansa na nowe otwarcie relacji rządu z samorządami. I to na niejednym polu. ...

Samorządy planują sylwestra na wesoło. Ale mniej hucznie

Miejskie zabawy sylwestrowe coraz częściej odbywają się bez fajerwerków. Jedna z planowanych imprez noworocznych ...

Warszawa: nowe stacje na starej linii

Pociągi pierwszej linii stołecznego metra zatrzymają się na dwóch dodatkowych przystankach. Chodzi o stacje ...

Raport bez upiększania

Zachodniopomorskie jest liderem pod względem inwestycji w ochronę środowiska czy produkcji energii ze źródeł ...

Kraków jako pierwszy zdecydował się na uporządkowanie Starego Miasta tworząc park kulturowy

Miejski park pełen kultury

W kilku miastach trwają prace nad stworzeniem parków kulturowych – to recepta na ochronę ...