120 milionów złotych na darmowe WiFi

W sobotę (7 września) rusza nabór wniosków w konkursie „Internet dla każdego”. Na projekt przeznaczono 120 mln złotych.

Publikacja: 04.09.2019 13:44

120 milionów złotych na darmowe WiFi

Foto: AdobeStock

Zgodnie z szacunkami resortu cyfryzacji, dzięki tej inicjatywie na terenie kraju pojawi się 19 tysięcy nowych punktów z bezpłatnym WiFi. – Konkurs jest skierowany do gmin wiejskich i miejsko-wiejskich z całej Polski. To przede wszystkim one borykają się bowiem z brakiem ogólnodostępnej sieci – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. Co ważne, w konkursie będzie obowiązywać wyjątkowo uproszczona procedura.

CZYTAJ TAKŻE: Szybki internet dla mieszkańców wsi

Gminy mogą ubiegać się o dofinansowanie (bon) na budowę publicznych hotspotów na swoim terenie. Maksymalna kwota indywidualnego dofinansowania to 64 368 zł. Środki pokryją koszty instalacji hotspotów, ale utrzymanie infrastruktury i przepustowości będzie już zadaniem gmin. Dzięki konkursowi każda z nich zostanie wyposażona w przynajmniej 10 punktów z WiFi o prędkości na poziomie 30 Mb/s.

Projekt „Kampanie edukacyjno-informacyjne na rzecz upowszechniania korzyści z wykorzystywania technologii cyfrowych” realizowany jest przez Ministerstwo Cyfryzacji we współpracy z Państwowym Instytutem Badawczym NASK. Kampanie mają na celu promowanie wykorzystywania technologii w codziennym życiu przez osoby w różnym wieku, przełamywanie barier z tym związanych oraz wzrost cyfrowych kompetencji społeczeństwa. Projekt obejmuje cztery obszary: jakość życia, e-usługi publiczne, bezpieczeństwo w sieci i programowanie.

CZYTAJ TAKŻE: Sieć 5G przyspieszy rozwój inteligentnych miast

Ministerstwo Cyfryzacji przeprowadziło badanie o tym, co Polacy myślą o internecie, pytając, jak dostęp do sieci ułatwia ludziom życie. Oto, co odpowiedzieli badani:

♦Internet pozwala mi na łatwe nawiązywanie i utrzymywanie kontaktów międzyludzkich (43% – zdecydowanie się zgadzam, 41% – raczej się zgadzam).

♦Internet pozwala mi na łatwy dostęp do informacji i wiadomości (44% – zdecydowanie się zgadzam, 43% – raczej się zgadzam).

♦Internet pozwala mi na łatwy dostęp do wiedzy, możliwości dokształcania się (63% – zdecydowanie się zgadzam, 29% – raczej się zgadzam).

♦Internet pozwala mi na łatwe uczestniczenie w życiu społeczno-politycznym, wyrażanie własnych opinii, udział w sondażach i głosowaniach (41% – zdecydowanie się zgadzam, 45% – raczej się zgadzam).

♦Internet pozwala mi na łatwiejsze poszukiwanie pracy (46% – zdecydowanie się zgadzam, 41% – raczej się zgadzam).

♦Internet daje mi łatwiejszy dostęp do rozrywki, kultury (54% – zdecydowanie się zgadzam, 37% – raczej się zgadzam).

♦Internet ułatwia mi korzystanie z usług turystycznych, transportowych (50% – zdecydowanie się zgadzam, 39% – raczej się zgadzam).

♦Internet ułatwia mi opłacanie rachunków (61% – zdecydowanie się zgadzam, 29% – raczej się zgadzam).

♦Internet ułatwia mi zarządzanie swoim kontem bankowym (64% – zdecydowanie się zgadzam, 28% – raczej się zgadzam).

♦Internet ułatwia mi załatwianie spraw urzędowych (37% – zdecydowanie się zgadzam, 44% – raczej się zgadzam).

♦Internet ułatwia mi robienie zakupów, sprzedawanie (51% – zdecydowanie się zgadzam, 39% – raczej się zgadzam).

♦Internet pozwala mi na łatwe zdobywanie informacji dotyczących zdrowia, korzystania z usług medycznych (44% – zdecydowanie się zgadzam, 43% – raczej się zgadzam).

– Najważniejszym, z punktu widzenia zainteresowania korzystaniem z internetu, jest posiadanie do niego dostępu. Jeśli osoba posiada już dostęp, będzie bardziej skłonna, aby z niego korzystać – mówi minister cyfryzacji Marek Zagórski. – I na tym koncentrujemy nasze działania. W Ministerstwie Cyfryzacji realizujemy największy projekt budowy sieci światłowodowej w Europie. Wraz z nim podłączamy do szybkiego internetu m.in. wszystkie szkoły i Gminne Ośrodki Kultury – dodaje szef MC.

Finanse w regionach
Samorządy chcą rozmawiać z rządem o edukacji
Finanse w regionach
Przed samorządami kolejny trudny rok w finansowaniu oświaty. Nie szczędzą krytyki rządowi
Finanse w regionach
Mieszkańcy o finansach miast myślą rzadko. Najczęściej kojarzą je z podatkami
Finanse w regionach
Oświata wchłania samorządowe pieniądze jak gąbka
Finanse w regionach
10 mld zł dla samorządów. Wiadomo, jak rząd podzielił dodatkowe pieniądze
Materiał Promocyjny
Nest Lease wkracza na rynek leasingowy i celuje w TOP10