Dla inwestorów takie wskaźniki często są podstawową informacją o sytuacji finansowej regionu, kraju czy miasta. Dodatkowo w oparciu o ich wysokość określane są także np. wysokości oprocentowania emitowanych obligacji, zatem dobry rating poza prestiżem oznacza też wymierne korzyści.

Pod koniec kwietnia renomowana agencja Fitch Ratings potwierdziła międzynarodowe długoterminowe ratingi województwa mazowieckiego dla zadłużenia w walucie zagranicznej i w walucie krajowej na poziomie „A-”, a długoterminowy rating krajowy województwa z poziomu „AA+(pol)” wzrósł do „AAA(pol)”. Jak podaje agencja, ich perspektywa jest stabilna. Potwierdzenie ratingów oznacza, że Mazowsze utrzymuje solidne wyniki budżetowe i dobrą płynność oraz że zadłużenie bezpośrednie będzie spadać.

– Utrzymujemy dobry i stabilny dla województwa poziom ratingu. Oznacza to, że województwo jest pewnym i solidnym płatnikiem – mówi Marek Miesztalski, skarbnik województwa mazowieckiego.

Ta agencja w ostatnich miesiącach wydała szereg decyzji, w których potwierdziła ratingi wielu miast – od Opola, Chorzowa, Katowic po Poznań czy Gdańsk. Jeśli chodzi o regiony, to także Małopolska ma stabilną perspektywę, a w ostatniej decyzji Fitch potwierdził międzynarodowe długoterminowe ratingi dla zadłużenia w walucie zagranicznej oraz w walucie krajowej na poziomie „A-”. Potwierdzenie ratingów odzwierciedla opinię Fitch, że wyniki operacyjne Małopolski pozostaną mocne w średnim okresie.