Dla samorządów dodatkowe 14 mld zł w tym roku

14 mld zł mają dostać jednostki samorządu terytorialnego po nowelizacji budżetu, którą przyjął rząd. Ministerstwo Finansów uważa, że pieniądze trafią do samorządów jesienią.

Publikacja: 11.06.2023 18:54

Dla samorządów dodatkowe 14 mld zł w tym roku

Foto: Adobe Stock

Rząd zdecydował, że 14 mld zł zostanie w tym roku przekazanych dodatkowo samorządom: miliard będzie to uzupełnienie subwencji oświatowej, a 13 mld zł – pieniądze, które samorządy będą mogły przeznaczyć na wydatki bieżące, będzie to uzupełnienie subwencji ogólnej. To podobna kwota, jaką samorządy otrzymały w zeszłym roku (13,7 mld). Będzie to trzeci rok, w którym rząd przekazuje dodatkowe budżetowe pieniądze tytułem częściowej rekompensaty ubytku dochodów z podatku PIT w związku z jego obniżeniem z 17 do 12 proc.

14 mld zł to więcej niż wcześniej zapowiadało ministerstwo finansów w rozmowach z samorządami (mowa była o 9 – 10 mld zł) i tyle o ile postulowały organizacje samorządowe.

Artur Soboń, wiceminister finansów powiedział na konferencji prasowej w Lublinie: - To są pieniądze, które trafią do samorządów już po przyjęciu ustawy przez parlament i podpisaniu przez pana prezydenta. Spodziewamy się, że to będzie jesień tego roku.

Wiceminister poinformował, że 7,5 mld zł jest związane z dochodami z PIT, 3,5 mld zł - ze średnią zamożnością poszczególnych gmin, powiatów i województw, a 2 mld zł uzależniono od wysokości realizowanych inwestycji na przestrzeni ostatnich 3 lat. Wyjaśnił: - Te gminy są promowane, które realizowały wyższe wydatki majątkowe.

Na konferencji wymienił kwoty, które otrzymają samorządy Lubelszczyzny: dodatkowe 806 mln zł. Jak dodał, najwięcej środków trafi do gmin (ponad 509 mln zł). Mówiąc o wsparciu dla największych miast wymienił Lublin (79 mln zł), Zamość (40 mln zł), Chełm (36 mln zł), Puławy (blisko 16 mln zł), Świdnik (11,5 mln). Powiaty otrzymają 94 mln zł, a województwo lubelskie - 16,7 mln zł - wyjaśnił.

Artur Soboń przypomniał, iż samorządy zainwestowały w zeszłym roku 65 mld zł. To o jedną czwartą więcej - dodał - niż jeszcze 2-3 lata wcześniej.

Jacek Karnowski, prezydent Sopotu na niedawnym Europejskim Kongresie Finansowym powiedział, iż wysoki poziom inwestycji wynika przede wszystkim z wykorzystania ostatnich pieniędzy z poprzedniej perspektywy unijnej.

W maju pięć z sześciu organizacji samorządowych (bez Związku Gmin Wiejskich RP) zaproponowało sposób podzielenia dodatkowej kwoty w ten sposób by 2/3 podzielić zgodnie ze wskaźnikiem udziałów danej JST w podatku PIT, a pozostałą 1/3 - podzielić na dwie równe części. Pierwsza z nich byłaby dzielona proporcjonalnie do liczby mieszkańców, a druga - na wsparcie wyłącznie dla małych i „ubogich” JST. Ta 1/6 kwoty miałaby być podzielona według zasady, że każda gmina otrzyma łącznie nie mniej niż 1,5 mln zł, chyba że prognozowany na 2023 rok wpływ z PIT-u jest mniejszy.

Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Finanse w regionach
Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?
Finanse w regionach
Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie