Organizacje samorządowe oraz reprezentanci szpitali apelują o szybkie wprowadzenie zmian w prawie umożliwiających dostosowanie wyceny świadczeń medycznych do realnych kosztów ich udzielania. Przygotowali własny projekt ustawy. – Staramy się w sposób koncyliacyjny zwrócić uwagę na problem, zanim będzie za późno – mówią.
Dokument przewiduje zmianę kilku przepisów o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. – Nasza inicjatywa jest inicjatywą oddolną, realizowaną poza podziałami politycznymi. Za tym projektem stoją organizacje samorządowe, organizacje zrzeszające świadczeniodawców, mamy też deklaracje wsparcia ze strony organizacji pacjenckich – mówi Roman Kolek, reprezentujący Związek Województw RP (ZWRP).
– Nam nie chodzi o to, żeby robić rewolucję. Chodzi o to, by robić ewolucję przepisów, które już obowiązują – dodaje Bernadeta Skóbel ze Związku Powiatów Polskich (ZPP).
Czytaj więcej
Samorządowcy z woj. kujawsko-pomorskiego apelują do rządu o podjęcie zdecydowanych działań w związku z pogarszającą się sytuacją finansową szpitali powiatowych. Domagają się m.in. urealnienia wyceny świadczeń medycznych.
Oprócz ZWRP oraz ZPP pod projektem podpisał się Ogólnopolski Związek Pracodawców Szpitali Powiatowych, Stowarzyszenie Menedżerów Opieki Zdrowotnej oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Szpitali Prywatnych. Zakłada on m.in. uzupełnienie jednego przepisów, który już znajduje się w ustawie o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Mowa o art. 31ha ust. 1 który stanowi, że przypadku „nadzwyczajnego wzrostu kosztów udzielania świadczeń” Agencja Oceny Technologii Medycznych i Taryfikacji (AOTMiT), na zlecenie ministra zdrowia, przygotowuje raport w sprawie zmiany sposobu lub poziomu finansowania świadczeń opieki zdrowotnej i wydaje rekomendację dotyczące wprowadzenia ewentualnych zmian.