Igrzyska Europejskie w Krakowie. Jest finansowanie

Igrzyska Europejskie w 2023 roku mają kosztować 400 mln zł, z czego 200 mln zł będzie pochodzić z budżetu ministerstwa sportu, a po 100 mln zł dołożą władze Krakowa i Małopolski.

Publikacja: 19.01.2022 09:28

Igrzyska Europejskie w Krakowie. Jest finansowanie

Foto: Adobe Stock

Minister sportu, prezydent Krakowa oraz marszałek Małopolski podpisali list intencyjny w sprawie organizacji tej imprezy.

- Rozmowy były długie i wyczerpujące, ale po dzisiejszym spotkaniu z panem premierem i przedstawicielami rządu mogę powiedzieć, że to igrzyska to będzie rozwój dla Krakowa – pod względem nie tylko infrastruktury sportowej, ale także drogowej, i nie tylko – podał we wtorek wieczorem Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Podkreślił, że impreza będzie mieć walor promocyjny i dla Krakowa, i dla Małopolski. - A trzeci element, na który warto zwrócić uwagę, to po wszystkich tych falach Covidu, będziemy wreszcie mogli ruszyć gospodarkę. Szczególnie mówię tu o branży turystycznej – uważa prezydent Majchrowski. We wtorek ministerstwo sportu i turystyki, województwo małopolskie i władze Krakowa uzgodniły sposób finansowania wydatków organizacyjnych III Igrzysk Europejskich w 2023 roku. W tej sprawie podpisano list intencyjny.

– Nie zostawimy samorządów samych. Igrzyska europejskie są wydarzeniem nas wszystkich. Rząd będzie wspierać organizację tego wydarzenia – zapewniał wicepremier Jacek Sasin.

Wydatki związane z organizacją III Igrzysk Europejskich oszacowano na 400 mln zł. Połowę tej kwoty pokryje Ministerstwo Sportu i Turystyki. Województwo Małopolskie i Kraków mają dołożyć po 25 proc., ale nie więcej niż 100 mln zł.  Jeśli okazałoby, że te kwoty są niedoszacowane i organizacja imprezy będzie kosztować więcej, to każda nadwyżka ma już zostać pokryta z budżetu centralnego. Jak podaje krakowski magistrat resort sportu zadeklarował, że powyższe wydatki mają zostać uwzględnione w budżecie państwa, odpowiednio, na lata 2022 i 2023.  Ustalenia te będą ujęte w nowelizacji przepisów ustawy z 2 grudnia 2021 roku o wsparciu przygotowania III Igrzysk Europejskich w 2023 roku.

– Zgodnie ze złożoną przez rząd obietnicą, Igrzyska Europejskie przyniosą też konkretne korzyści dla mieszkańców Krakowa – w postaci remontów, modernizacji dróg i chodników czy dofinansowania do strategicznych inwestycji miejskich, jak np. przebudowa al. 29 Listopada czy budowa węzła drogowego w Opatkowicach – mówi prezydent Majchrowski.

W sumie miasto na inwestycje ma otrzymać 500 milionów złotych. 350 ma pójść na infrastrukturę. Rząd ma dofinansować między innymi rozbudowę ulicy Igołomskiej, rozbudowę Alei 29 listopada, remont ulicy Łokietka, przebudowę skrzyżowania przy Szpitalu Uniwersyteckim w Prokocimiu czy też modernizację torowisk tramwajowych.  Część z tych inwestycji jest już trakcie realizacji, ponieważ warunkiem przyznania dofinansowania był obowiązek ukończenia inwestycji przed majem 2023 roku.

Z kolei 150 milionów ma zostać przeznaczone na obiekty sportowe. Rząd ma wspomóc budowę toru kajakowego przy ulicy Kolnej, remont stadionu miejskiego przy Reymonta czy też rozbudowę Hali Gier Sportowych AWF-u.  Zadeklarowano też dofinansowanie inwestycji poza Krakowem - przebudowę Tarnowskiego Ośrodka Sportu i rekreacji, remont Hali Lodowej w Krynicy-Zdroju czy też budowę infrastruktury do jazdy na rowerach BMX w Zakopanem.  Prezydent Majchrowski dodał, że miasto liczy także na inwestycje w infrastrukturę sportową Krakowa. - Wierzę, że zyski dla miasta i mieszkańców przewyższą poniesione koszty – uważa prezydent Majchrowski.

Marszałek Małopolski Witold Kozłowski podkreślił, że podpisany list intencyjny jest zwieńczeniem bardzo ważnego etapu przygotowań do III Igrzysk Europejskich.

- Dzięki temu możemy skupić się na stronie organizacyjnej przedsięwzięcia, tak, aby stało się ono mocnym impulsem dla małopolskiej turystyki i przyspieszyło rozwój gospodarczy regionu. Dołożymy wszelkich starań, by z sukcesem zrealizować największą sportową imprezę w historii naszego kraju – zapowiedział marszałek Kozłowski.

Także jego zdaniem Igrzyska Europejskie 2023 pomogą wyjść z kryzysu gospodarczego, spowodowanego pandemią.  To już trzeci list intencyjny w sprawie organizacji tej imprezy. Stanowi on pewne zabezpieczenie dla miasta oraz województwa w sprawie finansowania igrzysk.

W grudniu 2021 roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę umożliwiającą organizację III Igrzysk Europejskich Kraków 2023, których gospodarzem zostały Miasto Kraków i Województwo Małopolskie. Ustawa wprowadza rozwiązania prawne, mające zapewnić efektywne działanie organizatorów w zakresie sprawnego przygotowania, zorganizowania i przeprowadzenia igrzysk.

Igrzyska europejskie to rozgrywane co cztery lata multidyscyplinarne zawody sportowe zarządzane przez Europejski Komitet Olimpijski. Inauguracyjna edycja odbyła się w Baku w 2015 roku Kolejne odbyły się w czerwcu 2019 roku w Mińsku i nie cieszyły się zainteresowaniem mediów i kibiców. Ich organizacja kosztowała 50 mln dolarów. Rolę gospodarza igrzysk europejskich w 2023 roku Krakowowi i Małopolsce przyznano dwa lata temu.

Minister sportu, prezydent Krakowa oraz marszałek Małopolski podpisali list intencyjny w sprawie organizacji tej imprezy.

- Rozmowy były długie i wyczerpujące, ale po dzisiejszym spotkaniu z panem premierem i przedstawicielami rządu mogę powiedzieć, że to igrzyska to będzie rozwój dla Krakowa – pod względem nie tylko infrastruktury sportowej, ale także drogowej, i nie tylko – podał we wtorek wieczorem Jacek Majchrowski, prezydent Krakowa.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Wiemy, w których regionach Polski dochody są najwyższe. A kto najwięcej wydaje
Finanse w regionach
Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Rządowa subwencja jeszcze w tym roku
Finanse w regionach
Kłopoty samorządów z inwestycjami z Polskiego Ładu
Finanse w regionach
Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach
Materiał Promocyjny
Jaki jest proces tworzenia banku cyfrowego i jakie czynniki są kluczowe dla jego sukcesu?
Finanse w regionach
Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności