Aktualizacja: 19.03.2025 07:50 Publikacja: 08.12.2021 14:06
PBS Bank w Sanoku
Prawie dwa lata temu, w styczniu 2020 r., przeprowadzono przymusową restrukturyzację (tzw. resolution) Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku
Foto: Lowdown/Wikimedia/CC BY-SA 3.0
Prawie dwa lata temu, w styczniu 2020 r., przeprowadzono przymusową restrukturyzację (tzw. resolution) Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku. W efekcie samorządy straciły 43 proc. swoich środków zdeponowanych w tej instytucji (blisko 80 mln zł).
Takie są zasady resolution – unijnego mechanizmu będącego sposobem na uniknięcie bardziej kosztownej i niekontrolowanej upadłości banków. Chroni on pieniądze klientów indywidualnych i ogranicza użycie publicznych funduszy w razie restrukturyzacji banku, której koszty mają ponieść przede wszystkim właściciele i obligatariusze.
Finansowanie oświaty położyło się cieniem na reformie finansów samorządowych. Zmiana sposobu obliczania dochodów JST była potrzebna, ale jest początkiem, a nie końcem naprawy lokalnych budżetów.
O ponad 2,3 mld zł wzrosło zadłużenie mieszkańców i firm wobec samorządów przez ponad dwa lata, w tym roku wzrosło już o 146 mln zł. Samorządy wciąż mają kłopoty z egzekucją zaległości, wynikające z przepisów.
Samorządy zaplanowały w tym roku dochody prawie o jedną siódmą wyższe w porównaniu do ubiegłego. Eksperci określają to jako ostrożny optymizm.
Rządowe reformy miały przynieść samorządom górę kasy, ale rok 2025 r. dla wielu dużych miast pod tym względem zapowiada się rozczarowująco. Po części może uda się to naprawić, ale i tak okazuje się, że... kołdra zawsze jest za krótka.
Polityka klimatyczna i rynek energii w Polsce: podstawy prawne, energetyka społeczna. praktyczny proces powołania i rejestracji spółdzielni energetycznych oraz podpisania umowy z OSD
Elektryczny Fiat 500, rowery elektryczne oraz karty miejskie ZTM można wygrać w warszawskiej loterii podatkowej. Wystarczy rozliczyć swój PIT w stolicy.
Jazda na motocyklu to z całą pewnością wielka przyjemność, o czym zaświadczy każdy, kto chociaż raz miał okazję – legalnie, podkreślmy – poprowadzić maszynę na dwóch kołach.
„Czy uważa Pan/Pani, że działania Donalda Trumpa są dobre czy też złe dla Polski?” - takie pytanie zadano uczestnikom sondażu Opinia24 dla RMF FM.
Interesujące stają się sprawy polityków chronionych immunitetami. Wiele ich działań to tylko zasłony dymne.
Historyczna zmiana konstytucji RFN ma fundamentalne znaczenie nie tylko dla bezpieczeństwa Niemiec, ale i przyszłości największej europejskiej gospodarki.
Sławomir Mentzen idzie po drugie miejsce w I turze wyborów prezydenckich, a jeśli mu się uda, będzie walczył o prezydenturę i nie jest na straconej pozycji. Kandydat Konfederacji fascynuje przede wszystkim młodych mężczyzn, którzy się boją, że trzeba będzie oddać władzę nad światem. Bo ich dziadkom i ojcom rządzenie wychodzi coraz gorzej.
Choć termin na rejestrację jeszcze nie minął, już wiadomo, że przed nadchodzącą elekcją prezydencką będzie najwięcej w historii komitetów wyborczych. Większość nie poradzi sobie ze zbiórką 100 tys. podpisów, ale i tak specjaliści mówią o ciekawym zjawisku społecznym.
We wtorek sztab Karola Nawrockiego złożył w PKW 1,3 mln podpisów pod kandydaturą. To miał być pokaz siły i sprawności struktur w obliczu trudnych dla kandydata PiS wyników sondaży.
We wtorek prokuratura przekazała, że przyczyną śmierci Barbary Skrzypek był rozległy zawał. Tak wynika ze wstępnych wyników sekcji zwłok.
Prokuratura Okręgowa w Warszawie opublikowała protokół przesłuchania Barbary Skrzypek, do którego doszło 12 marca 2025 roku. Trzy dni później Skrzypek, w przeszłości wieloletnia współpracowniczka Jarosława Kaczyńskiego, zmarła.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas