Nowe mosty pozwolą skrócić dojazd

Dwie nowe przeprawy przez Brdę powstają w Bydgoszczy, nowy most na Krznie będzie w Białej Podlaskiej. Podobna inwestycja w Milsku ma ułatwić transport przez Odrę i umożliwić rozwój przylegających do rzeki gmin.

Publikacja: 14.07.2021 10:50

Nowe przeprawy przez Brdę w Bydgoszczy mają być gotowe jesienią 2023 roku

Nowe przeprawy przez Brdę w Bydgoszczy mają być gotowe jesienią 2023 roku

Foto: fot. adobestock / Patryk Kosmider

Kilka dni temu w Bydgoszczy podpisana została umowa z firmą Trakcja na budowę nowych mostów nad Brdą łączących ulicę Fordońską z ul. Toruńską. Jeden będzie tramwajowy, a drugim będą poruszać się samochody, piesi i rowerzyści.

Mieszkańcy decydowali o lokalizacji

– Kontynuujemy rozbudowę ważnych arterii. Wszystkie tego typu projekty poddajemy konsultacjom społecznym. W przypadku tej tramwajowej inwestycji mieszkańcy decydowali nawet o lokalizacji. Zawsze przy tak dużych projektach uwzględniamy też potrzeby wszystkich uczestników ruchu. Dlatego równocześnie dobudujemy brakujący drugi most drogowy z chodnikami i drogą rowerową – zapowiada Rafał Bruski, prezydent Bydgoszczy.

Oba mosty mają być gotowe jesienią 2023 roku, a koszt prac ma zamknąć się w kwocie 154 mln zł.

Najdłuższy na Odrze

Od ub. roku trwa budowa mostu w Milsku nad Odrą. Ta wyczekiwana przez mieszkańców południowej część woj. lubuskiego inwestycja warta będzie ok. 80 mln zł. – To największa inwestycja na Odrze od czasów wojny. Można powiedzieć, że historyczna. Dzięki niej połączymy region ze Sławą i Wschową – mówi Elżbieta Anna Polak, marszałek województwa lubskiego.

CZYTAJ TAKŻE: Most nad Jeziorem Pilchowickim o krok od wpisu do rejestru zabytków

Most na Odrze w Milsku będzie mieć ok. 400 metrów długości z przęsłem nurtowym o rozpiętości 115 metrów, a szerokość toru żeglownego wyniesie 55 metrów.

Między mostem a lustrem wody pozostanie 5 metrów wysokości, czyli przepłyną pod nim barki z dwoma poziomami ładowności.

Nowa przeprawa ma być gotowa w połowie przyszłego roku. A gdy już powstanie, to dojazd z Zielonej Góry do Sławy i Wschowy skróci się nawet o kilkadziesiąt minut. Ułatwi też samorządowcom ściąganie inwestorów, których dotychczas odstraszały problemy komunikacyjne.

Planowali od 40 lat

Jeszcze w tym roku ma ruszyć budowa mostu na Krznie w Białej Podlaskiej oraz ulicy łączącej ul. Warszawską z ul. Koncertową.

Kilka miesięcy temu miasto podpisało umowę na jego projekt z wrocławską firmą PBW Inżynieria. Wartość umowy to blisko 300 tys. zł. Projekt ma być gotowy w tym roku i w tym roku też rozpocznie się budowa.

W założeniach inwestora, którym jest miasto, skróci się też droga dojazdu służb ratowniczych w ten rejon miasta. Celem jest także wyprowadzenie ze ścisłego centrum tranzytu w osi północ-południe.

Szacunkowy koszt budowy mostu z drogami dojazdowymi na odcinku od ul. Warszawskiej do ul. Koncertowej 20 mln zł.

CZYTAJ TAKŻE: Miliardy na nowe mosty

– Tą inwestycją upłynnimy ruch w tej części miasta, podniesiemy codzienny komfort i bezpieczeństwo tysięcy bialczan, skrócimy  drogę dojazdu służb ratowniczych w ten rejon miasta, ale także wyprowadzimy ze ścisłego  centrum tranzyt w osi północ-południe. Ta strategiczna potrzeba jest nam znana już  od 40 lat, gdy miasto w działaniach planistycznych zabezpieczyło grunty pod tę inwestycję – mówi Michał Litwiniuk, prezydent Białej Podlaskiej.

Podkreśla, że ta  strategiczna inwestycja zwiększy bezpieczeństwo i komfort życia mieszkańców  miasta.

Budowa mostu ma potrwać trzy lata. Inwestycja ma upłynnić ruch na ulicach Zamkowej, Łomaskiej czy Witoroskiej.

Kilka dni temu w Bydgoszczy podpisana została umowa z firmą Trakcja na budowę nowych mostów nad Brdą łączących ulicę Fordońską z ul. Toruńską. Jeden będzie tramwajowy, a drugim będą poruszać się samochody, piesi i rowerzyści.

Mieszkańcy decydowali o lokalizacji

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Finanse w regionach
Rząd przedstawi szczegóły o finansach samorządów w ciągu miesiąca?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Finanse w regionach
Wszystkie regiony Polski gonią unijną zamożność, ale w różnym tempie