Raport: Finanse 80 procent miast ucierpiały w pandemii

Osiem na dziesięć samorządów miejskich odczuwa pogorszenie sytuacji finansowej przez kryzys pandemiczny, sześć na dziesięć uważa, że gorzej działają jednostki edukacyjne – wynika z badań Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

Publikacja: 09.03.2021 13:18

Wyniki budżetów samorządów w 2020 r. wydają się zaskakująco dobre na tle pandemicznego kryzysu

Wyniki budżetów samorządów w 2020 r. wydają się zaskakująco dobre na tle pandemicznego kryzysu

Foto: adobestock / MuzzyCo

Polski Instytut Ekonomiczny zapytał łącznie ponad 520 polskich miast różnej wielkości, jak ostatni rok wpłynął na ich sytuację finansową i ekonomiczną, warunki życia mieszkańców, lokalny rynek pracy, czy funkcjonowanie przedsiębiorstw.

Wyniki pokazują wyraźnie, że pandemia przechodzi przez samorządy niemalże z siłą huraganu. W aż 79 proc. pogorszyła się sytuacja finansowa, ale przede wszystkim zauważane jest pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Głównie w zakresie funkcjonowanie służby zdrowia (75 proc. ankietowanych wskazuje na pogorszenie się działalności takich placówek), edukacji (63 proc.), ośrodków kultury (80 proc.), sportu i rekreacji (74 proc.). Gorzej oceniane są również warunki prowadzenia działalności przedsiębiorstw – 47 proc. miast zgłaszało ten problem.

79 zł za rok czytania RP.PL

O tym jak szybko zmienia się świat. Ameryka z nowym prezydentem. Chiny z własnymi rozwiązaniami AI. Co się dzieje w kraju przed wyborami. Teraz szczególnie warto wiedzieć więcej. Wyjaśniamy, inspirujemy, analizujemy

Finanse w regionach
Kto powinien zapłacić za fundusze sołeckie
Materiał Promocyjny
Przed wyjazdem na upragniony wypoczynek
Finanse w regionach
To nie był rok wysokich i dalekich skoków rozwojowych w polskich regionach
Finanse w regionach
Samorządy zapłacą mniej za prąd i to bez mrożenia
Finanse w regionach
Samorządy chcą rozmawiać z rządem o edukacji
Finanse w regionach
Przed samorządami kolejny trudny rok w finansowaniu oświaty. Nie szczędzą krytyki rządowi