Polski Instytut Ekonomiczny zapytał łącznie ponad 520 polskich miast różnej wielkości, jak ostatni rok wpłynął na ich sytuację finansową i ekonomiczną, warunki życia mieszkańców, lokalny rynek pracy, czy funkcjonowanie przedsiębiorstw.
Wyniki pokazują wyraźnie, że pandemia przechodzi przez samorządy niemalże z siłą huraganu. W aż 79 proc. pogorszyła się sytuacja finansowa, ale przede wszystkim zauważane jest pogorszenie się jakości życia mieszkańców. Głównie w zakresie funkcjonowanie służby zdrowia (75 proc. ankietowanych wskazuje na pogorszenie się działalności takich placówek), edukacji (63 proc.), ośrodków kultury (80 proc.), sportu i rekreacji (74 proc.). Gorzej oceniane są również warunki prowadzenia działalności przedsiębiorstw – 47 proc. miast zgłaszało ten problem.
CZYTAJ TAKŻE: Finanse samorządów w 2021 roku. „Prognozy MF są zbyt optymistyczne”
Co ciekawe, raport „Polskie miasta w czasach pandemii” pokazuje, że zdecydowanego pogorszenia doświadczyły w większym stopniu miasta powyżej 100 tys. mieszkańców (37 proc.), w następnej kolejności miasta średnie (28 proc.) oraz małe (13 proc.). Szczególne utrudnienia wystąpiły w największych ośrodkach, w których zlokalizowane są firmy turystyczne, gastronomiczne oraz z branży kultury i rozrywki.
– Skutki finansowe i gospodarcze pandemii Covid-19 okazały się dla polskich miast bardzo dotkliwe. Z drugiej strony, obserwujemy chęć zbudowania odporności poprzez inwestycje – komentuje Katarzyna Dębkowska, kierownik zespołu foresightu gospodarczego Polskiego Instytutu Ekonomicznego.