Stolicy Małopolski przybyła nowa atrakcja

W siedzibie krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego przy ul. Basztowej od jesieni działa Krakowski Salon Ekonomiczny NBP. To jedyne tego typu miejsce w kraju.

Publikacja: 12.01.2021 10:11

Dyrektor Katarzyna Basiak-Gała prezentuje najcenniejszy eksponat Krakowskiego Salonu Ekonomicznego N

Dyrektor Katarzyna Basiak-Gała prezentuje najcenniejszy eksponat Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP

Foto: mat.pras.

To także miejsce spotkań, konferencji i debat poświęconych nie tylko ekonomii i gospodarce. – W naszym salonie można też zostać uczniem podczas lekcji ekonomicznej, a nawet zobaczyć przedstawienie teatralne – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego.

Krakowski wpływ na gospodarkę

Ekspozycja Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP ma ponad 800 mkw. i została podzielona na trzy uzupełniające się moduły tematyczne: Salę Polską, Salę NBP z Gabinetem Numizmatycznym i Salę Krakowską.

Największe zainteresowanie budzi Gabinet Numizmatyczny, w którym obejrzymy najpiękniejsze monety okolicznościowe i banknoty wyemitowane przez NBP w ciągu ostatnich 30 lat. Monety i banknoty upamiętniają m.in. ważne rocznice, wydarzenia czy postacie. Wiele z nich zawiera elementy wykonane z bursztynu, cyrkonii, szkła, drewna, porcelany, a nawet nadruki holograficzne.

Niezwykłe są też kształty niektórych monet: prostokąty, owale, kwadraty, a nawet kule, jak np. srebrna stuzłotówka z edycji „100. rocznica odzyskania przez Polskę nieodległości”. Najcenniejszym eksponatem jest jednak sztaba złota o wadze 12,5 kg i wartości ok. 3 mln zł. Specjalna gablota umożliwia jej dotknięcie i podniesienie. – To jedyne miejsce w Małopolsce, gdzie jest to możliwe – zaznacza Katarzyna Basiak-Gała.

CZYTAJ TAKŻE: Efekty pandemii. Ulice krakowskiej Starówki będą mniej urokliwe

Krakowski Salon Ekonomiczny NBP powstał w stolicy Małopolski nieprzypadkowo. Kraków wywarł bowiem potężny wpływ na kształtowanie i budowanie polskiej gospodarki. Potwierdzeniem tego są  historie rodów krakowskich bankierów i historia krakowskiego oddziału NBP prezentowane w Sali Krakowskiej. NBP uhonorował stolicę Małopolski również w inny sposób – np. emisją okolicznościowych monet związanych tematycznie z tym miastem.

W 2019 r. z okazji 140-lecia Muzeum Narodowego ukazała się srebrna dwudziestozłotówka z „Damą z łasiczką” na rewersie (obraz eksponowany jest w Muzeum Książąt Czartoryskich). W tym samym roku z okazji 200-lecia krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych ukazały się: złota moneta o nominalne 200 zł i srebrna o nominale 10 zł z wizerunkiem patrona uczelni Jana Matejki. Rok wcześniej została wybita srebrna dziesięciozłotówka na 760-lecie Towarzystwa Strzeleckiego Bractwo Kurkowe, na której znajduje się fragment krakowskiego Celestatu.

Edukacja dla dorosłych i młodzieży

Dyrektor Katarzyna Basiak-Gała podkreśla, że wystawa to tylko jeden z elementów głównego zadania Krakowskiego Salonu Ekonomicznego NBP – którym jest edukacja i rozpowszechnianie wiedzy ekonomicznej. Temu służyć będą konferencje i debaty oraz specjalne programy edukacyjne i lekcje dla uczniów szkół podstawowych i średnich. Ich tematy zostały dostosowane do każdej grupy wiekowej. Przykładowe tematy lekcji dotyczą m.in. płacideł i wymiany towarowej w Małopolsce, historii pieniądza kruszcowego i papierowego w dawnej Rzeczypospolitej, symboliki monety czy wybitnych osobowości polskiej ekonomii.

CZYTAJ TAKŻE: Coraz więcej mieszkań w Krakowie

– Zależy nam, żeby wiedzę przekazywać w sposób nowoczesny i niekonwencjonalny. Dlatego wykorzystujemy np. interaktywną ekspozycję, która za pomocą obrazu, słowa i nowoczesnych technologii pokazuje najważniejsze fakty związane z powstawaniem pieniądza – mówi Katarzyna Basiak-Gała.

Niestandardową formą edukacji było też stworzenie Sceny Bank Opowieści. Po raz pierwszy w historii w banku centralnym zaprezentował się teatr ze sztuką edukacyjną – adaptacją powieści „Piotruś Pan i Jakub Hak” w wykonaniu aktorów Teatru im. Juliusza Słowackiego. Dzieci najpierw obejrzały spektakl, a potem uczestniczyły w warsztatach ekonomicznych. Wszystkie te atrakcje były bezpłatne. Bezpłatne jest także zwiedzanie i udział w zajęciach edukacyjnych.

To także miejsce spotkań, konferencji i debat poświęconych nie tylko ekonomii i gospodarce. – W naszym salonie można też zostać uczniem podczas lekcji ekonomicznej, a nawet zobaczyć przedstawienie teatralne – mówi Katarzyna Basiak-Gała, dyrektor krakowskiego Oddziału Okręgowego Narodowego Banku Polskiego.

Krakowski wpływ na gospodarkę

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Czy samorządy zdążą przygotować budżety po zmianie prawa?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Finanse w regionach
Od września w miastach wzrosną opłaty za wywóz śmieci. Ale nie wszędzie
Finanse w regionach
Samorządy wspierają szpitale miliardami. A szpitale i tak są zadłużone
Finanse w regionach
Wiemy, w których regionach Polski dochody są najwyższe. A kto najwięcej wydaje
Finanse w regionach
Prezydent Sopotu Magdalena Czarzyńska-Jachim: Rządowa subwencja jeszcze w tym roku