Od 1 stycznia wszystkie gminy muszą mieć wdrożony nowy system segregacji odpadów. Niektóre czekały z tym do ostatniej chwili.
W części gmin trwa wyścig z czasem. Do końca roku powinny dostosować regulaminy czystości i porządku do zmian w ustawie śmieciowej dotyczących m.in. segregacji. Nie wszystkie samorządy to zrobiły. Problem dotknął głównie mniejsze gminy. Duże miasta mają to za sobą. Najwięcej trudności przysparzają samorządowcom nieruchomości niezamieszkane.
Na ostatniej prostej
Samorządy miały obowiązek dostosować swoje regulaminy do wyśrubowanych standardów noweli ustawy o porządku i czystości w gminach do 6 września br. Przedstawiciele lokalnych władz apelowali jednak o przesunięcie terminu do końca tego roku. Powodem była m.in. pandemia.
– Niektóre gminy, zwłaszcza te mniejsze, zostawiły prace nad zmianami do regulaminu na ostatnią chwilę. I teraz nie wiadomo: zdążą czy nie zdążą. Pojawiają się bowiem problemy np. z przeprowadzeniem uzgodnień z sanepidem – mówi Leszek Świętalski, ekspert ds. odpadów Związku Gmin Wiejskich RP. – Teoretycznie za niewywiązanie się z tego zadania grożą im kary. Ale nie sądzę, by jakakolwiek gmina je zapłaciła. Wystarczy rozpocząć procedurę nowelizacji obowiązującego regulaminu, by wybronić się przed sankcjami – uspokaja Świętalski.
CZYTAJ TAKŻE: Recyklingowe błędne koło. Dlaczego odbiór śmieci będzie wyłącznie drożeć