Blisko 11 mln euro na obniżenie emisji gazów cieplarnianych w Małopolsce, prawie 10 mln euro na poprawę stanu rzek na terenie pięciu województw popłynie do polskich województw ze środków unijnych z programu Life. 3 mln euro przeznaczone zostanie także na ochronę mokradeł w Kampinosie, a 1,6 mln euro wesprze poprawę jakości powietrza na Opolszczyźnie.
Środki trafią też do instytutów naukowych: milion euro dostanie Instytut Ekologii Terenów Uprzemysłowionych na wdrażanie programu weryfikacji technologii środowiskowych UE, a ponad 700 tys. euro trafi do Instytutu Ochrony Środowiska na ocenę długoterminowego wpływu europejskiego systemu handlu uprawnieniami do emisji (UE ETS) na zeroemisyjną gospodarkę do 2050 r.
Wsparcie innowacyjności
Dzięki dofinansowaniu z programu LIFE mieszkańcy Małopolski będą mogli w większym stopniu korzystać z odnawialnych źródeł energii, a mieszkańcy środkowej Polski odzyskają rezerwuar wody pitnej i akwen rekreacyjny – Zbiornik Sulejowski, w którym obecnie występują okresowe zakwity toksycznych sinic.
CZYTAJ TAKŻE: 60 mln zł na wsparcie dla branży turystycznej na Dolnym Śląsku
– Niezwykle istotne jest kontynuowanie działań na rzecz przeciwdziałania zmianom klimatu oraz poprawy stanu środowiska. Program LIFE wspiera innowacyjne rozwiązania, a przez to w szczególny sposób daje impuls dla rozwoju niskoemisyjnej gospodarki – podkreśla Adam Guibourgé-Czetwertyński, wiceminister klimatu, na konferencji prezentującej wyniki naboru wniosków.