Poza tym dodatkowo 138 mln zł pójdzie na metamorfozę Planetarium Śląskiego. W planach jest też modernizacja hali wystaw „Kapelusz”, na remont której Park Śląski dostał 20 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.
Park Śląski w Chorzowie istnieje od 1950 roku. Zajmuje ok. 600 hektarów powierzchni i jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Rocznie odwiedza go ponad trzy miliony osób. – Do tej pory park nie był modernizowany i przez tych prawie 70 lat najzwyczajniej w świecie się zużył. Poprawa infrastruktury, remonty obiektów i małej architektury to bezwzględna konieczność – mówi Łukasz Respondek, główny specjalista ds. promocji Parku Śląskiego.
Odmłodzą Karolinkę…
O modernizacji obiektu mówiło się od lat, ale dopiero w ub. roku formalnie zostały przyznane środki na ten cel, a pierwsza transza pieniędzy została przekazana na początku 2019 roku. – Dopiero to umożliwiło uruchomienie przetargów. Pierwsza umowa „przetargowa” z wykonawcą na remont rzeźby została zawarta 19 czerwca i wówczas formalnie rozpoczęły się prace – opowiada Łukasz Respondek.
Wpisana do rejestru zabytków Karolinka stoi przy głównym wjeździe do parku. Ma w nim również aleję swojego imienia. Wysoki na dziewięć metrów monument to – obok Żyrafy – największa rzeźba w parku. – Jednak nie da się ukryć, że nie wygląda najlepiej – ma liczne odspojenia, ubytki i wybrakowania. Podpory są spękane, a cała rzeźba zabrudzona, w niektórych miejscach wandale pokryli ją malowidłami – opowiada urzędnik.
Pierwsza próba renowacji ubranej w śląski strój figury została podjęta w 2014 roku. Wówczas jednak okazało się, że Karolinka jest pusta w środku.