Wielki lifting Parku Śląskiego

Trwa pierwsza w historii rewitalizacja Parku Śląskiego. W tym roku inwestycje pochłoną około 10 milionów złotych, ale cały projekt ma wartość aż 226 mln zł.

Publikacja: 05.09.2019 16:30

Park Śląski, hala wystawowa Kapelusz

Park Śląski, hala wystawowa Kapelusz

Foto: AdobeStock

Poza tym dodatkowo 138 mln zł pójdzie na metamorfozę Planetarium Śląskiego. W planach jest też modernizacja hali wystaw „Kapelusz”, na remont której Park Śląski dostał 20 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Park Śląski w Chorzowie istnieje od 1950 roku. Zajmuje ok. 600 hektarów powierzchni i jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Rocznie odwiedza go ponad trzy miliony osób. – Do tej pory park nie był modernizowany i przez tych prawie 70 lat najzwyczajniej w świecie się zużył. Poprawa infrastruktury, remonty obiektów i małej architektury to bezwzględna konieczność – mówi Łukasz Respondek, główny specjalista ds. promocji Parku Śląskiego.

Odmłodzą Karolinkę…

O modernizacji obiektu mówiło się od lat, ale dopiero w ub. roku formalnie zostały przyznane środki na ten cel, a pierwsza transza pieniędzy została przekazana na początku 2019 roku. – Dopiero to umożliwiło uruchomienie przetargów. Pierwsza umowa „przetargowa” z wykonawcą na remont rzeźby została zawarta 19 czerwca i wówczas formalnie rozpoczęły się prace – opowiada Łukasz Respondek.

Wpisana do rejestru zabytków Karolinka stoi przy głównym wjeździe do parku. Ma w nim również aleję swojego imienia. Wysoki na dziewięć metrów monument to – obok Żyrafy – największa rzeźba w  parku. – Jednak nie da się ukryć, że nie wygląda najlepiej – ma liczne odspojenia, ubytki i wybrakowania. Podpory są spękane, a cała rzeźba zabrudzona, w niektórych miejscach wandale pokryli ją malowidłami – opowiada urzędnik.

Pierwsza próba renowacji ubranej w śląski strój figury została podjęta w 2014 roku. Wówczas jednak okazało się, że Karolinka jest pusta w środku.

CZYTAJ TAKŻE: Spacerem do parku

Obecnie trwają też już prace związane z modernizacją traktów komunikacyjnych w dwóch częściach Parku Śląskiego: na alei Harcerskiej, między rondem przy ulicy Parkowej, a rondem przy Stadionie Śląskim oraz w centralnej części parku – na alei Różanej i w obrębie Dużej Łąki. Ten etap inwestycji ma kosztować 4 miliony złotych, a jego zakończenie planowane jest na przełom września i października. – Zakres robót obejmie wymianę nawierzchni i kanalizacji deszczowej – tłumaczy Artur Cieślak, dyrektor ds. administracyjnych Parku Śląskiego. Dodaje, że alejki zdecydowanie wymagają już naprawy i częściowej wymiany podbudowy, a także remontu chodników.

– Ostatnie burze pokazały, że stojąca po deszczu woda to spory problem. Nasza kanalizacja nie była remontowana od początku powstania parku – przypomina.

…i inne rzeźby

Trwa przetarg na wyburzenie dawnej kotłowni (teren przy ul. Siemianowickiej), co będzie jednym z etapów szykowania tamtej przestrzeni pod inwestycje. Ogłoszono też przetarg na wymianę oświetlenia na al. Leśnej. W tym roku, na działania modernizacyjne w Parku Śląskim, planuje się wydać kwotę 10,2 mln zł. – Z uwagi na długie procedury przetargowe i występujące w ich trakcie komplikacje trudno powiedzieć, co uda się w tym roku zakończyć – dodaje urzędnik.

W wśród planowanych inwestycji są też wykonanie repliki posągu „Kobieta z dzbanem” w Wojewódzkim Parku Kultury i Wypoczynku w Chorzowie. Prace mają się zacząć w tym roku, ale mogą zakończyć w przyszłym. W tej chwili trwa badanie ofert.

""

AdobeStock

regiony.rp.pl

Ale to nie jedyne prace zaplanowane w Parku Śląskim. Postępowanie przetargowe ogłoszono też już na m.in. inwentaryzację dendrologiczną terenów, a we wrześniu planowane jest postępowanie na remont Świątyni Petrycha czy prace konserwatorskie czterech rzeźb autorstwa Anny Dębskiej – „Źrebaki”, „Łanie”, „Wilki” i „Perkoz” .

Wróci kolejka do parku

Remont Parku Śląskiego jest zaplanowany jeszcze na ponad siedem lat. W tym czasie przeprowadzona zostanie m.in. kompleksowa modernizacja ciągów komunikacyjnych, uregulowana zostanie gospodarka wodna, a chodzi m.in. o zabezpieczenie przeciwpowodziowe, modernizację sieci wodnokanalizacyjnej.

Poza tym ma zostać odbudowana kolejka szynowa. Jest nieczynna od dwóch lat, kiedy to z historycznej 4-kilometrowej trasy, okalającej cały park (trasa prowadziła od wesołego miasteczka, zoo, przez Planetarium Śląskie, do Przystani) w 2014 roku odbudowano tylko jedną część.

CZYTAJ TAKŻE: Mamy najstarszą wąskotorówkę na świecie

Wąskotorówka w nowej odsłonie kursowała między wesołym miasteczkiem i zoo, a jej trasa wynosi ok. 1,2 km, ale operator zdecydował się ją zamknąć. Teraz ma być odbudowana i zakupiony zostanie nowy ekologiczny tabor.

Rewitalizacji ma być poddane też otoczenie i sama Hala Wystaw Kapelusz. – Hala zyska nowe funkcje – np. sportową, ale wizualnie diametralnie nie zmieni się. Jest to obiekt wpisany do rejestru zabytków, w związku z czym podlega nadzorowi konserwatora. Kształt hali nie ulegnie zmianie. Modernizacja ma na celu naprawę konstrukcji nośnej i przywrócenie świetności budynkowi i rozszerzenie pełnionych funkcji – tłumaczy Łukasz Respondek.

Wirtualny lot w kosmos

Modernizację już przechodzi Planetarium Śląskie, które istnieje od 1955 roku i jest największą oraz najstarszą tego rodzaju instytucją w Polsce. Co roku odwiedza je ponad 160 tysięcy osób. Po modernizacji planowane jest zwiększenie tej liczby nawet do 240 tysięcy osób rocznie.

""

Planetarium Śląskie / AdobeStock

regiony.rp.pl

W budynku będzie zmodernizowana główna sala projekcyjna, wymienione zostaną fotele, ekran, system dźwiękowy i projekcyjny. Eksponaty interaktywne będą innowacyjne i niespotykane w innych obiektach, w tym m.in. stanowisko z przekrojem Ziemi, platforma z makietą miasta, pokoje klimatyczne, kolumna pogodowa czy symulator lotu w kosmos lub platforma wstrząsów.

Obok budynku powstanie także wieża widokowa, dzięki której będzie można podziwiać panoramę Katowic, Siemianowic Śląskich i Chorzowa. Zmodernizowane zostanie także obserwatorium astronomiczne wyposażone w największą w Polsce lunetę o średnicy 30 cm.

Plan przebudowy obejmuje również kopułę i główną salę Planetarium. Mający ponad 60 lat główny projektor trafi na specjalną ekspozycję i zostanie zastąpiony przez jeden z najnowocześniejszych na świecie systemów analogowo-cyfrowych.

CZYTAJ TAKŻE: Klony Kopernika rosną w całym kraju

Planetarium Śląskie wzbogaci się m.in. o nowy budynek o powierzchni ponad 2,5 tys. metrów kwadratowych. Znajdą się w nim m.in. sale wykładowe, pracownie, a także stała interaktywna ekspozycja edukacyjna prezentująca w nowatorski sposób zagadnienia z trzech dziedzin nauki: sejsmologii, meteorologii oraz astronomii.

Interaktywne eksponaty będą niespotykane w innych Parkach Nauki. W specjalnych pokojach klimatycznych będzie można na własnej skórze sprawdzić, jak wilgotność powietrza wpływa na odczuwanie temperatury. Prezentowana będzie także kilkumetrowa kolumna pogodowa, gdzie będzie można wytworzyć mgłę, tornado, chmurę, opad deszczu lub śniegu. Powstanie także symulator pozwalający na wirtualny lot w kosmos.

Inwestycja finansowana jest ze środków unijnych, budżetu państwa oraz budżetu województwa śląskiego. Jej całkowita wartość to 136 mln zł. Prace mają zakończyć się pod koniec 2020 roku. Planetarium zmieni też nazwę na – Śląski Park Nauki.

Poza tym dodatkowo 138 mln zł pójdzie na metamorfozę Planetarium Śląskiego. W planach jest też modernizacja hali wystaw „Kapelusz”, na remont której Park Śląski dostał 20 mln zł dofinansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Śląskiego.

Park Śląski w Chorzowie istnieje od 1950 roku. Zajmuje ok. 600 hektarów powierzchni i jest jednym z największych tego typu obiektów w Europie. Rocznie odwiedza go ponad trzy miliony osób. – Do tej pory park nie był modernizowany i przez tych prawie 70 lat najzwyczajniej w świecie się zużył. Poprawa infrastruktury, remonty obiektów i małej architektury to bezwzględna konieczność – mówi Łukasz Respondek, główny specjalista ds. promocji Parku Śląskiego.

Pozostało 90% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Finanse w regionach
Spektakularny wzrost inwestycji firm w małych województwach
Finanse w regionach
Pięć chorób fiskalnych polskich samorządów
Finanse w regionach
Inwestycje – busola samorządności
Finanse w regionach
NIK: rząd PiS ręcznie sterował finansami JST. "Nieudolne reformy i klientelizm"
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie
Finanse w regionach
Minister finansów: System finansowania samorządów wymaga radykalnej zmiany
Materiał Promocyjny
Jak sztuczna inteligencja może być wykorzystywana przez przestępców cybernetycznych?