Aby zorientować się, jaka jest skala niezbędnych działań związanych z modernizacją i budową sieci wodno-kanalizacyjnych, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zleciło opracowanie specjalnego raportu. A te są ogromne – z dokumentu przygotowanego przez zespół dr Jacka Sieraka wynika, że konieczne jest zbudowanie lub remont ok. 270 tys. km sieci, przy czym tylko 13 proc. to projekty rewitalizacyjne, reszta to inwestycje nowe. Najwięcej do zrobienia jest terenie gmin wiejskich. Łączne koszty są szacowane na 93 mld zł. Kluczowym dokumentem dla inwestycji realizowanych z pieniędzy kolejnej unijnej perspektywy budżetowej 2021-2027 jest VI Aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Jest on niezbędny, by samorządy mogły pozyskać dofinansowanie na kolejne projekty wodno-ściekowe.
fot. AdobeStock
Wody Polskie rozpoczęły już wysyłkę tzw. ankiety aktualizacyjnej, która pozwoli na zgłaszanie nowych inwestycji i modyfikację wstępnie uzgodnionych projektów. – Wody Polskie opracowały mapę drogową dla aglomeracji ubiegających się o ujęcie w VI AKPOŚK oraz materiał pomocniczy pt. „Wytyczne do tworzenia i zmiany aglomeracji” – tłumaczy Daniel Kociołek z Wód Polskich. Dodaje, że mapa drogowa zawiera także harmonogram działań związanych opracowaniem projektu VI aktualizacji. Samorządy mają czas na wypełnienie ankiet do października tego roku, a dokument ma być gotowy w kwietniu 2020 r. Później trafi do konsultacji i do Rady Ministrów. W wytycznych wysyłanych do samorządów znajdują się informacje związane z wypełnieniem założeń mających na celu prawidłowe wdrażanie dyrektywy 91/271/EWG, tzw. dyrektywy ściekowej.
CZYTAJ TAKŻE: Lato: czas na lifting wodnych magistrali
Przyszłe projekty są ważne, co nie znaczy, że miasta i gminy nie inwestują obecnie w rozwój sieci wodno-kanalizacyjnych. – Na terenie miasta ok. 98,4 proc. mieszkańców posiada dostęp do kanalizacji sanitarnej, a ok. 99,8 proc. do sieci wodociągowej – wylicza Tomasz Piotrowski, prezes Łódzkiej Spółki Infrastrukturalnej, która zarządza infrastrukturą wodociągowo-kanalizacyjną. Spółka sukcesywnie modernizuje sieć, kładąc nacisk na wymianę przestarzałych i awaryjnych odcinków. W planach jest rozbudowa sieci kanalizacyjnej o ok. 100 km, uwzględniająca rozwojowe potrzeby miasta. – W ciągu najbliższych trzech lat zamierzamy wydać 180 milionów złotych na inwestycje – mówi prezes Piotrowski. Największym wyzwaniem będzie projekt Osiedle+, który zakłada kompleksowy remont całych osiedli od infrastruktury podziemnej, po utwardzenie ulic, budowę chodników, zieleni, placów zabaw czy remontów szkół. – W pilotażu mamy wytypowane cztery osiedla: Mikołajew, Łagiewniki, Wiskitno i Młynek – dodaje prezes Piotrowski. Spółka chce w najbliższych latach w 100 proc. pokryć miasto siecią kanalizacyjną. Prezes ŁSI dodaje, że wszystkie plany zgłaszane są, we współpracy z miastem, do kolejnych aktualizacji KPOŚK.