Komu wodociąg, komu kanalizację

Nawet w dużych miastach nie wszyscy są podłączeni do sieci wodno-kanalizacyjnej. Na wsiach to wygląda jeszcze gorzej. Inwestycyjne potrzeby samorządów są szacowane na ok. 93 mld zł.

Publikacja: 09.08.2019 16:36

Komu wodociąg, komu kanalizację

Foto: fot. AdobeStock

Aby zorientować się, jaka jest skala niezbędnych działań związanych z modernizacją i budową sieci wodno-kanalizacyjnych, Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju zleciło opracowanie specjalnego raportu. A te są ogromne – z dokumentu przygotowanego przez zespół dr Jacka Sieraka wynika, że konieczne jest zbudowanie lub remont ok. 270 tys. km sieci, przy czym tylko 13 proc. to projekty rewitalizacyjne, reszta to inwestycje nowe. Najwięcej do zrobienia jest terenie gmin wiejskich. Łączne koszty są szacowane na 93 mld zł. Kluczowym dokumentem dla inwestycji realizowanych z pieniędzy kolejnej unijnej perspektywy budżetowej 2021-2027 jest VI Aktualizacją Krajowego programu oczyszczania ścieków komunalnych. Jest on niezbędny, by samorządy mogły pozyskać dofinansowanie na kolejne projekty wodno-ściekowe.

Pozostało jeszcze 85% artykułu

99zł za rok.
Bądź na bieżąco! Czytaj ile chcesz!

Kto zostanie nowym prezydentem? Kto zostanie nowym papieżem? Co się dzieje w USA? Nie przegap najważniejszych wydarzeń z kraju i ze świata!
Finanse w regionach
Poprawiła się sytuacja finansowa polskich miast. Pomogła rządowa kroplówka?
Finanse w regionach
Sytuacja szpitali: droga w dół, bez gwałtownych upadków
Finanse w regionach
Warszawa z tańszym wywozem śmieci do marca 2026 roku
Finanse w regionach
Sytuacja finansowa samorządów jest lepsza. Ale wciąż jest wiele do poprawienia
Finanse w regionach
Żmudne odzyskiwanie długów od mieszkańców. Przepisy barierą dla samorządów
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku