Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą

W sobotę 16 września na warszawskiej plaży Poniatówka odbędzie się wielka akcja sprzątania nad Wisłą. To finał cyklicznych akcji sprzątania nadwiślańskich plaż oraz tegorocznej edycji World Cleanup Day.

Publikacja: 14.09.2023 14:38

Światowy Dzień Sprzątania nad Wisłą

Foto: Shutterstock

Tegoroczna edycja World Cleanup Day, czyli Światowego Dnia Sprzątania, odbywa się 16 września na terenie całej Polski. Nasz kraj bierze udział w globalnej imprezie z ramienia Fundacji Planet Heroes, która koordynuje zbiórki śmieci.

Do Światowego Dnia Sprzątania mogą dołączyć wszyscy: firmy, samorządy, organizacje i każda osoba, która ma ochotę zatroszczyć się o Ziemię. Kolejny rok wielki finał akcji w Warszawie ratusz współorganizuje w ramach kampanii Dzielnica Wisła.

Gdzie i kiedy sprzątamy

Wielka akcja sprzątania w stolicy odbędzie się w sobotę, 16 września o godz. 10:00 na plaży Poniatówka. Sprzątanie potrwa 2 godziny, a wszyscy uczestnicy dostaną worki i rękawice.Do akcji zachęcają Warszawscy Plażowi, którzy co tydzień w wakacje, razem z warszawiankami i warszawiakami, oczyszczali nadwiślańskie plaże i lasy. To ostatnia z serii zbiórek.

W tym roku nad Wisłą sprzątać będzie można nie tylko z plaży, ale także... z wody! Dzielnica Wisła zaprasza chętnych na rejsy edukacyjne oraz rejsy umożliwiające sprzątanie śmieci specjalnymi chwytakami bezpośrednio z pokładu tradycyjnej – drewnianej – łodzi, na które zapisać można się na stronie rejsy.waw.pl(otwiera się w nowej karcie). Rejestracja startuje w środę, 13 września o godz. 20:00.

Przez cały sezon spotykaliśmy się nad Wisłą z masą uśmiechniętych ludzi gotowych poświęcić swój czas i energię dla dobra naszej rzeki i środowiska. W 7 zorganizowanych przez miejski Zarząd Zieleni zbiórkach razem z Warszawskimi Plażowymi wzięło udział 171 osób, które zebrały 244 worki śmieci. Wielki finał naszych cyklicznych akcji sprzątania nadwiślańskich plaż już w sobotę. Będziemy czekać z workami i rękawiczkami oraz wyjątkowymi prezentami. Jak co roku, włączamy do większej akcji sprzątania świata i łączymy siły z bohaterami planety, czyli Fundacją Planet Hereos. Dołączcie do nas! – zaprasza Jan Piotrowski, pełnomocnik prezydenta m.st. Warszawy ds. Wisły.

Na najbardziej aktywnych uczestników akcji czekają plakaty graficzki Oli Jasionowskiej, wejściówki na rejsy po Wiśle i inne atrakcyjne nagrody. Na wydarzenie organizatorzy zapraszają także dzieci i rodziców – rodziny będą mogły wspólnie wziąć udział w ekologicznej grze terenowej.

World Cleanup Day

World Cleanup Day to cykliczna impreza realizowana od 2008 r. przez największą na świecie ekologiczną organizację pozarządową Let’s Do It World. Jest ona akredytowanym partnerem Programu Narodów Zjednoczonych ds. Ochrony Środowiska (UNEP) oraz Zgromadzenia Środowiskowego Narodów Zjednoczonych (UNEA). Już od 2018 roku organizuje World Cleanup Day - największy na świecie ekologiczny ruch społeczny, w ramach którego mieszkańcy 190 krajów na całym świecie wychodzą jednego dnia posprzątać swój kawałek planety.

W 2022 roku w akcji wzięło udział łącznie aż 70 milionów ludzi na świecie. Również Polska, reprezentowana przez Fundację Planet Heroes, bierze udział w tym wydarzeniu. W zeszłym roku udało się zaangażować mieszkańców Polski do zorganizowania ponad 4500 akcji sprzątania w całym kraju.

W zeszłym roku w całej Polsce udało się zebrać 472 tony odpadów. To tyle, ile ważą 54 wielkie autobusy.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację