To pierwsza edycja plebiscytu na „Warszawskie Drzewo Roku”. Tytuł ten przypadnie roślinie, która wyróżni się nie tylko cechami gatunkowymi (wielkość czy wiek), ale również historią. Warto zgłaszać swoich kandydatów – zwycięzca zostanie zgłoszony do ogólnopolskiego konkursu na Drzewo Roku. Termin wysyłania zgłoszeń mija w najbliższy piątek, 15 września.

Dwa etapy konkursu

Aby zgłosić swojego kandydata, wystarczy wypełnić formularz internetowy zamieszczony na stronie www.zzw.waw.pl/drzeworoku(otwiera się w nowej karcie), wskazując podstawowe informacje dotyczące drzewa oraz dokładnie uzasadniając swój wybór. Ze wszystkich zgłoszeń komisja, złożona z ogrodników i dendrologów Zarządu Zieleni m.st. Warszawy (ZZW), wybierze po jednym drzewie z każdej dzielnicy. Wyniki zostaną ogłoszone 7 października podczas pikniku dendrologicznego w Pawilonie Edukacyjnym Kamień. Finałowa osiemnastka będzie reprezentować swoje dzielnice w drugim etapie – głosowaniu internautów.

Zwycięzca całego plebiscytu zostanie ogłoszony w listopadzie.

W koronach miasta

Plebiscyt na Warszawskie Drzewo Roku jest częścią większego projektu W koronach miasta, realizowanego przez warszawski Zarząd Zieleni od 2019 r. Poprzez działania edukacyjne – warsztaty, spacery czy pikniki, edukatorzy i dendrolodzy ZZW dzielą się swoją wiedzą na temat drzew, ich wpływu na przestrzeń miejską, powietrze, temperaturę oraz na jakość życia mieszkańców miasta – ludzi i zwierząt.