Wielkie sprzątanie w polskich miastach

Na ulicach wielkich miast i mniejszych miasteczek widać wielkie sprzątanie. Pracują tam zamiatarki i zmywarki, ale też robotnicy bo trwa wielkie sprzątanie po zimie.

Publikacja: 01.04.2023 12:08

Wielkie sprzątanie w polskich miastach

Foto: Adobe Stock

- Każdego dnia kompleksowo oczyszczonych będzie do 25 kilometrów ulic, tak by do połowy kwietnia prace były wykonane na około 700 kilometrach miejskiej infrastruktury - wyjaśnia Ireneusz Woźny, zastępca dyrektora poznańskiego ZDM ds. utrzymania. Dodaje, że oprócz jezdni oczyszczone są także chodniki. W sumie 900 tysięcy metrów kwadratowych, miejsca postojowe w strefie płatnego parkowania – aż 130 tysięcy metrów kwadratowych i drogi dla rowerów - niemal 130 kilometrów.

Zamiatarki wyjechały w teren

Warszawski Zarząd Oczyszczania Miasta (ZOM) rozpoczął już gruntowne sprzątanie ulic po okresie zimowym.

Przez kilka ostatnich miesięcy regularne porządki na drogach były zawieszone, ponieważ do prac stosowana jest woda.

- Użycie jej przy ujemnych temperaturach doprowadziłoby do niebezpiecznej gołoledzi – mówią stołeczni urzędnicy.

Na ulice, którymi kursują autobusy, czyli aż 1600 km dróg, wyjeżdżają już regularnie zamiatarki i zmywarki.

Sprzątają zalegający piasek i inne zanieczyszczenia. Prace prowadzone są na mokro, co ogranicza wzbijanie pyłów i korzystnie wpływa na jakość powietrza.

Po kursie zamiatarek do pracy przystępują zmywarki, które dokładnie myją nawierzchnię.

- Usunięcie z jezdni zanieczyszczeń, które nagromadziły się przez zimę, jest istotne dla estetyki miasta, ale przede wszystkim dla bezpieczeństwa kierowców – podkreślają urzędnicy ze stołecznego ratusza.  

Aby jak najdokładniej oczyścić powierzchnie, zamiatarki i zmywarki na każdej ulicy pracują kilka razy.

W Warszawie pozimowe czyszczenie ulic potrwa mniej więcej do Świąt Wielkanocnych, następnie jezdnie będą regularnie myte i zamiatane aż do jesieni.

Zarząd Oczyszczania Miasta przeprowadził już wiosenne porządki na ścieżkach rowerowych wzdłuż dróg krajowych, wojewódzkich i powiatowych, a także na terenach dla pieszych o powierzchni 3,5 mln m kw.

Sprzątaniem po zimie objętych jest także 12 ha terenów zieleni na ponad 60 pętlach komunikacji miejskiej.

Zabierzcie auta z czyszczonych ulic i chodników

W Poznaniu tradycyjnie w pierwszej kolejności oczyszczane są główne ciągi komunikacyjne oraz ulice w centrum.

Następnie sprzęt sprzątający będzie wyjeżdżał na pozostałe dzielnice miasta. Na niektórych ulicach może pojawić się dopiero w drugiej połowie przyszłego miesiąca.

- Do końca marca potrwa ściąganie chochołów z koron młodych drzew i foliowo-słomianych mat chroniących niską zieleń w pasach drogowych. Osłony zabezpieczały roślinność zimą przed szkodliwym dla nich aerozolem solnym – mówią poznańscy urzędnicy.

Jednak w niektórych lokalizacjach, jak np. na ul. Dolnej czy na ul. Roboczej słomiane maty pozostawione będą na dłużej, by ochronić nowo posadzoną zieleń przed zniszczeniem.

Po 15 kwietnia rozpocznie się letnie czyszczenie ulic, które wykonywane jest z większą częstotliwością na głównych ulicach śródmieścia.

Średnio każdego tygodnia będzie posprzątane do 100 kilometrów ulic. Jezdnie i drogi dla rowerów, które są mniej uczęszczane i znajdują się dalej od centrum, będą sprzątane doraźnie.

Sprzątają także w mniejszych miastach. Choćby w Zgierzu. Tam służby oczyszczania miasta rozpoczęły akcję usuwania zaległego piachu czy śmieci, które po zimie zostały na zgierskich chodnikach i ulicach. W każdym tygodniu sprzątany jest inny rejon miasta. 

Prace porządkowe w tym roku będą wykonywały zgierskie firmy: Miejskie Przedsiębiorstwo Gospodarki Komunalnej oraz spółka K2A.

- Nowe harmonogramy sprzątania ulic w Zgierzu będą podawane do wiadomości z kilkudniowym wyprzedzeniem, jednak w przypadku niesprzyjających warunków atmosferycznych mogą ulec zmianie – podaje zgierski ratusz.  

Na czas prowadzonych robót prosi wszystkich mieszkańców o wyrozumiałość, a kierowców, by nie parkowali w miejscach, gdzie planowane jest sprzątanie. 

- Za wycieraczkami samochodów będą rozkładane ulotki informacyjne zawierające komunikat o utrudnieniach. Przerwy na sprzątanie na pewno nie będą długie: najwyżej dwa kolejne dni, w godzinach 7 -15 – podaje zgierski magistrat.

Od środy zaplanowano gruntowne sprzątanie głównych ulic w Pyskowicach. Nowoczesna zamiatarka usunie pył, piach, liście i inne drobne odpady z ul. Wojska Polskiego, Szpitalnej, Dworcowej, Oświęcimskiiej i Traugutta.

- Czyszczenie jezdni i poboczy potrwa od godz. 7 do 16. Uprzejmie prosimy o nieparkowanie w tej porze pojazdów wzdłuż chodników i poboczy – apeluje ratusz w Pyskowicach.

Ekologia
Spalarnie chcą uznać spalanie śmieci za recykling
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ekologia
Miasta przyspieszyły zakupy „zielonych” autobusów
Ekologia
Samorządowe wsparcie na zieloną energię. Ostatnia chwila na złożenie wniosku
Ekologia
Ustawa wiatrakowa: Samorządowcy chcą powrotu do projektu z 2023 r.
Ekologia
Smog dusi Kraków. Miasto wprowadziło darmową komunikację