Turystyka ucierpiała na pandemii

Adam Struzik – Marszałek Województwa Mazowieckiego. fot. Urząd Marszałkowski Województwa Mazowieckiego w Warszawie https://www.mazovia.pl/dla-mediow/do-pobrania/adam-struzik---marszalek-wojewodztwa-mazowieckiego/art,1,adam-struzik-marszalek-wojewodztwa-mazowieckiego.html

Branża turystyczna ucierpiała, i to znacznie, z powodu pandemii. Brak jakichkolwiek wpływów od marca do czerwca zanotowało 90 proc. podmiotów.

Szacuje się, że na Mazowszu w tym roku będzie można zrealizować zaledwie 40 proc. zamówień w ramach turystyki biznesowej. W maju średnie obłożenie hoteli miejskich wynosiło tylko 9,6 proc. Te statystyki pokazują skalę problemu, z którym musimy się zmierzyć.

Co jednak ważne, koronawirus zmienił też nasze oczekiwania i oczywiście możliwości spędzania wolnego czasu. Jak wynika z badań, tegoroczny urlop w kraju chce spędzić ponad 90 proc. rodaków. Dlatego z jednej strony postanowiliśmy wesprzeć mazowiecką branżę turystyczną i na bezzwrotne dotacje dla mikro i małych przedsiębiorstw przeznaczyliśmy 66 mln zł ze środków unijnych. Z drugiej zaś strony zachęcamy mieszkańców naszego województwa, aby choć część wakacji spędzili w tym roku właśnie na Mazowszu. Mówiąc wprost – pomóc branży turystycznej możemy wszyscy w bardzo prosty sposób: planując tegoroczny urlop w regionie. I do tego zachęca nasza kampania „Odpocznij na Mazowszu”.

Miejmy więc nadzieję, że ta nowa, trudna dla wszystkich sytuacja zmieni nasze przyzwyczajenia i skłoni nas do poznawania pięknej, lokalnej Polski. Jestem pewien, że kto raz zakosztuje tej formy wypoczynku, w kolejnych latach również będzie jej szukał.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Będą mierzyć jakość powietrza

Szkoła Podstawowa nr 11 bierze udział w międzynarodowym projekcie „Inteligentny Samorząd – Change the ...

Kujawsko-Pomorskie – region wielu możliwości

Kujawsko-Pomorskie to region wielu możliwości. To tu spoglądamy w niebo z dobrego miejsca na ...

Powstanie nowe, zielone centrum Krakowa?

Kraków przymierza się do utworzenia Kwartału klimatycznego. To urbanistyczny projekt wpisujący się w działania ...

Spóźnia się tramwaj na południe Katowic

Nie będzie w przyszłym roku tramwaju na południe Katowic, jak wcześniej planowano. Jedna z ...

Będzie nowe narzędzie walki ze smogiem

Efektów wprowadzanych przez gminy działań na rzecz czystego powietrza nie będą psuły urządzenia grzewcze ...