Gdańsk będzie miał architekta. Inspiracja przyszła z Łodzi

Adobestock / Patryk Kosmider

Gdański ratusz ogłosił konkurs na stanowisko architekta miasta. W innych metropoliach od dawna są tacy urzędnicy.

– Architekt miasta sprawuje nadzór nad postępowaniami administracyjnymi w sprawach pozwoleń na budowę, ale także warunków zabudowy. Czynnie uczestniczy w dialogu z urbanistą miasta przy ustalaniu najważniejszych założeń do projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego – mówi Tomasz Myszko-Wolski z wrocławskiego ratusza.

Podkreśla, że często wytyczne są przygotowywane w formie koncepcji urbanistyczno-architektonicznych. Architektowi podlega także sfera małej architektury bezpośrednio koordynowana przez plastyk miejską.

Stolica Pomorza zdecydowała się właśnie na powołanie architekta miasta. – Do głównych zadań osoby, która zajmie to stanowisko, będzie należało tworzenie innowacyjnych programów, polityki i modeli miasta niezbędnych do rozwoju urbanistyczno-architektonicznego Gdańska, prowadzenie analiz urbanistycznych na potrzeby wybranych inwestycji oraz praca z prywatnymi inwestorami w zakresie architektury i przestrzeni publicznych – wylicza Joanna Bieganowska z gdańskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: Przywracanie zabytkowych przestrzeni

W Gdańsku ponad 70 procent terenów zurbanizowanych jest pokrytych planami zagospodarowania przestrzennego. Nowo powstające plany coraz dokładniej regulują takie parametry jak linie zabudowy, pierzeje usługowe, tereny zielone.

– W dialogu z inwestorami pracujemy nad tym, na ile pozwalają przepisy, aby zachować wszystkie wytyczne, które są ważne, jeżeli chcemy tworzyć taką tkankę miejską, w której się dobrze mieszka. Kolejna rzecz to przestrzenie wspólne, przestrzenie zielone, przestrzenie publiczne – mówi Aleksandra Dulkiewicz, prezydent miasta.

Władze Gdańska analizowały doświadczenia trzech miast w Polsce, w których tego typu funkcja istnieje: Warszawy, Łodzi i Wrocławia. I skupiły się głównie na modelach łódzkim oraz wrocławskim.

– W Łodzi architekt miasta ma trochę bardziej kompetencje oparte na pewnego rodzaju wizji, którą buduje dla miasta i która ma przyświecać przy realizacji inwestycji. A we Wrocławiu mamy sytuację, w której architekt stoi na czele wydziału architektury odpowiadającego za wszystkie pozwolenia na budowę, czyli odpowiada za procesy budowlane – mówi Piotr Grzelak, zastępca prezydenta Gdańska.

Dodał, że miasto uznało, iż w warunkach gdańskich warto połączyć te dwa elementy po to, żeby osobie, która obejmie to stanowisko, dać szanse na rozwinięcie skrzydeł i na przedstawienie swoich idei, ale z drugiej strony szanse na to, żeby miała realny wpływ na wybrane strategiczne procesy inwestycyjne.

CZYTAJ TAKŻE: Rewitalizacja centrum Łodzi nabiera rozpędu. Widać kolejne efekty

Jak przyznaje Tomasz Myszko-Wolski z wrocławskiego magistratu, to miasto jest jednym z nielicznych miast w Polsce, w których dyrektor wydziału architektury i budownictwa jest jednocześnie architektem miasta. – Dzięki takiemu połączeniu kompetencji ma realne możliwości wpływania na gospodarowanie miejską przestrzenią – dodaje urzędnik.

Od pięciu lat architektem miasta w Warszawie jest Marlena Happach. Jest ona jednocześnie dyrektorem biura architektury i planowania przestrzennego, którego priorytetem jest opracowanie polityki rozwoju przestrzennego miasta uwzględniającej różnorodne potrzeby mieszkańców stolicy.

Architekt miasta ma m.in. koordynować działania zewnętrzne związane z decyzjami dotyczącymi infrastruktury miasta oraz współpracować z innymi biurami w zakresie strategii rozwoju miasta i konsultacji społecznych.

– Jesteśmy rozliczani za realne zmiany w przestrzeni. Dlatego musimy wzmocnić współpracę, jasno komunikować swoje działania i współpracować ze społeczeństwem – mówi Marlena Happach.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd odbiera nam niezależność

Sprawowanie funkcji w samorządzie niesie dziś ze sobą większe ryzyko niż wcześniej. W niektórych ...

Rafał Trzaskowski: Nie realizujemy programów politycznych

Warszawa i każde miejsce w Polsce zmieniły się do poznania, wszędzie widać niesamowite zmiany. ...

Drenują kieszenie kierowców. Opłaty za parkowanie w górę

Kolejne miasta podnoszą opłaty za postój w strefach płatnego parkowania. Samorządy podkreślają, że chodzi ...

Szkoły, hale, stadiony: znamy nowe punkty masowych szczepień

Jeszcze w kwietniu mają ruszyć masowe szczepienia Polaków przeciwko Covid-19. Samorządy już przygotowują listę ...

Smog w oku drona. Posypią się mandaty

W Kielcach będzie działał lotniczy patrol antysmogowy. Tamtejsza straż miejska ma drona, a funkcjonariusze ...

Dla społeczników i aktywistów

Siłownie na świeżym powietrzu, place zabaw, wiaty, altany i ścieżki, miejsca integracji – blisko ...