ZMP kontra Kancelaria Premiera, czyli prawdy i półprawdy o samorządach

ZMP

Związek Miast Polski rusza ze spotem „Cała prawda o samorządach”. To odpowiedź na filmik Kancelarii Premiera o rządowym wsparciu dla samorządów.

Wszystko zaczęło się od krótkiego spotu na oficjalnych kontach w mediach społecznościowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Rząd PiS” zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej. Do samorządów trafiła rekordowa ilość pieniędzy – przekonuje lektor.

Ze spotu można też się dowiedzieć, że w 2019 r. w porównaniu z 2015 r. dochody samorządów z podatków PIT i CIT wzrosły w sumie aż o 22 mld zł (w tym dla przykładu podano, iż Warszawa otrzymała o 2,4 mld zł więcej, Kraków – 750 mln zł więcej, a Wrocław – 600 mln zł więcej).  Skorzystały też mniejsze samorządy, bo rząd uruchomił Fundusz Dróg Samorządowych, z którego ma powstać 10 tysięcy kilometrów nowych dróg, przywrócono 3200 połączeń autobusowych, otwarto 120 posterunków policji zlikwidowanych przez rząd PO-PSL, nastąpił też wzrost inwestycji w sport, większe są pieniądze na szkoły (czyli 47 mld zł z subwencji oświatowej).

Te informacje zbulwersowały środowisko samorządowców na tyle, że Związek Miast Polskich przygotował swój kontr-spot, pt. „Cała prawa o samorządach”. – Rząd mocno przesadził ze swadą propagandową – wyjaśnia nam Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Przedstawione tam dane są prawdziwe, ale to tylko półprawdy, taka rządowa, jednostronna prawda – dodaje.

W spocie ZMP podkreślono więc, że dochody samorządów owszem wzrosły przez ostatnie lata, ale bieżące koszty funkcjonowania – m.in. z powodu niekorzystnej polityki rządu – wzrosły w tym samym czasie aż o 41,5 mld zł. To efekt m.in. uwolnienia cen energii, wzrostu cen usług, materiałów i kosztów pracy. Dla przykładu – w Warszawie dochody podatkowe wzrosły o 2,4 mld, a bieżące koszty – aż o 3,4 mld zł.

Dalej, ze spotu ZMP dowiadujemy się, że subwencja oświatowa owszem rośnie, ale nie pokrywa wszystkich potrzeb edukacji (np. wzrostu płac nauczycieli), a z Funduszu Dróg Samorządowych, zapowiadanego na 10 mld zł, miasta i gminy wykorzystały dotychczas tylko 615 mln zł.

Andrzej Porawski podkreśla, że wyjaśniający prawdę filmik ZMP nie oznacza, że Związek zaczął mieszać się w politykę i wybory. – Nie odpowiadamy przecież na aktywność jednego z kandydatów. Odpowiadamy na spot przygotowany przez Kancelarię Premiera, gdzie nie pada ani słowo na temat wyborów – zauważa Porawski.

– W tym spocie zabrakło wielu informacji, ale najbardziej oburzające było rzucone na koniec hasło, że „takie są kulisy sukcesu polskich samorządów”. Mówi to rząd, z którym kłócimy się o finansowanie od początku, w miesiącu, gdy samorządy obchodzą swoje 30-lecie, a prawdziwe przyczyny sukcesu przez 30 lat leżą naprawdę gdzie indziej – irytuje się Porawski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Ważą się losy krakowskiego metra

W tym roku ma wreszcie powstać studium wykonalności krakowskiego metra – kluczowy dla tej ...

Mecenasi z ratusza

Samorząd Gdańska co roku kupuje dzieła sztuki nowoczesnej za 400 tys. zł. Gdynia stawia ...

Wyborcy nie boją się pandemii. Głosować korespondencyjne chce tylko 1 procent

W dużych miastach chęć korespondencyjnego oddania głosu zadeklarowało niespełna jeden procent wyborców. We wtorek ...

Łódź ma 27 milionów złotych dla młodych

Czy w Łodzi uda się zlikwidować bezrobocie wśród młodych do 30. roku życia? Władze ...

Jest projekt tarczy antykryzysowej dla samorządów. Ale bez rekompensowania strat

Dokument przewiduje m.in. możliwości zadłużania się miast i gmin na wydatki bieżące. Jednak bezpośrednie ...

Prezydent z pokolenia rozżarzonych głów

Nasz dom rodzinny, działalność w opozycji nauczyły Pawła niezwykłej determinacji w dążeniu do celu. ...