ZMP kontra Kancelaria Premiera, czyli prawdy i półprawdy o samorządach

ZMP

Związek Miast Polski rusza ze spotem „Cała prawda o samorządach”. To odpowiedź na filmik Kancelarii Premiera o rządowym wsparciu dla samorządów.

Wszystko zaczęło się od krótkiego spotu na oficjalnych kontach w mediach społecznościowych Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. „Rząd PiS” zapewnił samorządom wsparcie, jakiego nie otrzymały nigdy wcześniej. Do samorządów trafiła rekordowa ilość pieniędzy – przekonuje lektor.

Ze spotu można też się dowiedzieć, że w 2019 r. w porównaniu z 2015 r. dochody samorządów z podatków PIT i CIT wzrosły w sumie aż o 22 mld zł (w tym dla przykładu podano, iż Warszawa otrzymała o 2,4 mld zł więcej, Kraków – 750 mln zł więcej, a Wrocław – 600 mln zł więcej).  Skorzystały też mniejsze samorządy, bo rząd uruchomił Fundusz Dróg Samorządowych, z którego ma powstać 10 tysięcy kilometrów nowych dróg, przywrócono 3200 połączeń autobusowych, otwarto 120 posterunków policji zlikwidowanych przez rząd PO-PSL, nastąpił też wzrost inwestycji w sport, większe są pieniądze na szkoły (czyli 47 mld zł z subwencji oświatowej).

Te informacje zbulwersowały środowisko samorządowców na tyle, że Związek Miast Polskich przygotował swój kontr-spot, pt. „Cała prawa o samorządach”. – Rząd mocno przesadził ze swadą propagandową – wyjaśnia nam Andrzej Porawski, dyrektor biura Związku Miast Polskich. – Przedstawione tam dane są prawdziwe, ale to tylko półprawdy, taka rządowa, jednostronna prawda – dodaje.

W spocie ZMP podkreślono więc, że dochody samorządów owszem wzrosły przez ostatnie lata, ale bieżące koszty funkcjonowania – m.in. z powodu niekorzystnej polityki rządu – wzrosły w tym samym czasie aż o 41,5 mld zł. To efekt m.in. uwolnienia cen energii, wzrostu cen usług, materiałów i kosztów pracy. Dla przykładu – w Warszawie dochody podatkowe wzrosły o 2,4 mld, a bieżące koszty – aż o 3,4 mld zł.

Dalej, ze spotu ZMP dowiadujemy się, że subwencja oświatowa owszem rośnie, ale nie pokrywa wszystkich potrzeb edukacji (np. wzrostu płac nauczycieli), a z Funduszu Dróg Samorządowych, zapowiadanego na 10 mld zł, miasta i gminy wykorzystały dotychczas tylko 615 mln zł.

Andrzej Porawski podkreśla, że wyjaśniający prawdę filmik ZMP nie oznacza, że Związek zaczął mieszać się w politykę i wybory. – Nie odpowiadamy przecież na aktywność jednego z kandydatów. Odpowiadamy na spot przygotowany przez Kancelarię Premiera, gdzie nie pada ani słowo na temat wyborów – zauważa Porawski.

– W tym spocie zabrakło wielu informacji, ale najbardziej oburzające było rzucone na koniec hasło, że „takie są kulisy sukcesu polskich samorządów”. Mówi to rząd, z którym kłócimy się o finansowanie od początku, w miesiącu, gdy samorządy obchodzą swoje 30-lecie, a prawdziwe przyczyny sukcesu przez 30 lat leżą naprawdę gdzie indziej – irytuje się Porawski.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Rząd uchylił portfela: do niektórych gmin trafiły pierwsze pieniądze

Pierwsze jednostki samorządu dostały pieniądze z programu Zdalna Szkoła. Od początku kwietnia gminy i ...

Szanse i wyzwania PPP

Partnerstwo publiczno-prywatne w centrum zainteresowania ekspertów – samorządowców, przedsiębiorców oraz prawników. Rozmawiali oni o ...

Bez samorządów nie da się rządzić

Samorządy już dzisiaj cerują dziury państwa. Jak zostaną im odebrane pieniądze, to nie tylko ...

Wygrajmy Bitwę Warszawską jeszcze raz

„Wiktoria 1920” to wyjątkowa produkcja fabularna zrealizowana w technologii VR 360 stopni 3D. Będzie ...

NIK krytycznie o budżetach obywatelskich

Obowiązujące od roku przepisy dotyczące budżetu obywatelskiego ograniczają swobodę gminom i trzeba je zmienić.

Oświata na skraju zapaści

Samorządowcy narzekają, że za niska subwencja i konieczność dopłacania do szkół nadmiernie drenują ich ...