Organizacja wyborów na finiszu. Z czym były problemy?

AdobeStock / antic

Tempo organizacji wyborów prezydenckich było ekspresowe. Samorządowcy przyznają, że po drodze musieli pokonać kilka problemów.

Dla samorządów dużym wyzwaniem było powołanie obwodowych komisji wyborczych. Udało się, do ideału jednak daleko. Chodzi o to, by w komisjach zasiadało jak najwięcej osób, by było komu zadbać także o bezpieczeństwo. Najlepiej, by było to 5-7 osób. Ale to nie jedyny problem, jaki się pojawił.

– W niektórych dzielnicach, m.in. w Wilanowie, było mało chętnych, ale udało się. Dla nas najbardziej optymalna liczba członków komisji to 6-7 osób. Dzięki temu, będzie miał kto obsługiwać wyborców, otwierać okna, dezynfekować powierzchnie i dbać o porządek w komisji wyborczej. Tam, gdzie nie udało się stworzyć tak licznych komisji, zachęcamy do zgłaszania się do 26 czerwca, do Urzędów Dzielnic – mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: „To będą najdroższe wybory w historii”. Miasta chcą więcej pieniędzy

Okazuje się też, że skład komisji ciągle się zmienia. – We wszystkich stałych obwodowych komisjach wyborczych udało się zapewnić co najmniej 5 członków (minimalny skład wymagany przez PKW to 3 osoby na każdą komisję). Liczba członków komisji wciąż się  jednak zmienia, ponieważ niektórzy kandydaci rezygnują. Biorąc pod uwagę utrudnienia związane z sytuacją epidemiczną, przeprowadzenie głosowania przy 5-osobowych składach komisji może okazać się bardzo trudne. W związku z napływającymi rezygnacjami Komisarz Wyborczy w Gdańsku poinformował o możliwości dokonywania zgłoszeń indywidualnych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, którzy będą umieszczani na listach rezerwowych – wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Nie tylko w Warszawie i Gdańsku pojawiły się problemy. – Do 15 czerwca 2020 r. skompletowaliśmy składy 312 obwodowych komisji wyborczych, w których zasiądzie 1800 członków. Niestety, pojawiały się problemy, ale na szczęście udało nam się z nimi poradzić. W szczególności pojawiały się problemy w obwodach zamkniętych w szpitalach i tych na obrzeżach – mówi Piotr Załęczny z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Samorządy skarżą się również na brak jednoznacznych wytycznych ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. – PKW często zmieniało stanowisko, chociażby w sprawie przygotowywania pakietów wyborczych – np. niewłaściwa instrukcja w alfabecie Braille’a, która dotyczyła głosowania 10 maja i nie była dostosowana do wyborów 28 czerwca, a także nagła zmiana terminów np. dowozu kart – tłumaczy Piotr Załęczny.

CZYTAJ TAKŻE: Wójt Marklowic: Przygotowania do wyborów idą pełną parą

Warszawa dostała za mało środków ochrony indywidualnej od Ministerstwa Zdrowia. Nie do końca jest zadowolony również Sopot. – Otrzymamy płyny do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, ale już spryskiwacze, butelki z pompkami musimy kupić sami. Podobnie z ręcznikami koniecznymi do przetarcia powierzchni, które musimy kupić sami – wyjaśnia Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie.

Bardzo czasochłonne jest także kompletowanie pakietów do głosowania  korespondencyjnego. – Wymaga to wiele czasu i precyzji, ponieważ należy połączyć wszystkie elementy pakietu, tj. oświadczenie imienne, kopertę z adresem wyborcy, kopertę zwrotną z właściwym adresem komisji obwodowej. Każda pomyłka skutkuje możliwością złożenia protestu wyborczego i nieważności głosu. W tej chwili w pakowanie jest zaangażowanych ok. 30 osób od godz. 8 do 21.00. Kontakt z Pocztą jest prawidłowy – twierdzi Patryk Załęczny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Recyklingowy czyściec. Unijne kary odsunięte w czasie

Poziom recyklingu będzie liczony na starych, korzystniejszych zasadach. Zmiany w stolicy: od 1 grudnia ...

Wieś inaczej rządzona

Sołtys mógłby wnioskować o przyznanie mu wynagrodzenia za wykonywanie zadań, które nie są związane ...

Miejskie pszczoły dają coraz więcej miodu

Katolicki Uniwersytet Lubelski rozwija swoją miejską pasiekę. Na stawianie uli decydują się też samorządy. ...

Miejsce powstałe z autentycznej pasji

Piękny, zdrowy uśmiech pozwala na swobodne wyrażanie emocji, nieskrępowaną radość, na poczucie pewności siebie ...

Zobaczyć z bliska historię oręża

Pikniki wojskowe, warsztaty edukacyjne czy bezpłatne zwiedzanie placówek – tak wojskowe muzea obchodzą Święto ...

Coraz więcej dzikich zwierząt ginie na torach

Dziki, sarny, jelenie, łosie – te zwierzęta giną najczęściej pod kołami pociągów. Takich wypadków ...