Organizacja wyborów na finiszu. Z czym były problemy?

AdobeStock / antic

Tempo organizacji wyborów prezydenckich było ekspresowe. Samorządowcy przyznają, że po drodze musieli pokonać kilka problemów.

Dla samorządów dużym wyzwaniem było powołanie obwodowych komisji wyborczych. Udało się, do ideału jednak daleko. Chodzi o to, by w komisjach zasiadało jak najwięcej osób, by było komu zadbać także o bezpieczeństwo. Najlepiej, by było to 5-7 osób. Ale to nie jedyny problem, jaki się pojawił.

– W niektórych dzielnicach, m.in. w Wilanowie, było mało chętnych, ale udało się. Dla nas najbardziej optymalna liczba członków komisji to 6-7 osób. Dzięki temu, będzie miał kto obsługiwać wyborców, otwierać okna, dezynfekować powierzchnie i dbać o porządek w komisji wyborczej. Tam, gdzie nie udało się stworzyć tak licznych komisji, zachęcamy do zgłaszania się do 26 czerwca, do Urzędów Dzielnic – mówi Karolina Gałecka z warszawskiego ratusza.

CZYTAJ TAKŻE: „To będą najdroższe wybory w historii”. Miasta chcą więcej pieniędzy

Okazuje się też, że skład komisji ciągle się zmienia. – We wszystkich stałych obwodowych komisjach wyborczych udało się zapewnić co najmniej 5 członków (minimalny skład wymagany przez PKW to 3 osoby na każdą komisję). Liczba członków komisji wciąż się  jednak zmienia, ponieważ niektórzy kandydaci rezygnują. Biorąc pod uwagę utrudnienia związane z sytuacją epidemiczną, przeprowadzenie głosowania przy 5-osobowych składach komisji może okazać się bardzo trudne. W związku z napływającymi rezygnacjami Komisarz Wyborczy w Gdańsku poinformował o możliwości dokonywania zgłoszeń indywidualnych kandydatów na członków obwodowych komisji wyborczych, którzy będą umieszczani na listach rezerwowych – wyjaśnia Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Nie tylko w Warszawie i Gdańsku pojawiły się problemy. – Do 15 czerwca 2020 r. skompletowaliśmy składy 312 obwodowych komisji wyborczych, w których zasiądzie 1800 członków. Niestety, pojawiały się problemy, ale na szczęście udało nam się z nimi poradzić. W szczególności pojawiały się problemy w obwodach zamkniętych w szpitalach i tych na obrzeżach – mówi Piotr Załęczny z Urzędu Miasta we Wrocławiu.

Samorządy skarżą się również na brak jednoznacznych wytycznych ze strony Państwowej Komisji Wyborczej. – PKW często zmieniało stanowisko, chociażby w sprawie przygotowywania pakietów wyborczych – np. niewłaściwa instrukcja w alfabecie Braille’a, która dotyczyła głosowania 10 maja i nie była dostosowana do wyborów 28 czerwca, a także nagła zmiana terminów np. dowozu kart – tłumaczy Piotr Załęczny.

CZYTAJ TAKŻE: Wójt Marklowic: Przygotowania do wyborów idą pełną parą

Warszawa dostała za mało środków ochrony indywidualnej od Ministerstwa Zdrowia. Nie do końca jest zadowolony również Sopot. – Otrzymamy płyny do dezynfekcji rąk oraz powierzchni, ale już spryskiwacze, butelki z pompkami musimy kupić sami. Podobnie z ręcznikami koniecznymi do przetarcia powierzchni, które musimy kupić sami – wyjaśnia Anna Dyksińska z Urzędu Miasta w Sopocie.

Bardzo czasochłonne jest także kompletowanie pakietów do głosowania  korespondencyjnego. – Wymaga to wiele czasu i precyzji, ponieważ należy połączyć wszystkie elementy pakietu, tj. oświadczenie imienne, kopertę z adresem wyborcy, kopertę zwrotną z właściwym adresem komisji obwodowej. Każda pomyłka skutkuje możliwością złożenia protestu wyborczego i nieważności głosu. W tej chwili w pakowanie jest zaangażowanych ok. 30 osób od godz. 8 do 21.00. Kontakt z Pocztą jest prawidłowy – twierdzi Patryk Załęczny.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Mało dzieci w przedszkolach. Potrzebne testy dla pracowników

Testów dla wszystkich pracowników żłobków i przedszkoli domagają się prezydenci największych polskich miast. Duże ...

Inkasent nie może obliczyć należności

Ewentualne trudności z egzekwowaniem obowiązku poboru opłat lokalnych mogłyby być rozwiązane przez właściwą organizację ...

Gminy toną w podwyżkach

Wywóz śmieci na Mazowszu tak mocno drożeje, że samorządowcy nie znajdują dla tego racjonalnych ...

Książkobusem i bibliowerem: biblioteki z dowozem pod drzwi

Katowiccy seniorzy i niepełnosprawni mogą wypożyczać książki z dowozem do domu. Epidemia spowodowała, że ...

Przed nami nowe kumulujące się kryzysy

Kultura będzie kluczowa dla wychodzenia z recesji – zaznacza pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. ...

Lokalne inicjatywy blokowane przez złe prawo

Gminy razem z mieszkańcami wydawały przewodniki oraz organizowały zajęcia świetlicowe. Takich działań w całym ...