Aktualizacja: 22.11.2024 07:42 Publikacja: 22.06.2020 13:51
Foto: AdobeStock / Tomasz Warszewski
Ilu mieszkańców liczy gmina, a ilu ma prawo do głosowania?
Tadeusz Chrószcz: Markowice są niewielką gminą w powiecie wodzisławskim, liczącą około 5,5 tysiąca mieszkańców, z tego uprawnionych do głosowania jest 4 tysiące 268 osób.
Samorządy są głównym beneficjentem wsparcia z funduszy Unii Europejskiej. Z jakimi wyzwaniami będą musiały sobie radzić w nadchodzących latach?
Zły stan finansów spowodowany brakiem współpracy z władzą centralną to dziś główny problem polskich władz lokalnych.
Samorządy ucierpiały podczas pandemii Covid-19, a także najboleśniej odczuły ekonomiczne skutki rosyjskiej agresji na Ukrainę. O trudnej sytuacji budżetów miast rozmawiali goście debaty zorganizowanej przez „Rzeczpospolitą”.
Choć do parlamentu wybiera się duża grupa samorządowców, to problemom lokalnym główne partie dają mało miejsca.
Europejczycy są coraz bardziej przekonani, że mogą wpłynąć na ochronę klimatu poprzez zmianę codziennych nawyków
Stawką zbliżających się wyborów jest nie tylko to, kto będzie sprawował władzę w Polsce przez kolejne cztery lata, ale też to, jak będą wyglądały relacje władzy z samorządem – a nawet kształt samorządu jako takiego.
Jak zmieniają się reklamy, jak ewoluuje reklama wideo i jaka przyszłość czeka cyfrowy outdoor? O tym mówiono podczas debaty „Rozwój rynku reklamy wideo: Czy jesteśmy skazani na globalne media społecznościowe?”.
Wydarzenia ostatnich tygodni mogą być dobrym pretekstem do głębszej dyskusji na temat rynku ubezpieczeniowego w Polsce. Aby mógł on właściwie funkcjonować, potrzebne są też właściwe regulacje.
Rośnie import cementu do Polski spoza UE. Tamtejsi producenci nie są obciążani opłatami za emisję czy kosztami transformacji energetycznej. To rodzi nieuczciwą konkurencję. Co można z nią zrobić – zastanawiali się uczestnicy debaty „Budownictwo jak rolnictwo. Czy CBAM, czyli tzw. cło węglowe, jest wystarczającą ochroną dla polskich producentów cementu?”
Stan sieci energetycznych w Polsce nie jest zły, ale wymaga modernizacji w celu dostosowania do oczekiwań rynkowych. Konieczne są inwestycje, jednak cyfryzacja może znacząco zmniejszyć ich skalę, umożliwiając efektywniejsze zarządzanie przesyłem i zużyciem energii.
Transformacja musi postępować szybko, aby Polska nadrobiła zaległości. Rozwój OZE będzie coraz intensywniejszy. Docelowo miks ma opierać się na OZE w połączeniu z energią atomową.
Mniejsi wydawcy, ale też większe podmioty na rynku mediów stają przed wyzwaniem związanym z narzucaniem warunków rynkowej gry przez big techy. Co można zrobić?
Chcemy, by regulacje nie hamowały, a wręcz pozwalały na rozwój systemów AI, szczególnie w małych i średnich przedsiębiorstwach - mówi Dariusz Standerski sekretarz stanu w Ministerstwie Cyfryzacji podczas debaty "Rzeczpospolitej"
Już za niespełna dwa lata duże spółki notowane na warszawskiej giełdzie powinny spełniać wymagania unijnej dyrektywy, która ma zwiększyć różnorodność płci we władzach firm. Z korzyścią dla przedsiębiorstw i całej gospodarki.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas