Poradnik jedyny w swoim rodzaju. Miasta dzielą się wiedzą, jak przetrwać w czasach epidemii

Fot. Pixabay

Związek Miast Polskich opublikował „Poradnik dla miast” – bazę wiedzy i informacji na temat rozwiązań i działań podejmowanych w czasie pandemii.

Raport „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” przyciąga oko klarowną formą. Podzielony jest na kilka zasadniczych części – od rozdziału o pracy zdalnej z uczniami i przedszkolakami (m.in. zestaw narzędzi e-learningowych, materiały dydaktyczne), przez pomoc sąsiedzką i wolontariat (formy wsparcia dla seniorów), po działania firm i organizacji pozarządowych (obszerny przegląd narzędzi do e-pracy oraz przygotowana przez Stowarzyszenie Praktyków Ochrony Danych checklista, pomagająca w odpowiedzi na pytanie: czy jesteś przygotowany do zdalnej pracy?).

W dalszej części poradnika znajdujemy informacje na temat profilaktyki, pomocy medycznej i prawnej oraz wsparcia psychologicznego w trudnych chwilach, a także – co krzepiące – opisy oddolnych inicjatyw obywatelskich.

Mam zakwas!

Przykładem tych ostatnich może być grupa Widzialna Ręka – Podhale, świadcząca pomoc w czasach izolacji. Profil społecznościowy grupy stanowi forum żywej współpracy. W odpowiedzi na wpis „Chętnie przyjmę zakwas na chleb, by piec w domu. Jeśli piekarnie mają i mogą się podzielić, albo ktoś robi domowy, to byłoby super!” szybko pojawiają się reakcje w rodzaju „Mam zakwas pszenno-żytni na chleb! Dziś dokarmię i już jutro mogę się nim podzielić. Do odebrania z Nowego Targu”.

CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce

Poradnik odsyła do licznych rozwiązań praktycznych, czyli działań, jakie w efekcie epidemii podjęto w kilkudziesięciu wybranych miastach średniej wielkości, m.in. Koninie, Pile, Legnicy, Zabrzu, Krośnie, Cieszynie, Krapkowicach czy Jeleniej Górze.

Grant na horyzoncie

Doświadczeniami dzielą się tu samorządy, które biorą udział w programie Rozwój Lokalny – konkursie na grant wspierający zrównoważony rozwój. Do podziału jest 117,6 mln euro (z czego 100 mln pochodzi ze środków Mechanizmu Finansowego EOG i Norweskiego Mechanizmu Finansowego).

Do bieżącej edycji programu zgłosiło się 213 samorządów, do drugiego etapu zakwalifikowały się 54 z nich. Ostatecznie wybranych zostanie około 15 projektów rozwojowych o wartości 3 – 10 mln euro każdy, które będą wdrażane do końca kwietnia 2024 r. Wypracowane rozwiązania zostaną upowszechnione w środowisku samorządowym.

Poradnik „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” może więc stanowić zarówno przegląd aktywności poszczególnych kandydatów, jak też wstęp do upowszechniania najlepszych rozwiązań.

Lokalna siła

„Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” to także tytuł kampanii wizerunkowej Związku Miast Polskich, która ma podkreślić znaczenie współpracy samorządów, wzmocnić poczucie wspólnoty i wskazać na korzyści płynące ze współdziałania.

CZYTAJ TAKŻE: To miasto postanowiło wesprzeć wszystkich swoich przedsiębiorców

– Współcześnie to właśnie miasta biorą na swoje barki rozwiązywanie największych problemów i wyzwań. Uczymy się od siebie nawzajem, czerpiemy inspiracje i kształtujemy lepszą rzeczywistość – mówi Krzysztof Kosiński, prezydent Ciechanowa, sekretarz Zarządu ZMP. – W tym roku świętujemy 30 lat odrodzenia samorządu terytorialnego w naszym kraju. To doskonała okazja, aby pokazać, że państwo zdecentralizowane, z silnymi władzami lokalnymi, to gwarancja zarządzania zgodnego z oczekiwaniami mieszkańców – dodaje.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Krajobraz po pandemii: Polska cyfrowa vs. Polska analogowa

Rosnący interwencjonizm i protekcjonizm nie zaczęły się w obliczu pandemii, ale zdecydowanie przyspieszyły. Dla ...

Wpływy z PIT: spustoszenie w lokalnych budżetach

Samorządowcy zaczynają planować budżety na 2020 rok. I z przerażeniem liczą, jak zapełnić lukę ...

Na elektronicznym zaświadczeniu wystarczy elektroniczna pieczątka

Urzędy mają szybciej i łatwiej przygotowywać dokumenty potwierdzające stan faktyczny czy prawny, które są ...

Najtaniej jednorazowo pojedziemy zbiorową komunikacją w Szczecinie,

Przejazdy komunikacją publiczną. Ceny w polskich miastach

Gdzie najtaniej, a gdzie najdrożej pojedziemy tramwajem, autobusem czy metrem. Sprawdzamy cenniki komunikacji zbiorowej ...

Bezpartyjni Samorządowcy mają plan ratunkowy dla turystyki

Lokalni włodarze zrzeszeni w ruchu Bezpartyjni Samorządowcy wystąpili w czwartek z propozycją planu ratunkowego ...

Wakacje w przedszkolach będą w tym roku krótsze

W tym roku nie będzie wakacyjnych dyżurów placówek. Przez sześć letnich tygodni przedszkola w ...