Raport „Jedno dla wszystkich, wszystkie dla jednego” przyciąga oko klarowną formą. Podzielony jest na kilka zasadniczych części – od rozdziału o pracy zdalnej z uczniami i przedszkolakami (m.in. zestaw narzędzi e-learningowych, materiały dydaktyczne), przez pomoc sąsiedzką i wolontariat (formy wsparcia dla seniorów), po działania firm i organizacji pozarządowych (obszerny przegląd narzędzi do e-pracy oraz przygotowana przez Stowarzyszenie Praktyków Ochrony Danych checklista, pomagająca w odpowiedzi na pytanie: czy jesteś przygotowany do zdalnej pracy?).
W dalszej części poradnika znajdujemy informacje na temat profilaktyki, pomocy medycznej i prawnej oraz wsparcia psychologicznego w trudnych chwilach, a także – co krzepiące – opisy oddolnych inicjatyw obywatelskich.
Mam zakwas!
Przykładem tych ostatnich może być grupa Widzialna Ręka – Podhale, świadcząca pomoc w czasach izolacji. Profil społecznościowy grupy stanowi forum żywej współpracy. W odpowiedzi na wpis „Chętnie przyjmę zakwas na chleb, by piec w domu. Jeśli piekarnie mają i mogą się podzielić, albo ktoś robi domowy, to byłoby super!” szybko pojawiają się reakcje w rodzaju „Mam zakwas pszenno-żytni na chleb! Dziś dokarmię i już jutro mogę się nim podzielić. Do odebrania z Nowego Targu”.
CZYTAJ TAKŻE: Oto interaktywna mapa koronawirusa w Polsce
Poradnik odsyła do licznych rozwiązań praktycznych, czyli działań, jakie w efekcie epidemii podjęto w kilkudziesięciu wybranych miastach średniej wielkości, m.in. Koninie, Pile, Legnicy, Zabrzu, Krośnie, Cieszynie, Krapkowicach czy Jeleniej Górze.