Do aktywnego spędzania czasu zachęca m.in. Ustroń. – Ferie rozpocznie 13 i 14 stycznia zimowy zjazd food trucków. Widowiskowo zapowiada się zaplanowany na 20 stycznia XIII Zimowy Wjazd na Równicę. Tym razem motocykliści będą omijać dzielnicę uzdrowiskową. Wjazd kilkuset pojazdów rozpocznie się w centrum w południe – mówi Katarzyna Czyż-Kaźmierczak z Urzędu Miejskiego w Ustroniu.

28 stycznia odbędzie się Wielkie Gotowanie na Rynku. W latach ubiegłych przygotowywano gulasz i kwaśnicę. – W tym roku bierzemy się do bigosu, ale nie zabraknie w nim regionalnych akcentów – informuje szefowa Wydziału Promocji, Kultury, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego w Ustroniu.

Popularnością cieszy się miejscowe lodowisko. Zaplanowano Lododisco – zabawy na lodzie odbędą się 27 stycznia i 10 lutego. Tradycją są już zabawy łyżwiarskie o maskotkę Ustronia. Impreza odbędzie się 4 lutego. Na 11 lutego zaplanowano Ustroniaczka – zawody narciarskie. Tego samego dnia odbędzie się także na stoku Czantorii Romantyczny Zjazd Parami.

– Amatorów pieszych wycieczek i – jeśli pogoda pozwoli – jazdy na rowerze zachęcamy do udziału w akcji „Wycieczki z buta i na kole”. Będzie można z lokalnym przewodnikiem bliżej poznać nasze miasto – zdradza Katarzyna Czyż-Kazimierczak.

Najważniejsza zabawa

– Ferie rozpoczniemy 14 stycznia koncertem noworocznym, który odbędzie się w Hotelu Gołębiewski, wstęp wolny – zapewnia Łukasz Bielski z Referatu Promocji, Turystyki, Kultury i Sportu Urzędu Miejskiego w Wiśle. Miłośników kryminałów z pewnością zaciekawi spotkanie z Hanną Greń, które zaplanowano w miejskiej bibliotece na 18 stycznia. Dzień później na rynku odbędzie się Bal Przebierańców na śniegu. – Istnieje możliwość wypożyczenia za symboliczną kwotę 10 zł stroju na tę okazję. Najciekawsze przebrania zostaną nagrodzone – przyznaje Maria Bujok, dyrektorka Wiślańskiego Centrum Kultury. Bal odbędzie się także 2 lutego.

Co roku prawdziwą gratką są Mistrzostwa Polski Księży i Kleryków połączone z Zawodami Rodzinnymi. Impreza odbędzie się 20 stycznia na terenie Ośrodka Narciarskiego Stożek. Na mecie spotkać można aktywnie kibicujące liczne reprezentacje parafii. Zawody rozpoczyna pokazowy zjazd księży w sutannach.

20 i 27 stycznia na rynku odbędzie się nauka tańca na śniegu. 28 stycznia tradycyjnie już odbędzie się Narciarski Bieg Retro. – Komandorem będzie Józef Łuszczek, który w tym roku z nami będzie szczególnie wspominać mistrzostwa świata w Lahti, gdzie zdobył złoty medal. Od tych wydarzeń mija właśnie 40 lat – mówi Maria Bujok.

Miłośników lokalnych kulinariów z pewnością zainteresuje wydarzenie Rączka Gotuje. Pokaz połączony z degustacją odbędzie się na rynku 3 lutego. Z myślą o najmłodszych zaproszono do miasta teatr Wit-Wit, który 27 stycznia wystawi w amfiteatrze „Królową Śniegu”. Do dzieci i młodzieży skierowana jest także akcja „Czytanie na śniadanie, czyli ferie w bibliotece”.

Wisła kibicuje Piotrowi Żyle, ale nie tylko. – Fanów sportu zapraszamy do Strefy Kibica Eurosport. Codziennie od 9 do 25 lutego na telebimie będzie można oglądać transmisje na żywo i powtórki, wynikające z różnicy czasu, z igrzysk olimpijskich w Pjongczang. Na miejscu będą muzyka i gastronomia – wymienia Bielski.

Siła tradycji

– Zachęcamy do udziału i kibicowania podczas Biegu o Istebniański Bruclik. Tradycyjnie zmagania podziwiać będzie można na trasach biegowych na Kubalonce, w tym roku 4 lutego. Z kolei 11 lutego zapraszamy na zawody furmanów – podkreśla Aneta Legierska z Informacji Turystycznej w Istebnej.

Miłośników mocnych śnieżnych wrażeń z pewnością zainteresuje dostępny na terenie ośrodka narciarskiego Zagroń snowtubing. Zjazdy na pontonie po śniegu dostarczają dużej dawki emocji zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Imprezą, która od lat przyciąga do Szczyrku, jest SnowFest. W tym roku zmagania snowboardowe i freeski podziwiać będzie można w dniach 9 i 10 lutego na skoczni Skalite i w amfiteatrze. Impreza sportowa połączona jest z koncertami.

W Brennej oferta skierowana jest przede wszystkim do rodzin z dziećmi. Na lodowisku organizowane będą zabawy sportowe. Teatr Blaszany Bębenek 29 stycznia wystawi bajkę „Alicja w krainie czasów”, a 5 lutego „Smerfne przygody”.

Widowiska będzie można zobaczyć w amfiteatrze w Brennej i na terenie Dworu Kossaków w Górkach Wielkich. Zarówno do dzieci, jak i do dorosłych skierowane są warsztaty teatralne z Szymonem Pilchem. Zajęcia zaplanowano na 31 stycznia i 7 lutego w amfiteatrze w Brennej.

Pełny kalendarz imprez i wydarzeń dostępny jest na stronach internetowych beskidzkich kurortów.