Świat ukrytych skarbów

Publikacja: 29.12.2017 16:56

Marek Kozubal

Marek Kozubal

Foto: Fotorzepa/Robert Gardziński

Marek Kozubal

Dolny Śląsk jest naszpikowany zabytkami, dlatego warto się tam wybrać. Region ten może się pochwalić wyjątkowym bogactwem zamków i pałaców.

Statystyka jest imponująca. Z najnowszego raportu Narodowego Instytutu Dziedzictwa o stanie zachowania zabytków wynika, że na Dolnym Śląsku są 93 zamki, 682 rezydencje, 118 obiektów obronnych i 1477 sakralnych. W sumie w regionie są zarejestrowane 8452 zabytki nieruchome.

Dla porównania w drugim pod tym względem regionie w Polsce, czyli na Mazowszu, jest 7210 obiektów zabytkowych, a w Wielkopolsce – 7182. Najmniej takich zabytków ma świętokrzyskie, tylko 1652.

Najlepiej zachowane są średniowieczne zamki i zabezpieczone ruiny, a także zabytki sakralne, w dalszej kolejności te o funkcjach mieszkalnych i użyteczności publicznej, w których np. działają urzędy, szkoły. W najsłabszej kondycji są obiekty gospodarcze, np. folwarczne i przemysłowe. Ale najbardziej zagrożone likwidacją są obiekty drewniane.

Dolnośląskie zabytki łączy wyjątkowa tajemnica, a ich historia przenosi nas w świat ukrytych skarbów. Tam bowiem rezydencje lokowały rodziny magnackie i cesarskie. W obiektach tych zamieszkiwali książęta piastowscy i królowie czescy, a w czasach nam bliższych było to miejsce tajemniczych budowli tworzonych przez Niemców pracujących dla Hitlera.

Dlatego obowiązkowo ten region trzeba odwiedzić.

Zimowe ferie będą do tego doskonałą okazją.

Dziś „Życie Dolnego Śląska” >R1 – 8

Marek Kozubal

Dolny Śląsk jest naszpikowany zabytkami, dlatego warto się tam wybrać. Region ten może się pochwalić wyjątkowym bogactwem zamków i pałaców.

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej