Jedyna taka filharmonia

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” jest wielką, kulturalną atrakcją rozpoczynających się wakacji. 18. edycja już się rozpoczęła.

Publikacja: 04.07.2017 23:00

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy był preludium tegorocznego festiwalu

Koncert zespołu Raz Dwa Trzy był preludium tegorocznego festiwalu

Foto: Fotorzepa, Dariusz Kulesza

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to fenomen nie tylko na skalę Łódzkiego, ale i Europy. Oto muzycy Filharmonii Łódzkiej oraz zaproszenie goście objeżdżają w wakacje cały region i koncertują, głównie w zabytkowych obiektach, zamkach i kościołach. Magnesem przyciągającym słuchaczy jest nie tylko znakomity program, ale i fakt, że koncerty są bezpłatne, a przecież nie każdego wszak stać na bilety.

Muzyka w plenerze

– Nic tak w województwie łódzkim nie ubarwia lata, jak Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” – uważa marszałek Witold Stępień. – Gdy rusza w drogę, w ślad za nim podążają melomani i turyści, a na miejscu wyczekują nań mieszkańcy wsi, gmin, miast i miasteczek spragnieni spotkań z dobrą muzyką w najlepszym wykonaniu. Ten festiwal to odkrywanie kolejnych barw regionu, łączenie oryginalnych doznań artystycznych z doznaniami duchowymi, o które łatwiej w zaciszu świątyń, klasztorów, muzeów, sal koncertowych i w otoczeniu parków. W dniach występów nabierają one nowego kolorytu. Nic więc dziwnego, że tęskniąc za latem, tęsknimy za festiwalem – najważniejszym wydarzeniem artystycznym sezonu wakacyjnego w województwie łódzkim i jedną z najważniejszych krajowych imprez. Poza tym, bądźmy szczerzy, nie każdemu do łódzkiej Filharmonii blisko, więc dobrze, że muzycy – oraz towarzyszący im soliści i wirtuozi – ruszają tam, gdzie są wyczekiwani.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” w tym roku obchodzi 18. urodziny. Z tej okazji oprócz ponad 20 zróżnicowanych koncertów przygotowano dla mieszkańców województwa łódzkiego moc niespodzianek. Preludium festiwalu był koncert Raz Dwa Trzy w Stacji Nowa Gdynia, który odbył się 17 czerwca oraz występ zespołu wokalnego The Singing Heads, który zaśpiewał 25 czerwca w kościele pod wezwaniem Wszystkich Świętych w Sobolowie. Oficjalnie tegoroczną imprezę otwarto 1 lipca w Skierniewicach, w kościele pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Wystąpił tam organista Krzysztof Urbaniak, Chór Filharmonii Łódzkiej pod dyrekcją Dawida Bera i pianista Zbigniew Rymarczyk.

Dla miłośników opery i operetki przygotowano wieczór upamiętniający Bogusława Kaczyńskiego w Rogowie, który odbył się 2 lipca. To projekt Sławomira Pietrasa, autora scenariusza i konferansjera. Zaśpiewali Joanna Cortés, Joanna Horodko, Anna Lasota – sopran, Tadeusz Szlenkier, Sylwester Kostecki – tenor, Arkadiusz Anyszka, Maciej Ogórkiewicz – baryton. Orkiestrę Symfoniczną Filharmonię Łódzkiej poprowadziła Agnieszka Nagórka.

Nie tylko barok

13 sierpnia w Tumie w archikolegiacie Najświętszej Marii Panny i św. Aleksego zaplanowano koncert „Splendor i blask baroku”. Wystąpi Altberg Ensemble. W programie znajdą się kompozycje takich twórców, jak: Händel, Albinoni i Vivaldi. W wyjątkowej scenerii dworu w Kalinowej koło Błaszek 26 sierpnia zaplanowano koncert „Nie taki dwór straszny”. W programie są liczne fragmenty opery „Straszny dwór” Moniuszki: tercet „Witam was, witam was, kochane dzieciska!”, duet „Już ogień płonie”, aria Miecznika „Kto z mych dziewek serce której”, aria Skołuby „Ten zegar stary”, aria Stefana „Cisza dokoła”, aria Hanny „Do grobu trwać”. Nie zabraknie motywów z „Halki”. Zaplanowano mazura oraz arie Janusza – „Skąd tu przybyła mimo mej woli” i Jontka – „Szumią jodły”. Usłyszymy poloneza oraz pieśni „Pieśń wieczorna”, „Panicz i dziewczyna”, „Dziad i baba”. Odbędą się też wydarzenia towarzyszące – swojska biesiada i Krajowe Dni Ziemniaka oraz wycieczka autokarowa „Szlakiem dworków szlacheckich”.

Nie zabraknie oferty dla fanów jazzu. Kwintet Mateusza Smoczyńskiego zagra 8 lipca w Konstantynowie Łódzkim, 6 sierpnia zaś Monika Borzym zaśpiewa z zespołem nad zalewem Jeziorsko w Siedlątkowie.

Jedną z atrakcji tegorocznej edycji będzie połączenie muzyki z literaturą. Na tym zabiegu artystycznym oparta będzie premierowa propozycja Tomasza Krzyżanowskiego „Spojrzystość, czyli Leśmian na 25 głosów” z Wielkim Chórem Młodej Chorei w Wieruszowie 30 lipca. Podobnie pomyślany jest projekt Joachima Mencla „El Greco” w Zelowie 5 sierpnia oraz program zatytułowany „proMODERN shakespired” w Krośniewicach 20 sierpnia.

Muzyka korzeni

Kolejną atrakcją tegorocznej edycji będzie nawiązanie do muzyki korzeni, w wielu odsłonach, nawiązujących do kultury ludowej bardzo różnych zakątków świata. Na góralską nutę z elementami jamajskimi, czyli reggae, zagrają Trebunie-Tutki w Inowłodzu 29 lipca. Carrantuohill to już od lat polski lider muzyki inspirowanej kulturą celtycką i irlandzką. 12 sierpnia zawita do Sieradza. A jak Lipce Reymontowskie – to musi tam zagrać zespół etnorockowy – 19 sierpnia będzie to Sokół Orkestar.

Wydarzenie zamknie 2 września koncert finałowy „Adam Sztaba Symfonicznie”, zaplanowany w sali koncertowej Filharmonii Łódzkiej. Atrakcją będzie „Marsz”, czyli kompozycja specjalna, powstała na zamówienie festiwalu. Muzykę napisał Artur Zagajewski do słów poety Bruno Jasieńskiego.

Ekologicznie

Z okazji 18. urodzin, festiwal proponuje między innymi bezpłatne wycieczki krajoznawczo-ekologiczne z przewodnikiem, które zorganizowane zostaną dzięki dofinansowaniu WFOŚiGW w Łodzi, spotkania i prelekcje o tematyce ekologicznej oraz niespodziankę dla miłośników przyrody: konkurs fotograficzny „Ekologiczna wędrówka z Kolorami. Na szlaku bioróżnorodności regionu łódzkiego” zakończony wystawą najlepszych prac w Filharmonii Łódzkiej.

Elementem przyrodniczym festiwalu jest też projekt „Dom dla dźwięków natury”. Akcja polega na tym, że w każdej z festiwalowych miejscowości zostanie posadzone drzewo. To symboliczne podziękowanie dla mieszkańców województwa łódzkiego, którzy od 18 lat goszczą imprezę w swoich rodzinnych miejscowościach oraz biorą liczny udział w koncertach. I tak jak Filharmonia jest powszechnie nazywana „domem muzyki”, tak sadzone wspólnie drzewo stanie się symbolem domu naturalnych, pięknych dźwięków: szumu wiatru i śpiewu ptaków.

Na wszystkie koncerty, poza finałowym, wstęp jest wolny. Bezpłatny jest również udział w wycieczkach. Liczba miejsc jest jednak ograniczona, dlatego wymagana jest wcześniejsza rezerwacja.

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski” to fenomen nie tylko na skalę Łódzkiego, ale i Europy. Oto muzycy Filharmonii Łódzkiej oraz zaproszenie goście objeżdżają w wakacje cały region i koncertują, głównie w zabytkowych obiektach, zamkach i kościołach. Magnesem przyciągającym słuchaczy jest nie tylko znakomity program, ale i fakt, że koncerty są bezpłatne, a przecież nie każdego wszak stać na bilety.

Muzyka w plenerze

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy