Okręgowy Związek Żeglarski w Poznaniu chce uczcić setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, budując 24-metrowy jacht szkoleniowy „Powstaniec Wielkopolski”. Na pokład jednorazowo wejdzie 20 osób plus członkowie załogi. – Chcemy w ten sposób upamiętnić naszych przodków, mieszkańców Wielkopolski, którzy wzięli udział w powstaniu – mówi Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Budową jachtu ma się zająć specjalnie w tym celu powołana fundacja „Żegluj z nami, Wielkopolsko” powołana przez związek żeglarski. Zajmie się ona pozyskiwaniem pieniędzy na budowę jachtu. Policzono, że potrzeba na niego 8–10 mln zł. Zbiórka funduszy ruszy w kwietniu. – Mamy dwa lata na zebranie całej kwoty. Część pieniędzy wstępnie zaoferowali nam sponsorzy. Pozostałe będziemy zbierać wśród mieszkańców naszego regionu – mówi Olszewski.

Będzie to jacht dla młodzieży. Pomysłodawcy projektu zakładają, że w okresie letnim na „Powstańcu” będzie pływała młodzież szkolna. – To będzie pewnego rodzaju szkoła pod żaglami. Będziemy starać się kształtować w uczestnikach postawy obywatelskie, patriotyczne. Będziemy także uczyć o powstaniu wielkopolskim – mówi Olszewski. Udział w rejsie będzie nagrodą w konkursach dotyczących powstania wielkopolskiego.

W pozostałe miesiące, gdy nie będą na nim organizowane szkolenia dla młodzieży, jacht ma być wykorzystywany komercyjnie, by zarobić na swoje utrzymanie, czyli koszty związane z eksploatacją jednostki oraz pensje dla kilkuosobowej załogi, m.in. kapitana i bosmana.