Żniwa na mieszkaniowym rynku

Nieruchomości w Wielkopolsce sprzedają się jak ciepłe bułeczki. Deweloperzy planują kolejne inwestycje – i w Poznaniu, i za miastem.

Publikacja: 31.01.2016 20:43

Rolna III – poznańska inwestycja spółki Budimex Nieruchomości

Rolna III – poznańska inwestycja spółki Budimex Nieruchomości

Foto: Materiały Inwestora

Rok 2015 na wielkopolskim rynku mieszkań nie rozczarował. Jak podkreśla Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopment, pomimo że od stycznia 2015 roku zadłużający się na nieruchomości musieli mieć już 10 proc. wkładu własnego, popyt na lokale nie zmalał.

– Deweloperzy wprowadzali więc na rynek nowe inwestycje – mówi. – Szeroka oferta zaspokajała potrzeby klientów, a firmy cieszyły się z wyników sprzedaży.

Rekordowe wyniki

Jak zauważa Zbigniew Gościcki, wielkopolski rynek nieruchomości w 2015 roku stymulował program dopłat „Mieszkanie dla młodych”.

– Korzystne limity cen obowiązujące w województwie pozwoliły skorzystać ze wsparcia wielu rodzinom i singlom – mówi prezes Unidevelopment. – Nie bez znaczenia było też stosunkowo niskie oprocentowanie lokat bankowych. Część zgromadzonych pieniędzy trafiła na rynek nieruchomości.

Także Budimex Nieruchomości odnotował sukcesy w Wielkopolsce. Jak podaje Iwona Pasterska, kierownik biura sprzedaży w tej spółce, w ubiegłym roku Budimex sprzedał w Poznaniu 269 mieszkań – niemal o 15 proc. więcej niż w 2014 roku. – Zakładamy, że w tym roku sprzedaż utrzyma się na podobnym poziomie – mówi Iwona Pasterska. – Ostateczny wynik będzie jednak zależał od liczby wprowadzonych na rynek projektów – zastrzega. Przedstawicielka Budimeksu zapewnia, że jej firma stara się zawsze odpowiadać na zapotrzebowanie klientów.

– A te jak na razie się nie zmieniają. Nadal poszukiwane są przede wszystkim kompaktowe jedno-, dwu- i trzypokojowe mieszkania z widną kuchnią – zwraca uwagę kierownik z Budimeksu.

Do udanych ubiegły rok zalicza też Planetbud Development. Jak opowiada Weronika Potarzycka z biura sprzedaży, w kwietniu jej firma zaoferowała 116 mieszkań na Osiedlu Wiosennym II w Zalasewie. Do dziś sprzedało się ok. 90 proc. lokali.

– Sporym zainteresowaniem cieszy się także Osiedle Tulipanowe w Środzie Wielkopolskiej – podkreśla. – Przed nami kolejny dobry rok. W przedsprzedaży oferujemy domy na Osiedlu Liliowym w Swarzędzu. To kameralna inwestycja w sercu miasta. Powstanie tam 26 domów w zabudowie szeregowej.

– Intensywny i pracowity – tak ubiegły rok podsumowuje Marlena Zapalska, prezes spółki Proxin Ogrody. – Hossa na rynku mieszkań zaczęła się w połowie 2014 roku – ocenia. – Wzrosło zainteresowanie dużymi lokalami. Przyczyniły się do tego niskie stopy procentowe, pozytywne sygnały z rynku pracy oraz „MdM”. Nasza firma z optymizmem przywitała 2016 rok. Już w pierwszym kwartale przystępujemy do budowy kolejnego etapu osiedla Nowe Ogrody. Nie obawiamy się podniesienia wkładu własnego do 15 proc. Wielu naszych klientów kupuje mieszkania za gotówkę lub zaciąga tylko mały kredyt.

Chętni na lepsze

Lucyna Jarczyńska, dyrektor ds. sprzedaży i marketingu w spółce Agrobex, twierdzi, że ubiegły rok był zdecydowanie lepszy niż dwa poprzednie. – Każda firma prowadzi swoją politykę. Jedni koncentrują się na projektach ekonomicznych, inni na luksusowych – mówi. – My staramy się dywersyfikować ofertę. Najwięcej naszych mieszkań to jednak portfel ekonomiczny – dodaje.

Zbigniew Gościcki spodziewa się, że na wielkopolski rynek trafi w tym roku sporo nowych inwestycji, jeśli tylko nie dojdzie do wielkich wstrząsów. – Dla klientów korzystających z dofinansowania w ramach „MdM” deweloperzy już przygotowują odpowiednią ofertę – mówi. – To dwu- i trzypokojowe mieszkania o powierzchni do 75 mkw., których cena nie przekracza 6 tys. zł za mkw.

Także Gościcki zauważa duże zainteresowanie inwestycjami o podwyższonym standardzie w bardziej prestiżowych lokalizacjach.

Unidevelopment razem ze spółką Monday Development (należącą do grupy kapitałowej inwestora) oferuje mieszkania na poznańskim osiedlu Hevelia. Do kupienia pozostało pięć ostatnich trójek o powierzchni 67–70 mkw. w cenie od 6,3 tys. zł. Na innym poznańskim osiedlu tej firmy – Czarnieckiego – można kupić mieszkania od 30 do 73 mkw. Ceny zaczynają się od 5,4 tys. zł za mkw. – Pracujemy nad nowymi inwestycjami, w tym nad projektem w prestiżowej dzielnicy Poznania – na Sołaczu. Będzie to kameralny budynek w bliskim sąsiedztwie parku – zapowiada Zbigniew Gościcki.

Budimex oferuje w Poznaniu mieszkania na dwóch osiedlach, w tym w czwartym etapie Na Smolnej, który ma być gotowy pod koniec tego roku. Lokale od 31 do 63 mkw. można tu kupić w cenie od niespełna 5,5 tys. zł za mkw. – Największym atutem osiedla jest przylegający do niego park Nadolnik. Niewiele jest takich lokalizacji w Poznaniu – podkreśla Iwona Pasterska.

Z kolei na osiedlu Przy Rolnej III, które ma być gotowe w trzecim kwartale 2017 roku, na klientów czekają lokale od 37 do 91 mkw. Ceny zaczynają się od 5,5 tys. zł za mkw. Deweloper planuje już kolejne etapy tych inwestycji, pracuje też nad nowym projektem przy ul. Gąsiorowskich.

Proxin Ogrody w Poznaniu oferuje mieszkania na osiedlu Nowe Ogrody w cenach od 5,6 tys. zł za mkw. – Budynki powstają wśród rozległych terenów rekreacyjnych i sportowych. Niedaleko mamy ogród botaniczny i jezioro Rusałka, a dotarcie do centrum miasta zajmuje kilka minut – zachęca Marlena Zapalska.

Agrobex prowadzi inwestycje w Poznaniu (Wilczak 20, Wiklinova, Lofty Ułańskie) i pod miastem (osiedla Radosna II i Zamoyskiego w Swarzędzu – Zalasewie, Kamienica przy Rynku w Przeźmierowie, Nowe Pobiedziska w Pobiedziskach). Lucyna Jarczyńska zapowiada kolejne inwestycje w tym regionie.

Rok 2015 na wielkopolskim rynku mieszkań nie rozczarował. Jak podkreśla Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopment, pomimo że od stycznia 2015 roku zadłużający się na nieruchomości musieli mieć już 10 proc. wkładu własnego, popyt na lokale nie zmalał.

– Deweloperzy wprowadzali więc na rynek nowe inwestycje – mówi. – Szeroka oferta zaspokajała potrzeby klientów, a firmy cieszyły się z wyników sprzedaży.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Archiwum
Znaleźć sposób na nierówną walkę z korkami
Archiwum
W Kujawsko-Pomorskiem uczą się od gwiazd Doliny Krzemowej
Archiwum
O finansach samorządów na Europejskim Kongresie Samorządów
Archiwum
Pod hasłem #LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość
Materiał Promocyjny
Mała Księgowość: sprawdzone rozwiązanie dla małych i średnich przedsiębiorców
Archiwum
Nie można zapominać o ogrodach, bo dzięki nim żyje się lepiej