Mniejsze firmy coraz chętniej inwestują w strefie

Fotorzepa, Marta Bogacz

Co najmniej 1 mld zł inwestycji i utworzenie 1500 nowych miejsc pracy – plany Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na ten rok są zbliżone do wyników osiągniętych w 2015 r.

Pozwolenia na działalność w strefie otrzymały niedawno TRW Polska oraz MPS System. TRW Polska jest długoletnim inwestorem Katowickiej SSE z sektora automotive – tym razem chce zainwestować w zakład produkcyjny w Częstochowie. Drugi inwestor to polska firma chemiczna z sektora MŚP – chce uruchomić produkcję w podbeskidzkiej gminie Radziechowy-Wieprz.

Wcześniej zezwolenie na realizację nowych projektów inwestycyjnych w KSEE uzyskały włoska firma Sest Luve Polska i Agrotex (polskie przedsiębiorstwo z branży tworzyw sztucznych działające w Żorach). Tylko te dwie firmy zadeklarowały inwestycje przekraczające 33 mln zł.

Zarząd strefy zauważa coraz większe zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw inwestycjami na terenach KSSE. Według Piotra Wojaczka, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firmy z sektora MŚP stanową dziś ok. 40 proc. inwestorów.

– Zauważyliśmy, że w ostatnich dwóch latach aktywność firm małych i średnich jest dużo większa niż wcześniej – mówi „Rzeczpospolitej” prezes KSSE. – Szczególnie nowo włączone tereny inwestycyjne w Częstochowie i Myszkowie cieszą się dużym zainteresowaniem firm z sektora MŚP. Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z tego trendu i sądząc po obecnie prowadzonych przez nas rozmowach, jest duża szansa, że się on utrzyma – ocenia Wojaczek.

W 2015 roku blisko 60 proc. nowych projektów stanowiły te realizowane przez firmy małe lub średnie. – A z obecnie prowadzonych postępowań możemy sądzić, że ten rok będzie podobny – dodaje Wojaczek.

KSSE to największa w Polsce strefa ekonomiczna. W ubiegłym roku „Financial Times” uznał ją za jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych stref na świecie. KSSE w tym roku chce pozyskać inwestycje na łączną kwotę przekraczającą 1 mld złotych i utworzenie nawet 1500 nowych miejsc pracy. W ubiegłym roku wyniki były podobne – inwestycje o wartości ok. 1 miliarda złotych pozwoliło pozyskać 31 nowych projektów inwestycyjnych. – Pozyskanie miliarda złotych inwestycji w ciągu roku to bardzo wysoki standard, który szczęśliwie udaje nam się osiągać na przestrzeni ostatnich lat – przyznaje prezes Wojaczek.

Ubiegłoroczny wynik pod względem liczby nowych projektów należał do najlepszych w działalności strefy. – Jedyne lata lepsze od ubiegłego to 2006, 2007 oraz rekordowy 2014, kiedy do KSSE trafiło 58 nowych projektów. Bardziej od bardzo dobrego roku cieszy nas inna rzecz. To przede wszystkim wzrost zatrudnienia w firmach strefowych, co z wyjątkiem krótkiego okresu stagnacji w latach światowego kryzysu gospodarczego jest trendem bardzo stabilnym – podkreśla prezes KSSE.

W 2015 roku KSSE pozyskała inwestycje o łącznej wartości 1,07 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie 968 nowych miejsc pracy. Największymi inwestorami były: NGK Ceramics Polska (317 mln zł i 70 nowych miejsc pracy), Mubea Automotive Poland (200 mln zł i 350 nowych miejsc pracy) oraz Schoeller Allibert (87 mln zł, zatrudnienie 17 pracowników).

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tys. osób.

Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów, obejmuje teren 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Jej tereny są świetnie skomunikowane – większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych dróg i kolei: wschód–zachód (Lwów–Wrocław–Berlin) i północ–południe (Gdańsk–Cieszyn–Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Organizacja wyborów na finiszu. Z czym były problemy?

Tempo organizacji wyborów prezydenckich było ekspresowe. Samorządowcy przyznają, że po drodze musieli pokonać kilka ...

Przedszkola czekają, ale nowe wytyczne GIS mogą być problemem

Grupy w przedszkolach od lipca mogą być większe, ale tradycyjnie w okresie wakacji do ...

Warszawska Praga ma szansę na skok cywilizacyjny

Prawobrzeżna stolica krok po kroku zmienia oblicze. A prawdziwą rewolucję Praga może przeżyć dzięki ...

Tomasz Konieczny zaśpiewa w Warszawie

Polski bas i baryton światowej sławy będzie gwiazdą stołecznego festiwalu „Chopin i jego Europa”. 30 sierpnia, ...

Sprawdź, jak zwyciężają demokracje

Igrzyska Wolności, w tym roku pod hasłem „Jak zwyciężają demokracje?”, to spotkanie ludzi ciekawych ...

Samorządowe inwestycje, czyli wielkie cięcie wydatków

Samorządy wchodzą w gorący okres przygotowywania budżetów na 2020 r. Dobrych informacji dla mieszkańców ...