Mniejsze firmy coraz chętniej inwestują w strefie

Fotorzepa, Marta Bogacz

Co najmniej 1 mld zł inwestycji i utworzenie 1500 nowych miejsc pracy – plany Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej na ten rok są zbliżone do wyników osiągniętych w 2015 r.

Pozwolenia na działalność w strefie otrzymały niedawno TRW Polska oraz MPS System. TRW Polska jest długoletnim inwestorem Katowickiej SSE z sektora automotive – tym razem chce zainwestować w zakład produkcyjny w Częstochowie. Drugi inwestor to polska firma chemiczna z sektora MŚP – chce uruchomić produkcję w podbeskidzkiej gminie Radziechowy-Wieprz.

Wcześniej zezwolenie na realizację nowych projektów inwestycyjnych w KSEE uzyskały włoska firma Sest Luve Polska i Agrotex (polskie przedsiębiorstwo z branży tworzyw sztucznych działające w Żorach). Tylko te dwie firmy zadeklarowały inwestycje przekraczające 33 mln zł.

Zarząd strefy zauważa coraz większe zainteresowanie małych i średnich przedsiębiorstw inwestycjami na terenach KSSE. Według Piotra Wojaczka, prezesa Katowickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, firmy z sektora MŚP stanową dziś ok. 40 proc. inwestorów.

– Zauważyliśmy, że w ostatnich dwóch latach aktywność firm małych i średnich jest dużo większa niż wcześniej – mówi „Rzeczpospolitej” prezes KSSE. – Szczególnie nowo włączone tereny inwestycyjne w Częstochowie i Myszkowie cieszą się dużym zainteresowaniem firm z sektora MŚP. Oczywiście jesteśmy bardzo zadowoleni z tego trendu i sądząc po obecnie prowadzonych przez nas rozmowach, jest duża szansa, że się on utrzyma – ocenia Wojaczek.

W 2015 roku blisko 60 proc. nowych projektów stanowiły te realizowane przez firmy małe lub średnie. – A z obecnie prowadzonych postępowań możemy sądzić, że ten rok będzie podobny – dodaje Wojaczek.

KSSE to największa w Polsce strefa ekonomiczna. W ubiegłym roku „Financial Times” uznał ją za jedną z dwóch najlepiej rozwiniętych stref na świecie. KSSE w tym roku chce pozyskać inwestycje na łączną kwotę przekraczającą 1 mld złotych i utworzenie nawet 1500 nowych miejsc pracy. W ubiegłym roku wyniki były podobne – inwestycje o wartości ok. 1 miliarda złotych pozwoliło pozyskać 31 nowych projektów inwestycyjnych. – Pozyskanie miliarda złotych inwestycji w ciągu roku to bardzo wysoki standard, który szczęśliwie udaje nam się osiągać na przestrzeni ostatnich lat – przyznaje prezes Wojaczek.

Ubiegłoroczny wynik pod względem liczby nowych projektów należał do najlepszych w działalności strefy. – Jedyne lata lepsze od ubiegłego to 2006, 2007 oraz rekordowy 2014, kiedy do KSSE trafiło 58 nowych projektów. Bardziej od bardzo dobrego roku cieszy nas inna rzecz. To przede wszystkim wzrost zatrudnienia w firmach strefowych, co z wyjątkiem krótkiego okresu stagnacji w latach światowego kryzysu gospodarczego jest trendem bardzo stabilnym – podkreśla prezes KSSE.

W 2015 roku KSSE pozyskała inwestycje o łącznej wartości 1,07 mld złotych, dzięki którym utworzonych zostanie 968 nowych miejsc pracy. Największymi inwestorami były: NGK Ceramics Polska (317 mln zł i 70 nowych miejsc pracy), Mubea Automotive Poland (200 mln zł i 350 nowych miejsc pracy) oraz Schoeller Allibert (87 mln zł, zatrudnienie 17 pracowników).

KSSE jest liderem wśród polskich specjalnych stref ekonomicznych – ponad 220 firm polskich i zagranicznych realizuje tu swoje inwestycje, które na dzień dzisiejszy warte są ponad 23 miliardy złotych i dają zatrudnienie ponad 56 tys. osób.

Strefa zajmuje ponad 2 tys. hektarów, obejmuje teren 42 gmin w województwach śląskim, opolskim i małopolskim. Jej tereny są świetnie skomunikowane – większość z nich położona jest w pobliżu międzynarodowych dróg i kolei: wschód–zachód (Lwów–Wrocław–Berlin) i północ–południe (Gdańsk–Cieszyn–Bratysława) oraz węzła autostrad A1 i A4.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Wydatki na szkolenia bez podatku dochodowego

To, co płaci gmina za udział sołtysa w konferencjach, jeśli można to zaliczyć do ...

Rośnie siła mniejszych miast

Brak rąk do pracy powoduje, że stutysięczniki mogą śmiało rywalizować o najemców biur z ...

Prezydent Kołobrzegu: Dokładamy do obietnic rządu

Za decyzje polityków zapłacą mieszkańcy - ostrzega Anna Mieczkowska, prezydent Kołobrzegu.

Samorząd powinien integrować mieszkańców poprzez technologie

Najbardziej zaawansowane informatycznie urzędy są nie tylko w dużych miastach – mówi Jarosław Jastrzębski, ...

Dzięki konkursowi dofinansowanie uzyskało m.in. 13 parafii na kwotę blisko 28 mln zł. Najwięksi beneficjenci dostali po 2,9 mln zł, to cztery parafie – w Koszalinie, Choszcznie, Szczecinie i Białogardzie

Na ratunek starym świątyniom

Trwa wielki remont zabytków 
na Pomorzu Zachodnim. W tym roku 
samorząd województwa postanowił 
dofinansować ...

Stacja Kostrzyn znów zagra

1 sierpnia rusza kolejna edycja festiwalu Pol’and’Rock – imprezy, którą Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy ...