Zamek nie jest już więzieniem

Wciąż nie wiadomo, jaka będzie przyszłość starego więzienia
materiały prasowe

W mieście powstanie nowe więzienie. Na razie nie wiadomo, co się stanie ze starym, zabytkowym budynkiem.

– Koncepcja budowy nowego zakładu karnego w tym mieście wynika z konieczności zapewnienia na tym terenie miejsc zakwaterowania dla recydywistów penitencjarnych – tłumaczy „Rzeczpospolitej” ppłk Jarosław Góra, rzecznik Centralnego Zarządu Służby Więziennej (CZSW).

Podkreśla, że posiadany wcześniej obiekt, który powstał w połowie XIX wieku, mimo licznych remontów i przebudowy nie spełniał już współczesnych standardów technicznych i funkcjonalnych obowiązujących w więziennictwie, a jego dalsze użytkowanie generowałoby poważne koszty eksploatacyjne, niewspółmierne do innych porównywalnych jednostek.

Dwupiętrowy, podpiwniczony budynek więzienia przy ul. Łódzkiej na kaliskim Tyńcu istnieje od 170 lat. W dziedzińcu urządzono kilkanaście małych ogródków, oddzielonych od siebie przemurowaniem, które służyły więźniom jako miejsce spacerów. Pod koniec listopada „zamek” – tak potocznie z racji wyglądu nazywano kaliskie więzienie – przestał istnieć.

– Po raz pierwszy od 1846 r. budynek i cały teren opustoszały. Zgasły wszystkie światła, zniknęły wszystkie kamery, zamilkły wszystkie odgłosy więziennego życia – tak żegnała się z zabytkiem miejscowa służba więzienna na swojej stronie internetowej.

Co się stanie ze starym więzieniem? – Jeszcze nie wiemy. Budynek przekazano nam w grudniu, trudno tak zdecydować od razu – tłumaczy Elżbieta Zmarzła, rzecznik urzędu w Kaliszu. A Grzegorz Sapiński, prezydent miasta, zauważa, że jest ono w posiadaniu budynku nie tylko zabytkowego, lecz także unikalnego w skali kraju, gdzie w dodatku zainwestowano bardzo dużo pieniędzy, między innymi w remont elewacji.

– Miał się odbywać remont generalny placówki, ale został zaniechany. Mamy kontakt z posłami nowej kadencji i wiemy, że są czynione zabiegi, choćby przez posłankę Joannę Lichocką, żeby Kalisz nie został sam z tym problemem. W części budynku mogłoby powstać krajowe muzeum więziennictwa. Ale do tego są potrzebne decyzje i pieniądze – mówi Grzegorz Sapiński, prezydent Kalisza.

W mieście będzie nowe miejsce dla skazanych, które powstanie w dzielnicy Szczypiorno. Na razie pracowników i osadzonych przeniesiono do innych zakładów karnych.

– Nowa jednostka zlokalizowana zostanie na wydzielonym terenie Centralnego Ośrodka Szkolenia Służby Więziennej w Kaliszu – mówi ppłk Góra. Zdradza, że istniejące tam obiekty zostaną poddane adaptacji dla potrzeb więzienia. Poza tym powstanie nowy pawilon z niezbędną infrastrukturą.

Jak będzie wyglądało nowe więzienie? – Dysponujemy standardowym projektem budowlanym, który każdorazowo jest dostosowywany do warunków lokalnych planowanej inwestycji – tłumaczy ppłk Góra.

Jest to budynek dwupiętrowy, niepodpiwniczony, z poddaszem nieużytkowym o powierzchni użytkowej około 2,2 tys. mkw., w którym będzie 71 cel mieszkalnych. W nowym pawilonie według aktualnych standardów ma się znaleźć 258 miejsc dla osadzonych.

Okręgowy Inspektorat Służby Więziennej w Poznaniu, który jest inwestorem, planuje, że prace budowlane rozpoczną się w 2016 roku. – Na razie nie mam jeszcze pozwolenia na budowę. Trwają prace koncepcyjne – zdradza rzecznik CZSW.

Z dotychczasowych doświadczeń wynika, że proces budowy takich obiektów wynosi ok. 2,5 roku. Przewidywany koszt inwestycji ma wynieść 12–15 mln zł.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Nowoczesny i ogromny dworzec Łódź Fabryczna powstał dzięki unijnemu wsparciu.

Zaczynają kopać pod Łodzią

Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, to w 2022 roku Łódź będzie jednym z ...

Przemoc w rodzinie w czasie pandemii. Jak pomagają miasta

W poznańskim Punkcie Interwencji Kryzysowej liczba zgłoszeń przypadków przemocy domowej nie wzrosła, jednak samorządy ...

Ranking Samorządów 2019: Święto polskich samorządowców

Zapraszamy na galę Rankingu Samorządów 2019, podczas której uhonorujemy najlepszych prezydentów, burmistrzów i wójtów ...

Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – ...

Prezydent Bydgoszczy: rząd stawia na mniejsze miasta kosztem dużych

Teraz rząd stawia zdecydowanie na mniejsze ośrodki kosztem dużych - mówi Rafał Bruski, prezydent ...

Mniej kradzieży samochodów. Jakie auta giną najczęściej?

Polska policja w 2018 roku wszczęła blisko 9 tys. postępowań o kradzież auta. Sprawców ...