Na Pomorzu mieszka ponad tysiąc milionerów

Najwięcej pomorskich milionerów mieszka w Gdańsku i Gdyni. Ciekawe, ilu z nich spędza urlop nad polskim morzem?
Rzeczpospolita/Łukasz Solski

Rozliczenia podatkowe potwierdzają, że region należy do najzamożniejszych w kraju.

Aż 1043 podatników wykazało w województwie dochody powyżej 1 miliona zł – wynika z podsumowania akcji PIT 2014, jakie otrzymaliśmy z Izby Skarbowej w Gdańsku. Najwięcej z nich mieszka w największych miastach – Gdańsku i Gdyni, ale praktycznie każdy powiat ma swoich kilku milionerów.

W 2014 r. na Pomorzu tych najbogatszych osób było o 13,4 proc. więcej niż rok wcześniej i aż o 70 proc. więcej niż w 2010 r. Po kryzysowych latach 2009–2010 milionerów w Polsce zaczęło bowiem przybywać całkiem dynamicznie.

Na tle innych regionów Pomorze wypada bardzo dobrze. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców w województwie jest 45 milionerów, podczas gdy średnio w kraju 35,5.

W takim ujęciu najzamożniejsze jest Mazowsze (80 na 1000 mieszkańców), na drugim miejscu jest Wielkopolska (48), a zaraz za nią Pomorze. To potwierdza, że region zalicza się do bardziej zamożnych.

Jak pokazują dane Głównego Urzędu Statystycznego, średni dochód w gospodarstwach domowych (w przeliczeniu na osobę) wynosi około 27 tys. zł rocznie, co jest piątym wynikiem w Polsce (na Mazowszu 38 tys. zł rocznie).

Biznes najbogatszy

Najwięcej milionerów wywodzi się z biznesu. Na Pomorzu aż 934 osoby prowadzące działalność gospodarczą wykazała w formularzach (PIT-36 oraz PIT-36L) dochody powyżej 1 mln zł. Co znamienne, zdecydowana większość tych przedsiębiorców (ok. 95 proc.) wykorzystuje 19-proc. podatek liniowy.

Nie ma jednej recepty, jak uzyskać wysokie zyski, i nie każdy biznes musi przynosić kokosy. Jak wynika z analizy „Rzeczpospolitej”, przeciętna firma (osoba prowadząca działalność gospodarczą) rozliczająca się według skali podatkowej osiągnęła w zeszłym roku 25–30 tys. zł zysku brutto. Z kolei firma, która rozlicza się według podatku liniowego – 170–200 tys. zł. Do pierwszego miliona wciąż więc daleko.

Wysokie płace

Znacznie trudniej uzyskać wysokie dochody jako wynagrodzenie za wykonywaną pracę. Takich milionerów na Pomorzu było w 2014 r. 74 (o 37 proc. więcej niż rok wcześniej). Jak podkreślają urzędy skarbowe, to zwykle prezesi i menedżerowie najwyższego szczebla w większych przedsiębiorstwach, artyści i sportowcy.

Do tego grona mogą się zaliczać prezesi spółek giełdowych, które mają swoje siedziby w Gdańsku czy Gdyni. Przykładowo, jak wynika ze sprawozdania finansowego spółki LPP, wynagrodzenie prezesa Marka Piechockiego wyniosło w 2014 r. 1,35 mln zł brutto (wiceprezesów już „tylko” po 900 tys. zł). Ponad milion zarobił też prezes GK Lotos Paweł Olechnowicz (1,47 mln zł), prezes Grupy Energa Mirosław Bieliński (1,44 mln zł) czy dwaj wiceprezesi tej spółki – Wojciech Topolnicki (1,37 mln zł) i Roman Szyszko (1,37 mln zł).

Zarobić na giełdzie

Miliony można też oczywiście zarobić na giełdzie. Z danych Izby Skarbowej w Gdańsku wynika, że ogółem ok. 18,9 tys. osób wypełniło formularz dotyczący podatku od zbycia papierów wartościowych (mogą to być np. akcje spółek giełdowych, ale też jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych).

Około 32 proc. z nich wykazało stratę – średnio 14,4 tys. zł (w sumie na 88,8 mln zł). To znacznie mniej niż w rozliczeniach za 2013 r., gdy średnia strata wynosiło 20,8 tys. zł (w sumie – 123 mln zł).

Z kolei ok. 57 proc. inwestorów giełdowych mogło się pochwalić osiągniętym zyskiem. Na jedną osobą przypadło przeciętnie 23,6 tys. zł zarobku (w sumie – 252,6 mln zł). Wśród giełdowych graczy 37 osób osiągnęło zysk w wysokości właśnie powyżej 1 mln zł.

Mogą Ci się również spodobać

Dialog z pominięciem samorządów

Chociaż to z samorządowych budżetów płacona jest część pensji nauczycieli, nie zaproszono ich na ...

Burmistrz chciał na początek obniżyć pensję sobie. Radni się nie zgodzili

Chciałem zacząć od siebie. Taką wolę zgłosili też moi zastępcy. Uważamy, że w dobie ...

Dostojny jubileusz lubelskiej Filharmonii

13 grudnia 2019 r. Filharmonia im. Henryka Wieniawskiego w Lublinie świętuje w wielkim stylu ...

Śmieci z kwarantanny to zwykłe odpady

Samorządy mają zalecenia rządowe, jak postępować np. z rękawiczkami i maseczkami ochronnymi stosowanymi w ...

Nowe mieszkania komunalne – tak. Ale po pandemii

Gminy mają dostać pieniądze na nowe budynki komunalne oraz remont starych, co je cieszy. ...

Warszawska firma finansowa włącza się w „biznes koronawirusowy”

Warszawska firma, zajmująca się doradztwem finansowym – MBF Group – zdecydowała się włączyć w, ...