Poznań stolicą start-upów

Poznański Park Naukowo-Technologiczny pomaga w zdobywaniu funduszy na rozwój start-upów
materiały prasowe

Lokalny park technologiczny, grupa funduszy VC oraz lokalne władze pomagają młodym, innowacyjnym firmom w osiąganiu sukcesów.

Dice+, Glip Multi Solutions, PublishSoSimply, Omni3D, Booklikes.com, LeiaDisplay, IC Solutions, Jakdojade.pl, Legimi, Qpony, Fanpoint, ICEbridge, Wykop.pl, Lubimyczytac.pl – co łączy te firmy, będące wizytówkami polskiej sceny start-upowej? Pochodzenie. Wszystkie mają korzenie w Wielkopolsce, co – jak same przyznają – miało duży wpływ na ich biznesy.

Promocja sukcesów

– Wielkopolanie jako ludzie przedsiębiorczy potrafią wykorzystać potencjał obecny w ekosystemie budowanym przez takie ośrodki, jak Poznański Park Naukowo-Technologiczny, poznański fundusz Venture Capital SpeedUp czy lokalne władze samorządowe i Urząd Miasta. Cały nasz region, stawiając na nowe technologie, daje dobrą przestrzeń do startu szczególnie innowacyjnym firmom. Te start-upy z kolei stanowią inspirację i zaczyn dla kolejnych przedsiębiorstw, dzięki czemu możemy obserwować tak dużą liczbę pojawiających się nowych start-upów – mówi Rafał Witkowski, prezes IC Solutions.

Ta spółka, obok start-upów Glip czy nanoSynHap, to w dużej mierze dziecko nowoczesnego Poznańskiego Parku Naukowo-Technologicznego Fundacji Uniwersytetu im. A. Mickiewicza. Instytucja pomaga w zdobywaniu funduszy na rozwój oraz przy wdrażaniu innowacyjnych technologii, udostępnia centra badawcze, a także doradza przy uruchamianiu własnego biznesu.

Nieoceniona jest też pomoc samorządów, instytucji lokalnych. – Nie ukrywam, że uzyskanie tytułu Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości w kategorii start-up spowodowało, że firma stała się lepiej postrzegana na rynku – podkreśla Przemysław Kozłowski, szef Glip Multitouch Solutions.

Z kolei Leszek Kobyliński, prezes spółki produkującej kostkę Dice+, wskazuje na konkretne aspekty finansowe. – Współpracujemy z Wielkopolską Agencją Rozwoju Przedsiębiorczości przy programie PO IG 6.1, który wspiera polską gospodarkę na rynku międzynarodowym. Dzięki temu udało nam się przeprowadzić badania – sprawdzaliśmy produkt pod kątem oprogramowania i jego kompatybilności z różnymi urządzeniami. Po tym mogliśmy prężnie wejść na rynek – tłumaczy.

Beata Zagrodzka-Blok z Departamentu Gospodarki Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego przekonuje, że województwo od dawna przywiązuje dużą wagę do wsparcia rozwoju przedsiębiorczości. – To jedno z założeń naszej strategii rozwoju województwa. Na potrzeby przedsiębiorców odpowiada m.in. Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2007–2013, w ramach którego istotna część środków była przeznaczona na działania realizowane przez mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa, w tym start-upy – dodaje.

Światowy standard

W start-upie PublishSoSimply (PSS), który rusza z rozwojem za granicą, przekonują, że na wielkopolskim gruncie spółki mogą się rozwijać tak samo jak te z innych krajów. – W Santiago w Chile od dwóch miesięcy wśród kilkudziesięciu firm z całego świata pracujemy nad naszym projektem w ramach programu Start-Up Chile. Stąd wyraźnie widać, że to, co powstało w Poznaniu, w żaden sposób nie odbiega jakością od tego, co powstaje w innych miejscach na świecie. Niestety, widać też, że Poznań jest słabo rozpoznawalny i brakuje tu sukcesów, nawet niewielkich, które byłyby globalnie zauważalne. Na tym powinien się skupić region w najbliższych latach – mówi Michał Majewski, szef PSS.

Dziś Poznań jest postrzegane jako najsilniejszy ośrodek start-upowy w Polsce. To tu odbywają się takie wydarzenia, jak Hackathon, Samsung AppChallenge czy Startup Weekend.

Mogą Ci się również spodobać

Problematyczny dzień i godzina w zamówieniach

Niemożliwe jest wyznaczenie przez zamawiającego terminu składania ofert jako terminu w dniach (liczbie dni). ...

#LubuskieChallenge – Łączy nas przyszłość!

28 marca w Filharmonii Zielonogórskiej odbędzie się konferencja zapowiadająca kampanię „#LubuskieChallenge – Łączy nas ...

Planują trzecią linię metra

Ruszył przetarg na opracowanie studium technicznego dla III linii metra. Warszawski ratusz przygotowuje się ...

Szansa dla aktywnych

Plac zabaw, zlot historycznych pojazdów militarnych czy też szkolenia z udzielania pierwszej pomocy przez ...

Okazja! Bilet katowicki za 119 zł

119 złotych miesięcznie – tylko tyle trzeba zapłacić za „bilet katowicki”, by na terenie ...

PRL: Koniec wdzięczności

Pomniki komunizmu bywają twarde do zgryzienia. Samorządy podchodzą do nich różnie. Władza, która chętnie ...