Pasje połączą pokolenia w Paczkowie

Społeczny projekt integracji pokoleniowej znalazł się w pierwszym marszałkowskim budżecie obywatelskim. Paczków na jego realizację dostanie 100 tys. zł.

W I obywatelskim budżecie Opolszczyzny do podziału były 3 mln zł. Najwyższe dofinansowanie wyniosło 150 tys. zł. Paczkowska propozycja miała mocną konkurencję: 116 innych pomysłów społeczników z opolskich powiatów i gmin. Wybranych mogło zostać tylko 25.

Burmistrz Paczkowa Artur Rolka przyznaje w rozmowie z „Rzeczpospolitą”, że „wyniki głosowania to ogromny sukces miast i mieszkańców także okolicznych gmin”. – Zdobyliśmy 4500 głosów. A więc wygraliśmy, działamy, a stowarzyszenia dostały motywację do tworzenia innych projektów. Społecznicy to u nas ogromna siła – mówi Artur Rolka. – Kiedy w 2014 r. zostałem burmistrzem, zwiększyłem dofinansowanie organizacji pozarządowych z 40 tys. zł do 120 tys. zł rocznie. Teraz pomysły nam się sypią. Zaczynamy właśnie O-Polskie Dni Kawki (z kawką wiąże się jedna z paczkowskich legend – red.), chcemy tu wykorzystać historię, ale też słowo „kawka”. Będzie więc konkurs baristów, warsztaty parzenia i podawania kawy itp.

– Chylę czoła przed autorami niektórych bardzo trudnych i ciekawych projektów, przede wszystkim za dostrzeżenie określonych problemów i chęć ich rozwiązania – mówił 20 czerwca podczas ogłoszenia wyników marszałek Andrzej Buła. W głosowaniu udział wzięły 111 344 osoby. Każda mogła oddać dwa głosy. W sumie oddano ich ponad 203 tys. Najwięcej (9992) na subregionalny projekt z powiatów kluczborskiego, namysłowskiego i oleskiego pt. „Atrakcyjna muzycznie podróż przez tradycje Opolszczyzny”. Najwięcej zwycięskich pomysłów, 11, związanych było z kulturą, sportem i rekreacją, dziesięć ze zdrowiem i opieką społeczną, dwa z edukacją, po jednym z infrastrukturą i ochroną środowiska.

Pomysłodawcy z Paczkowa zaproponowali 12 wydarzeń, które pozwolą jednym podzielić się swoimi zainteresowaniami, a innym poznać nowe sposoby na bogatsze duchowo życie. Takie wspólne poznawanie się pozwoli zbliżyć do siebie młodych i starszych, niepełnosprawnych i zdrowych, ludzi aktywnych fizycznie i tych bardziej zaczytanych.

Będą więc Rodzinne Zawody Wędkarskie. Swoje hobby przybliżą hodowcy gołębi pocztowych. Bieg na wieżę paczkowskiego ratusza też jest adresowany do wszystkich pokoleń. Podobnie rajd rowerowy wokół Zalewu Paczkowskiego.

Do niepełnosprawnych skierowane są warsztaty historyczno-edukacyjne „Rok Polski – Śladami naszych przodków”. Uczestnicy poznają obrzędy, obyczaje i tradycje. „Młodzi strażacy ochotnicy w służbie starszym druhom” to międzypokoleniowy turniej strażacki. Dzień Wnuczka i Seniora, Piłkarski Turniej Pokoleń, Świąteczne Międzypokoleniowe Potyczki Sportowe też znalazły się w wybranym projekcie.

Jedną z aktywnych w Paczkowie organizacji jest Stowarzyszenie Pegaz. Jego szefowa Teresa Stańczyc-Bednarz też cieszy się z wygranej. – Pracowało na to kilka organizacji, m.in. bardzo u nas aktywne stowarzyszenie osób niepełnosprawnych Więź. My zgłosiliśmy m.in. pomysł rajdu rowerowego i biegu na wieżę ratuszową. Pomysłów nam nie brakuje, więc za rok na pewno wystartujemy z kolejnym – zapewnia.

Paczkowscy społecznicy zapraszają wszystkich. To dobra okazja, by odwiedzić miasto nazywane polskim Carcassonne.

Mogą Ci się również spodobać

Kraków przyciąga coraz więcej inwestycji technologicznych

Ludzie to największy magnes

Dla inwestorów coraz większe znaczenie ma kapitał ludzki. Miasta to wiedzą i robią wiele, ...

Ustalenia prokuratury to mało

Wyjazd za granicę w celach zarobkowych nie jest równoznaczny z trwałym opuszczeniem miejsca pobytu ...

Miasta płacą i czekają

Samorządy liczą, że wkrótce ich wydatki na prąd spadną i nie trzeba będzie przerzucać ...

Ocena stanu samorządowej kasy zależy od tego, kto liczy pieniądze

Przedstawiciele władz lokalnych alarmują, że sytuacja ich budżetów jest zła. Minister finansów twierdzi, że ...

Druga edycja programu „Społecznik” Uchodźcy, przytulanki i hydrozagadka

Dostaliśmy się do kolejnych szkół, gdzie jest także potrzeba rozmowy o wielokulturowości, dostaliśmy też ...

Polska szkoła chaosu

Reforma edukacji nie uspokoiła sytuacji w szkolnictwie. Na nowy system narzekają nauczyciele i rodzice. ...