Jacht dla Wielkopolski

Poznańscy żeglarze chcą wybudować jacht, na którym będą odbywały się patriotyczne szkolenia młodzieży.

Okręgowy Związek Żeglarski w Poznaniu chce uczcić setną rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, budując 24-metrowy jacht szkoleniowy „Powstaniec Wielkopolski”. Na pokład jednorazowo wejdzie 20 osób plus członkowie załogi. – Chcemy w ten sposób upamiętnić naszych przodków, mieszkańców Wielkopolski, którzy wzięli udział w powstaniu – mówi Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Budową jachtu ma się zająć specjalnie w tym celu powołana fundacja „Żegluj z nami, Wielkopolsko” powołana przez związek żeglarski. Zajmie się ona pozyskiwaniem pieniędzy na budowę jachtu. Policzono, że potrzeba na niego 8–10 mln zł. Zbiórka funduszy ruszy w kwietniu. – Mamy dwa lata na zebranie całej kwoty. Część pieniędzy wstępnie zaoferowali nam sponsorzy. Pozostałe będziemy zbierać wśród mieszkańców naszego regionu – mówi Olszewski.

Będzie to jacht dla młodzieży. Pomysłodawcy projektu zakładają, że w okresie letnim na „Powstańcu” będzie pływała młodzież szkolna. – To będzie pewnego rodzaju szkoła pod żaglami. Będziemy starać się kształtować w uczestnikach postawy obywatelskie, patriotyczne. Będziemy także uczyć o powstaniu wielkopolskim – mówi Olszewski. Udział w rejsie będzie nagrodą w konkursach dotyczących powstania wielkopolskiego.

W pozostałe miesiące, gdy nie będą na nim organizowane szkolenia dla młodzieży, jacht ma być wykorzystywany komercyjnie, by zarobić na swoje utrzymanie, czyli koszty związane z eksploatacją jednostki oraz pensje dla kilkuosobowej załogi, m.in. kapitana i bosmana.

Mogą Ci się również spodobać

Czas na elektroniczne listy polecone

Urzędy będą wysyłać pisma tylko elektronicznie, ale przesyłki tradycyjne nie znikną od razu. Tradycyjne ...

Optymalizacji szuka się wszędzie

Nie ma potrzeby aby samorządy informowały o schematach podatkowych. Wzrosną przez to obciążenia finansowe ...

500+: Rodziny dostają pieniądze bez kłopotu

Najwyższa Izba Kontroli przyjrzała się realizacji rządowego programu Rodzina 500+ i uważa, że samorządy ...

Regiony pełne pomysłów na wakacje

Imprezy kajakowe, nowe trasy dla rowerzystów i trafiające w hobby najróżniejsze festiwale - turysta ...

Święta czytającej mniejszości

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego ograniczyło lub odmówiło wsparcia dla części festiwali literackich. Jednak ...

Biznes i nauka muszą się polubić

Bez dobrej współpracy przedsiębiorców z uczelniami nie da się budować nowoczesnej gospodarki. Na szczęście ...