Kosmos to brzmi dumnie

Kosmiczny park technologiczny – ktoś mógłby powiedzieć, że w tym Lubuskiem to im się w głowach poprzewracało. Wcale nie. To konsekwentne realizowanie strategii, która może przynieść bardzo wymierne efekty.

Region stawia na innowacje. na tym polu wiele osiągnięć, buduje zaplecze naukowo-badawcze, wspiera firmy pracujące nad przełomowymi rozwiązaniami. W tym kontekście decyzja o powołaniu Parku Technologii Kosmicznych to kolejny, odważny krok do przodu.

Dla przeciętnego obywatela firma związana z przemysłem kosmicznym to potężna korporacja, która w ogromnym hangarze montuje rakiety czy, może w nieco mniejszym, pracuje nad satelitami, które niebawem zostaną wystrzelone na okołoziemską orbitę. To elita, zajmująca się tzw. upstreamem. Tymczasem to także technologie oraz rozwiązania, które pozwalają wykorzystywać pozyskane z przestrzeni informacje na ziemi. A także cały obszar badawczo-rozwojowy służący adaptacji opracowanych wcześniej innowacji kosmicznych do zastosowań cywilnych, czyli downstream.

Weźmy taką nawigację w telefonie. Wszyscy się przyzwyczaili, że mamy mapy z internetu, ale zanim one trafiły do sieci, potrzebny był satelita, który zebrał potrzebne dane i firmy, które je przetworzyły w odpowiedni sposób. To wszystko jest właśnie sektorem kosmicznym. W skali globalnej mówimy o ogromnych pieniądzach – rocznie wartość tego sektora wynosi ok. 300 mld dolarów rocznie. I większość z tej kwoty przypada na projekty downstream, czyli wykorzystujące kosmiczne technologie na ziemi.

Polska coraz śmielej poczyna sobie na tym polu. Od 2012 r. od 2012 r. należymy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2014 r. powołaliśmy Polską Agencję Kosmiczną, której celem jest rozwój cywilnych technik komunikacyjnych i badawczych, ale także zwiększenie możliwości obronnych naszego kraju. Do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Space.pl, należy już blisko 40 firm i instytutów naukowych.

Nasz kraj potrzebuje innowacji, a przemysł kosmiczny jest ich naturalnym źródłem. Firmy tego sektora łączą wszystkie ważniejszych dziedzin gospodarki: telekomunikację, IT, materiałoznawstwo, szeroko rozumianą elektronikę czy mechanikę. To, co jest innowacyjne, łączy się z przemysłem kosmicznym, bo on tego potrzebuje. W tej branży nie korzysta się z przestarzałych technologii.

Dlatego takie inicjatywy, jak Park Technologii Kosmicznych są zarówno cenne, jak i potrzebne. Jeśli pomysłodawcom uda się skupić. wokół tego przedsięwzięcia odpowiednie firmy i ludzi, region wkroczy w zupełnie nową przestrzeń. Najodważniejsi korzystają z premii pierwszeństwa. >R5

Mogą Ci się również spodobać

Strajk szkolny ogarnął prawie całą Polskę

Chociaż nastroje wśród nauczycieli są coraz gorsze, ZNP zdecydował, że strajk będzie kontynuowany nawet ...

Europa opiera się na solidarności

Wielkopolska jest trochę ofiarą własnego sukcesu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.

Podwójny rocznik, czyli wrzesień z przytupem

Przepełnione klasy, zmiany i modyfikacja życiowych planów – to czeka tegorocznych absolwentów szkół podstawowych ...

4 czerwca w stolicy: Święto wolności i wiary

Warszawa będzie świętowała 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 roku, a także 40 rocznicę ...

Stawianie na różnorodność i kreatywność klientów wychodzi na dobre

Mieli wybór, czy przez chwilę mieć więcej pieniędzy, czy też budować coś trwałego. Właściciele ...

Raport bez upiększania

Zachodniopomorskie jest liderem pod względem inwestycji w ochronę środowiska czy produkcji energii ze źródeł ...