Kosmos to brzmi dumnie

Kosmiczny park technologiczny – ktoś mógłby powiedzieć, że w tym Lubuskiem to im się w głowach poprzewracało. Wcale nie. To konsekwentne realizowanie strategii, która może przynieść bardzo wymierne efekty.

Region stawia na innowacje. na tym polu wiele osiągnięć, buduje zaplecze naukowo-badawcze, wspiera firmy pracujące nad przełomowymi rozwiązaniami. W tym kontekście decyzja o powołaniu Parku Technologii Kosmicznych to kolejny, odważny krok do przodu.

Dla przeciętnego obywatela firma związana z przemysłem kosmicznym to potężna korporacja, która w ogromnym hangarze montuje rakiety czy, może w nieco mniejszym, pracuje nad satelitami, które niebawem zostaną wystrzelone na okołoziemską orbitę. To elita, zajmująca się tzw. upstreamem. Tymczasem to także technologie oraz rozwiązania, które pozwalają wykorzystywać pozyskane z przestrzeni informacje na ziemi. A także cały obszar badawczo-rozwojowy służący adaptacji opracowanych wcześniej innowacji kosmicznych do zastosowań cywilnych, czyli downstream.

Weźmy taką nawigację w telefonie. Wszyscy się przyzwyczaili, że mamy mapy z internetu, ale zanim one trafiły do sieci, potrzebny był satelita, który zebrał potrzebne dane i firmy, które je przetworzyły w odpowiedni sposób. To wszystko jest właśnie sektorem kosmicznym. W skali globalnej mówimy o ogromnych pieniądzach – rocznie wartość tego sektora wynosi ok. 300 mld dolarów rocznie. I większość z tej kwoty przypada na projekty downstream, czyli wykorzystujące kosmiczne technologie na ziemi.

Polska coraz śmielej poczyna sobie na tym polu. Od 2012 r. od 2012 r. należymy do Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). W 2014 r. powołaliśmy Polską Agencję Kosmiczną, której celem jest rozwój cywilnych technik komunikacyjnych i badawczych, ale także zwiększenie możliwości obronnych naszego kraju. Do Związku Pracodawców Sektora Kosmicznego Space.pl, należy już blisko 40 firm i instytutów naukowych.

Nasz kraj potrzebuje innowacji, a przemysł kosmiczny jest ich naturalnym źródłem. Firmy tego sektora łączą wszystkie ważniejszych dziedzin gospodarki: telekomunikację, IT, materiałoznawstwo, szeroko rozumianą elektronikę czy mechanikę. To, co jest innowacyjne, łączy się z przemysłem kosmicznym, bo on tego potrzebuje. W tej branży nie korzysta się z przestarzałych technologii.

Dlatego takie inicjatywy, jak Park Technologii Kosmicznych są zarówno cenne, jak i potrzebne. Jeśli pomysłodawcom uda się skupić. wokół tego przedsięwzięcia odpowiednie firmy i ludzi, region wkroczy w zupełnie nową przestrzeń. Najodważniejsi korzystają z premii pierwszeństwa. >R5

Mogą Ci się również spodobać

Drużyna Resovii wspierana przez Asseco

Biznes wspiera lokalnych sportowców

Wydatki na sponsoring w Polsce systematycznie rosną. Ich łączna wartość zbliża się do miliarda ...

Współczesne państwo musi być zdecentralizowane

Najwięcej usług publicznych powinno być zarządzanych przez samorząd. To nie ulega wątpliwości  – mówi ...

Stary rynek po nowemu

Samorządy coraz chętniej rewitalizują rynki, wychodząc z założenia, że szanujące się miasto potrzebuje reprezentacyjnego ...

Stacja PKP w Muszynie

Turystycznym pociągiem przez granicę

W letniej ofercie przewoźników kolejowych pojawiają się kursy transgraniczne. Pasażerowie niektórych składów mogą liczyć ...

Muzeum Śmierci ma zachęcać do studiowania medycyny

Na wrocławskich uczelniach powstaje specjalna ścieżka edukacyjna, skierowana nie tylko do studentów. Jej częścią ...

Technologie niosą postęp, ale to nie wszystko

Ultranowoczesne technologie będą decydować o obliczu inteligentnych miast, ale ich użyciu w miastach przyszłości ...