Coraz więcej wieżowców

Na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w naszym kraju
SEREDA Tomas

W Warszawie jak grzyby po deszczu wyrastają biurowce.

Nowością pachną jeszcze Warsaw Spire, Q22, Hala Koszyki czy Złota 44. To również projekty, którymi mogłoby się poszczycić każde miasto na świecie.

Dziś to na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Stolica dogania inne miasta europejskie pod względem zasobów biurowych. Choć daleko jej jeszcze do takich miast jak Paryż, Londyn, Monachium i Berlin, plasuje się już na poziomie Amsterdamu, Barcelony czy Aten.

– Obecnie najbardziej aktywnym obszarem Warszawy są okolice ronda Daszyńskiego. Kolejną lokalizacją, która może w najbliższym czasie zyskać na popularności, są okolice Dworca Gdańskiego. Planuje się tam rozpoczęcie kilku wielkopowierzchniowych inwestycji biurowych, takich jak nowy projekt HB Reavis przy Burakowskiej, Liberty przy rondzie Radosława czy projekt Ghelamco przy Dworcu Gdańskim – mówi Jan Szulborski, konsultant w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. – Całkowita podaż warszawskiej powierzchni biurowej w budowie wynosi 768 tys. mkw., z czego około 79 proc. znajduje się w centrum – podsumowuje Jan Szulborski.

Jak obliczają analitycy Walter Herz, w aglomeracji jest teraz w budowie w sumie około 830 mkw. powierzchni biurowej.

Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, prezesa zarządu Walter Herz, rynek biurowy w Warszawie przeżywa obecnie swój najlepszy okres. – Popyt na biura zgłaszany ze strony inwestorów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od kilku lat i stale rośnie – mówi prezes Zagrodnik.

Według niego Warszawa stała się atrakcyjną lokalizacją dla największych światowych firm, które coraz liczniej wchodzą na stołeczny rynek, czego ostatnim przykładem może być inwestycja banku JP Morgan.

Oferta warszawskiego rynku biurowego, jak podkreślają eksperci, jest dziś bardzo zróżnicowana. Poza biurami pod tradycyjny, długoterminowy wynajem można w niej znaleźć w pełni wyposażone powierzchnie z obsługą administracyjną i techniczną, czyli biura serwisowane oraz wspierające rozwój młodych przedsiębiorców biura coworkingowe, jak również miejsca pracy wynajmowane na godziny.

Analitycy spodziewają się, że 2018 rok będzie tak samo dobry dla warszawskiego rynku biurowego, jak rok miniony.

– Pomimo rosnącej nieprzerwanie oferty powierzchni biurowej w stolicy nic nie wskazuje na spadek popytu – tłumaczy Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ. – Wpływ na to ma zarówno globalna dobra koniunktura, która przekłada się także na dobrą sytuację gospodarczą w kraju, a w rezultacie generowany przez naszych klientów popyt wewnętrzny. Ich nieprzerwany rozwój skutkuje zgłaszaniem zapotrzebowania na coraz większe biura – podkreśla Magdalena Kowalewska.

Mogą Ci się również spodobać

Warunki tylko na plombę

Rząd chce ograniczyć wydawanie warunków zabudowy, co nie do końca podoba się gminom.

Śladami Republiki Szczecińskiej

Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć ...

Ranking Samorządów 2019: Wygrywają najlepsze strategie

W poniedziałek podczas uroczystej gali wyróżnimy najlepsze miasta i gminy w Polsce pod względem ...

Algorytm nie może wykluczyć

Przepisy nie przewidują sankcji dla przedsiębiorcy za stosowanie skrótu SHA-1, w szczególności sankcji nieważności ...

Kulturalny Dzień Dziecka

Samorządowe instytucje kultury jak co roku przygotowały bogatą ofertę wydarzeń z okazji Dnia Dziecka. ...

Miasta muszą być motorem postępu

W ciągu ostatnich lat zauważyłem, że miasta, które są wysoce innowacyjne i otwarte na ...