Coraz więcej wieżowców

Na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w naszym kraju
SEREDA Tomas

W Warszawie jak grzyby po deszczu wyrastają biurowce.

Nowością pachną jeszcze Warsaw Spire, Q22, Hala Koszyki czy Złota 44. To również projekty, którymi mogłoby się poszczycić każde miasto na świecie.

Dziś to na Warszawę przypada około 60 proc. nowoczesnych powierzchni biurowych, które powstały w ostatnich latach w Polsce. Stolica dogania inne miasta europejskie pod względem zasobów biurowych. Choć daleko jej jeszcze do takich miast jak Paryż, Londyn, Monachium i Berlin, plasuje się już na poziomie Amsterdamu, Barcelony czy Aten.

– Obecnie najbardziej aktywnym obszarem Warszawy są okolice ronda Daszyńskiego. Kolejną lokalizacją, która może w najbliższym czasie zyskać na popularności, są okolice Dworca Gdańskiego. Planuje się tam rozpoczęcie kilku wielkopowierzchniowych inwestycji biurowych, takich jak nowy projekt HB Reavis przy Burakowskiej, Liberty przy rondzie Radosława czy projekt Ghelamco przy Dworcu Gdańskim – mówi Jan Szulborski, konsultant w Dziale Doradztwa i Badań Rynkowych firmy Cushman & Wakefield. – Całkowita podaż warszawskiej powierzchni biurowej w budowie wynosi 768 tys. mkw., z czego około 79 proc. znajduje się w centrum – podsumowuje Jan Szulborski.

Jak obliczają analitycy Walter Herz, w aglomeracji jest teraz w budowie w sumie około 830 mkw. powierzchni biurowej.

Zdaniem Bartłomieja Zagrodnika, prezesa zarządu Walter Herz, rynek biurowy w Warszawie przeżywa obecnie swój najlepszy okres. – Popyt na biura zgłaszany ze strony inwestorów utrzymuje się na bardzo wysokim poziomie już od kilku lat i stale rośnie – mówi prezes Zagrodnik.

Według niego Warszawa stała się atrakcyjną lokalizacją dla największych światowych firm, które coraz liczniej wchodzą na stołeczny rynek, czego ostatnim przykładem może być inwestycja banku JP Morgan.

Oferta warszawskiego rynku biurowego, jak podkreślają eksperci, jest dziś bardzo zróżnicowana. Poza biurami pod tradycyjny, długoterminowy wynajem można w niej znaleźć w pełni wyposażone powierzchnie z obsługą administracyjną i techniczną, czyli biura serwisowane oraz wspierające rozwój młodych przedsiębiorców biura coworkingowe, jak również miejsca pracy wynajmowane na godziny.

Analitycy spodziewają się, że 2018 rok będzie tak samo dobry dla warszawskiego rynku biurowego, jak rok miniony.

– Pomimo rosnącej nieprzerwanie oferty powierzchni biurowej w stolicy nic nie wskazuje na spadek popytu – tłumaczy Magdalena Kowalewska, Country Manager Operations Poland, IMMOFINANZ. – Wpływ na to ma zarówno globalna dobra koniunktura, która przekłada się także na dobrą sytuację gospodarczą w kraju, a w rezultacie generowany przez naszych klientów popyt wewnętrzny. Ich nieprzerwany rozwój skutkuje zgłaszaniem zapotrzebowania na coraz większe biura – podkreśla Magdalena Kowalewska.

Mogą Ci się również spodobać

Mieczysław Struk: Wynajem tylko pod kontrolą

Niekontrolowane wykorzystywanie mieszkań pod najem widzimy szczególnie w Gdańsku i Sopocie, choć ja widzę ...

Włocławek zmienia się i pięknieje

Zapraszamy do odwiedzania Włocławka – miasta o wspaniałej bogatej historii, z której rodzą się ...

Nextbike ma problemy, ale rowery wystartują w kolejnych miastach

Chociaż operator miejskich jednośladów złożył wniosek o ogłoszenie upadłości, jego rowery nie znikną z ...

Samorządy każą szczepić dzieci

Radni Krakowa zmienili zasady rekrutacji do przedszkoli samorządowych. Maluchy z aktualną książeczkę szczepień otrzymają ...

Tylko jedna kandydatka?

19 listopada 2018 rozpoczęła się szósta kadencja prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza. Jej tragiczny koniec ...

Kulturalny Dzień Dziecka

Samorządowe instytucje kultury jak co roku przygotowały bogatą ofertę wydarzeń z okazji Dnia Dziecka. ...