Medalowe tempo wydawania pieniędzy

Opolski urząd marszałkowski przeprowadził już 119 naborów na 3,15 mld zł. To 79,2 proc. puli dla regionu na lata 2014–2020.
AdobeStock

Opolszczyzna zajmuje pierwsze miejsce wśród regionów pod względem zatwierdzonych wniosków o płatność ze wsparciem Unii. Podpisane już umowy z beneficjentami dają jej trzecie miejsce w kraju.

W regionalnym programie operacyjnym (RPO) na lata 2014–2020 Opolszczyzna ma do wydania niemal 945 mln euro, z czego ponad 679 mln euro stanowią pieniądze z Unii (Europejski Fundusz Rozwoju Regionalnego, Europejski Fundusz Społeczny). Reszta to pieniądze krajowe – publiczne i prywatne.

Urząd marszałkowski przeprowadził dotąd 119 naborów na łącznie 3,15 mld zł. To już 79,2 proc. całej puli wsparcia Opolszczyzny na lata 2014–2020. Wnioski zatwierdzone do realizacji (płatności) wynoszą ponad 2,55 mld zł. Z tego podpisano już umowy na blisko 2,2 mld zł. Stanowi to ponad 55 proc. przyznanej regionowi kwoty RPO.

– Daje nam to trzecie miejsce wśród województw po pomorskim i wielkopolskim, które już doganiamy – mówił Jacek Partyka, wicedyrektor departamentu programów operacyjnych w opolskim Urzędzie Marszałkowskim, podczas styczniowego posiedzenia komitetu monitorującego wykonywanie RPO.

Dodał, że opolskie „nadal prowadzi wśród regionów pod względem zatwierdzonych wniosków o płatność – stanowią one niemal 15 proc. całej kwoty RPO”.

I na tym nie koniec. Na I kwartał samorządowcy zaplanowali kolejnych 15 naborów wniosków na całkowitą kwotę niemal 227 mln zł.

Co zyska Opolszczyzna i jej mieszkańcy, jeżeli wykorzysta wszystkie przyznane fundusze? Jak wyliczyli samorządowcy, regionalnej gospodarce przybędzie 0,5 tys. ha przygotowanych terenów inwestycyjnych, w miastach i miasteczkach termomodernizacji doczeka się 77 budynków. 1156 przedsiębiorstw otrzyma dofinansowanie do swoich pomysłów na rozwój.

W tak dziś ważnej dziedzinie naszego życia, jak ochrona środowiska, na Opolszczyźnie przybędzie 100 km sieci kanalizacyjnych i 35 punktów selektywnej zbiórki odpadów komunalnych.

Zapobieganie zagrożeniom, z których największe od dziesięcioleci stanowi w regionie powódź, to kolejny obszar, który skorzysta z bezzwrotnego wsparcia. Dostaną je trzy obiekty małej retencji. A 1575 osób – mieszkańców terenów zalewowych i nadrzecznych – zacznie spać spokojniej dzięki inwestycjom w infrastrukturę ochronną.

W transporcie przybędzie 98 km przebudowanych/zmodernizowanych dróg i 140 km unowocześnionych linii kolejowych. W obszarze edukacji dofinansowanie dostanie 100 przedszkoli oraz 14 obiektów infrastruktury kształcenia zawodowego. Służba zdrowia to m.in. wsparcie dla dziesięciu ośrodków opieki nad osobami zależnymi i ponad 54 tys. osób objętych usługami zdrowotnymi.

Przez ostatnie 25 lat polskie samorządy nauczyły się skutecznie sięgać po unijną pomoc. Opolszczyzna jest tu w czołówce i nie zwalnia tempa.

Mogą Ci się również spodobać

Popularny „Społecznik” Nowe zasady trzeciej edycji programu

Aż 1178 wyjątkowych, bo tych najmniejszych, całkowicie oddolnych 
i w stu procentach obywatelskich inicjatyw ...

Promocja, czyli zadanie nie dla amatorów

Miasta już wiedzą, że w konkurencji o inwestorów, turystów i mieszkańców liczą się nie ...

Rysunek to nie tylko linie na papierze

14 czerwca otwarte zostało Triennale Rysunku Wrocław 2019. To jedna z najdłużej istniejących imprez ...

Pszczoły pracowicie promują miasta

Ule na dachach biurowców już nie dziwią, są w każdy dużym mieście. Coraz częściej ...

Cennik biletów był nieprecyzyjny 

To, że uchwała została opublikowana w dzienniku urzędowym województwa w tym samym dniu, w ...

Od gminy, od towarzystwa

Nowe bloki, rewitalizacja kamienic, dzielenie mieszkań na mniejsze. Samorządy na różne sposoby powiększają zasoby.