Biznes pożyczy z samorządowego „banku”

Odbiorcami pożyczek w tym rozdaniu mogą być firmy działające od lat, jak również startupy.
AdobeStock

W Opolskim Regionalnym Funduszu Rozwoju czeka na przedsiębiorców 24 mln zł, ale będzie trzy razy więcej. To pieniądze na pożyczki dla biznesu – od mikro, przez startupy, po średnie firmy.

Umowa w sprawie uruchomienia puli pieniędzy na pożyczki zwrotne dla biznesu została zawarta między samorządem Opolszczyzny a podlegającym mu Opolskim Regionalnym Funduszem Rozwoju (ORFR) i podpisana na początku stycznia w Opolskim Centrum Rozwoju Gospodarki.

ORFR pełnić będzie rolę funduszu pożyczkowego, który obsługuje finansowe wsparcie dla firm. Pieniądze na zwrotne pożyczki pochodzą z puli unijnych pieniędzy dla regionu opolskiego z poprzedniej perspektywy, czyli z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa opolskiego na lata 2007–2013.

Efektywny obieg pieniądza

Są to fundusze, które „wróciły” do regionu po tym, jak w minionych latach co najmniej raz zostały wykorzystane na pożyczki przedsiębiorcom.

– Takie wykorzystanie pieniędzy pokazuje, jak efektywne są one dla opolskiej gospodarki. Dzięki temu, że po raz kolejny będą mogły być obrócone jako pula na pożyczki, to po raz kolejny będą wspierać działalność opolskich przedsiębiorstw – podkreślał po podpisaniu umowy marszałek Andrzej Buła, cytowany przez portal samorządu regionu.

Opolski Regionalny Fundusz Rozwoju przyznane fundusze otrzyma w czterech ratach: do 15 stycznia 2018 r. – 20 mln zł; do 15 stycznia 2019 r. – 1,7 mln zł; do 15 stycznia 2020 r. – 1,3 mln zł, a do 15 stycznia 2021 r. – 1,1 mln zł.

Dzięki temu nieformalny samorządowy „bank” oferuje przedsiębiorcom trzy produkty: pożyczka obrotowa do 250 tys. zł na okres do trzech lat płatne w miesięcznych ratach; pożyczka inwestycyjna przyznawana na okres do dziesięciu lat i kwotę do 0,5 mln zł. Trzeci to oryginalny produkt na pożyczkowym rynku dla biznesu – pożyczka inwestycyjno-obrotowa do 0,5 mln zł na okres do pięciu lat.

Przyjmowanie wniosków o udzielanie pożyczek dla przedsiębiorców – mikro, małych i średnich firm z woj. opolskiego, w tym startupów rozpocznie się najpóźniej do końca pierwszego kwartału 2018 roku.

– Pożyczki dla firm z tej puli będą mogły być przeznaczone na cele obrotowe, związane z bieżącą działalnością przedsiębiorstw, i na cele inwestycyjne. Ich odbiorcami będą firmy działające już wiele lat na rynku, jak i startupy, które rozpoczynają działalność – podkreślał Grzegorz Obara prezes Opolskiego Regionalnego Funduszu Rozwoju, cytowany przez portal samorządu województwa.

Co ważne dla przedsiębiorców, warunki starania się o pożyczkę zostały „zliberalizowane” – oznacza to mniej biurokracji – sprawne analizowanie, szybko podejmowane decyzje, szybka informacja zwrotna.

Ważna szybkość i dynamika wsparcia

Radosław Gliński, wiceprezes Izby Gospodarczej Śląska, podkreślał, że choć przepisy i zasady często się w gospodarce zmieniają, to inwestycje są i będą. A w izbie śląskiej przeważają małe i mikrofirmy, które często inwestują w nowe produkty, nowe maszyny i innowacyjne rozwiązania, więc ich potrzeby są duże.

– Te firmy szybko ewoluują. Firma, która zatrudniała 20 osób, teraz ma 50 pracowników. Rozrastają się i rozbudowują, a nie mają szans na to, korzystając tylko z komercyjnych kredytów w bankach. Dlatego to, co oferuje ORFR, jest kolejną ścieżką, z której mogą skorzystać – podkreślał Radosław Gliński.

Samorząd Opolszczyzny oferuje biznesowi łącznie w różnych formach ponad 400 mln zł, z czego 330 mln w obecnej perspektywie. Poprzez Bank Gospodarstwa Krajowego samorząd zarządza sześcioma pożyczkami, a dzisiaj są to pieniądze, które już zrobiły jeden obrót wśród przedsiębiorców. Jeszcze 70 mln zł, tym razem bez obwarowań unijnych, jest dostępne w Fundacji Rozwoju Śląska.

– To dobre produkty – ciekawe cele i kwoty pożyczek do zaakceptowania. Często nie chodzi o wysokość pożyczki, ale o szybkość i dynamikę wsparcia – zaznaczył Andrzej Buła.

– Dynamika jest w biznesie dziś bardzo ważna. Pozwala na szybką reakcję wobec konkurencji, kupienie materiałów czy produktów za pożyczkę obrotową. Zakładamy, że z kapitału 24 mln zł mogą być udzielone łącznie pożyczki na kwotę aż 60 mln zł. Będzie to możliwe dzięki udzielaniu kolejnych pożyczek ze zwrotów – dodał marszałek.

Mogą Ci się również spodobać

Dziury w urzędowej sieci

Systemy informatyczne i bazy danych będące w dyspozycji administracji gmin i miast są bardzo ...

Częstochowa boi się autostradowej protezy

Uruchomiony w piątek fragment autostrady A1 w województwie śląskim może wkrótce przyprawiać o ból ...

Rocznica śmierci Pawła Adamowicza: Politycy są więźniami bon motów

W dniach żałoby mówiliśmy o tym, dlaczego tak się stało, jakie były źródła i ...

Tramwaj zawieszonej linii 43 na pętli w Lutomiersku

Łódź: powolna śmierć podmiejskich tramwajów

Łódzkie tramwaje zawsze wyróżniały połączenia podmiejskie. Tym środkiem lokomocji można było dojechać praktycznie do ...

Samorządy w cieniu strajku nauczycieli

Samorządowcy apelują o zwiększenie subwencji, bo obecna nie wystarcza na pokrycie wydatków związanych z ...

Kopernik dał przykład. Wkrótce powstaną kolejne centra nauki

Jeszcze w tym roku ruszy budowa Nautilus Gdańsk – największego w Polsce centrum edukacyjno-rozrywkowego. ...