Suwalski szpital usunie zaćmę i wyleczy pęcherz

Wyremontowany i wyposażony w nowy sprzęt oddział okulistyczny w szpitalu w Suwałkach.
materiały prasowe

Trzy oddziały w szpitalach w Suwałkach i Hajnówce zmodernizowano w tym roku dzięki wsparciu województwa. Zyskał też ośrodek rehabilitacji.

zyskał w tym roku dwa odnowione oddziały – oraz blok porodowy

Podlasianie leczą się w coraz lepszych warunkach. W tym roku, dzięki wsparciu województwa podlaskiego, nowy sprzęt i oblicze zyskało kilka oddziałów szpitalnych i ośrodek rehabilitacji. Szpital Wojewódzki im. dr. Ludwika Rydygiera w Suwałkach zyskał w tym roku dwa odnowione oddziały – okulistyczny i urologiczny, oraz blok porodowy, a jeszcze w tym roku ma się rozpocząć remont oddziału chirurgii dziecięcej.

Coraz większa zaćma

– Trzeba było remontować, bo warunki, jakie były w poprzednim miejscu, nie przystawały do obecnych czasów. Teraz pacjenci będą mieli odpowiedni standard leczenia, a pracownicy prawidłowy standard pracy – mówił na początku grudnia dyrektor suwalskiego szpitala Adam Szałanda podczas uroczystego otwarcia oddziału urologicznego. Powstał kosztem 2,5 mln zł, z których blisko 2 mln pochodziły z budżetu województwa podlaskiego, w pomieszczeniach zwolnionych przez Medyczne Laboratorium Diagnostyczne, w bezpośrednim sąsiedztwie bloku operacyjnego. Oprócz nowoczesnych łóżek z wygodnymi materacami i szafkami przyłóżkowymi wyposażono salę zabiegową oraz zakupiono myjnię dezynfektor. Za pół roku ma powstać przy oddziale sala operacyjna.

Miejsce po dawnym oddziale urologii ma służyć jako pomieszczenie rotacyjne, niezbędne podczas modernizacji kolejnych oddziałów szpitalnych. W tym roku powstał już nowy blok porodowy za 1,6 mln zł i oddział okulistyczny, który składa się z sal chorych mieszczących osiem łóżek i sali operacyjnej. Dzięki pomocy władz samorządowych i lokalnych oddział został wyposażony w nowoczesny sprzęt, m.in. laser okulistyczny OCT z modułem GDX i HRT, pahymetr, USG, autorefraktokeratometr, mikroskop operacyjny czy biometr optyczny. Na nowy oddział Samorząd Województwa Podlaskiego przeznaczył blisko 600 tys. zł.

Jak czytamy w oficjalnym komunikacie urzędu marszałkowskiego, szpital podjął decyzję o uruchomieniu nowego oddziału okulistycznego w odpowiedzi na zapotrzebowanie mieszkańców. Jak pokazują dane epidemiologiczne i zainteresowanie samych Podlasian, zapotrzebowanie na tego typu zabiegi jest coraz większe i stale rośnie.

O jedno łóżko więcej

Modernizację przejdzie też blok operacyjny oraz oddział anestezjologii i intensywnej terapii Szpitala Powiatowego w Hajnówce. W nowoczesny sprzęt doposażone zostaną również trzy inne oddziały: rehabilitacji, chirurgii laparoskopowej i klasycznej, a także chirurgii urazowo-ortopedycznej. 10 mln zł na inwestycję pochodzić będzie z regionalnego programu operacyjnego na lata 2014–2020.

Hajnowski oddział anestezjologii zyska kolejne, piąte łóżko i nowoczesną aparaturę medyczną, która zastąpi istniejącą, nieco przestarzałą. Na bloku operacyjnym wymieniony zostanie stół operacyjny, na którym dziś można operować pacjentów o wadze do 230 kg. Nowy udźwignie osoby ważące do 320 kg. Wymiana jest konieczna również z uwagi na wysoki stopień wyeksploatowania stołu – Szpital w Hajnówce należy do placówek, które wykonują największą liczbę operacji na jeden stół operacyjny.

Wyćwiczą staw skokowy

Podlaskie zainwestowało też w rehabilitację. Oprócz remontu oddziału rehabilitacji szpitala w Hajnówce, który zyska łóżko wielofunkcyjne czy przenośne, wszechstronne elektrostymulatory, zarząd województwa podpisał umowę na zakup wartego blisko 207 tys. zł sprzętu rehabilitacyjnego dla pacjentów SP ZOZ Ośrodka Rehabilitacji w Suwałkach. Pacjenci skorzystają m.in. z nowego wioślarza i roweru treningowego, elektrycznego łóżka rehabilitacyjnego aparatu do elektrolecznictwa czy urządzenia do ćwiczeń stawu skokowego.

masz pytanie, wyślij e-mail do autorki: karolina.kowalska@rp.pl

Mogą Ci się również spodobać

Najlepsze wsparcie w UE

Mieszkania wytchnieniowe i mieszkanie modelowe do szkoleń – na Pomorzu Zachodnim powstał profesjonalny system ...

Zadziwiający sposób na rozwój mniejszych miast

W Białymstoku, Kielcach, Radomiu czy Tarnowie powinny powstać systemy tramwajowe – uważa Instytut Sobieskiego. ...

Ogród deszczowy w Dolnym Wrzeszczu

Deszczówka na wagę złota

Coraz więcej miast zakłada ogrody deszczowe. Kilka działa już m.in. w Warszawie, Gdańsku, Gdyni ...

Inteligentne miasto: filozofia łączy się z informatyką

Tzw. norma smart city sprzyja miastom, które chcą metodycznie podejść do mierzenia postępów w ...

Niewiedza groźniejsza od hakerów

Cyberprzestępcy stanowią zagrożenie dla samorządów, lecz prawdopodobnie nie tak duże, jak by się wydawało. ...