Przedsiębiorcy inwestują w technologie

Już 150 mln zł trafiło do zachodniopomorskich firm w ramach dotacji na tzw. regionalne i inteligentne specjalizacje. Do wzięcia będzie kolejne 80 mln zł.

Wród beneficjentów jest chojeńska firma Drewco, która produkuje meble dla największych marek, m.in. Ikei. Działające od 2006 roku przedsiębiorstwo postanowiło kupić nowe centrum obróbki drewna. Warta ponad 664 tys. zł inwestycja uzyskała ponad 243 tys. wsparcia z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego na lata 2014–2020. Dzięki inwestycji firma znacznie zwiększyła swoje możliwości technologiczne, jeżeli chodzi o produkcję elementów meblarskich o skomplikowanym kształcie i geometrii. Może teraz nie tylko podnieść jakość i dokładność produktów, ale i rozszerzyć swój asortyment o elementy okien, drzwi, ram luster.

– Chojeńskie Drewco jest przykładem dla innych firm, jak się rozwijać – mówi Olgierd Geblewicz, marszałek zachodniopomorski. – Produkty wytwarzane przez branżę drzewną i meblarską to nasz główny towar eksportowy, a przypomnijmy, że co roku zachodniopomorskie firmy wysyłają do Europę i w świat towary i usługi za ponad 12 miliardów złotych. Nie muszę mówić, jak ważne jest stwarzanie im szans na rozwój, zapewnianie wsparcia, wszystko po to, by mogły dalej iść do przodu. Właśnie tak, jak dla chojeńskiego przedsiębiorstwa.

Z dotacji skorzystało wiele branż przemysłowych. ESC Global sp. z o.o. z Dołuj pod Szczecinem zajmuje się produkcją środków chemicznych do kondycjonowania wody przemysłowej. Wchodzi w skład angielskiej grupy Environmental Speciality Chemicals. Z RPO pozyskało 247 tys. zł na wsparcie wprowadzenia nowej generacji produktów do konserwacji układów wody chłodzącej i kotłowej.

Koszalińskie Q4 Glass to z kolei producent szkła na potrzeby budownictwa. Koszalińska fabryka produkuje wszystko, co jest ze szkła – do tego trudne i niestandardowe. W ofercie nie ma tylko szyb do okien. Spółka brała udział w budowie słynnej filharmonii w Szczecinie, robiła szklane mosty kampusu Uniwersytetu w Białymstoku czy też siedzibę Swatcha w Szwajcarii. Z RPO uzyskała 4 mln zł na wart 14,7 mln zł projekt innowacyjnych, wielkogabarytowych szyb fasadowych.

Jak podaje urząd dofinansowanie w tej osi oznaczonej numerem 1.5 w sumie dostało już 79 projektów na łączną kwotę 150 mln zł. W grudniu ma ruszyć kolejny konkurs, tym razem do wzięcia ma być 80 mln zł.

– W perspektywie 2014-2020 rozwój Pomorza Zachodniego i skierowanie środków unijnych oparliśmy na naszych największych atutach – mówi Olgierd Geblewicz. – Do nich należą biogospodarka, działalność morska i logistyczna, przemysł metalowo-stoczniowy, usługi przyszłości, a także turystyka i zdrowie. Atuty regionu uwzględniliśmy w ramach takich właśnie inteligentnych i regionalnych specjalizacji.

Z kolei ze środków całej osi 1 w ramach RPO WZ 2014-2020 wydano już 660 mln zł z zarezerwowanych na ten cel 1,368 mld zł.

– W osi pierwszej nastawionej stricte na rozwój gospodarczy regionu podpisaliśmy już umowy z beneficjentami warte ponad 660 mln zł. Są to m.in projekty wspierające przedsiębiorców działających w branżach należących do regionalnych specjalizacji czy tych, którzy zainwestowali w specjalnej strefie włączenia – wyjaśnia Marcin Szmyt, dyrektor wydziału zarządzania strategicznego Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. – Pamiętajmy o blisko 400 mln zł, które trafia na rynek w postaci instrumentu finansowego JEREMIE 2. Pierwsza edycja łatwo dostępnych pożyczek czy poręczeń cieszyła się olbrzymim zainteresowaniem przedsiębiorców. Duże środki trafiają także na tworzenie terenów inwestycyjnych, wiele samorządów decyduje się na takie projekty w ramach mechanizmu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. W końcu nie brakuje niezwykle ważnych, ale jakże trudnych projektów badawczo-rozwojowych, których biznes i nauka cały czas się uczą, chyba z coraz lepszym skutkiem. Staramy się wspierać rozwój naszej gospodarki systemowo, w sposób kompleksowy.

Kilka tygodni Ministerstwo Rozwoju i Inwestycji zarzuciło samorządom wojewódzkim zbyt wolne wydawanie funduszy w ramach RPO.

– Wydawanie środków unijnych w ramach programu regionalnego nie traktujemy jako wyścig, tylko jako mądre inwestowanie – odpowiada Olgierd Geblewicz. – Nie mamy opóźnień w realizacji RPO WZ 2014-2020, spełniamy przyjęte w nim założenia oraz wskaźniki. Patrząc na efekty wierzymy, że uda się pomyślnie zamknąć obecną perspektywę, uwzględniając przy tym zasadę n+3, czyli wykorzystanie alokacji do 2023 roku. Oś dla przedsiębiorców traktujemy priorytetowo, dlatego tam ulokowaliśmy sporo funduszy. Obecnie tworzony jest harmonogram naborów na 2019 rok. Jeżeli będzie dostępność środków i potrzeba wsparcia innowacyjnych inicjatyw, to nie wykluczamy uruchomienia kolejnych konkursów w działaniu 1.5.

Mogą Ci się również spodobać

Liderzy lokalnego rozwoju

Zielona Góra, Boguchwała i Wisznice – to zwycięzcy Rankingu Samorządów 2018. Mogą być przykładem ...

Czyste Powietrze do przewietrzenia

Niefunkcjonalny program Czyste Powietrze może natrafić na kolejną przeszkodę – wstrzymanie unijnych dopłat na ...

Tylko jeden dodatek dla burmistrza

Przyznanie pieniędzy z tytułu okresowego powierzenia zadań było sprzeczne z przepisami.

Nie tylko my mamy kłopoty z hulajnogami

Elektryczne urządzenia do transportu zyskują popularność. To wyzwanie, z którym trzeba się zmierzyć.

PRL: Koniec wdzięczności

Pomniki komunizmu bywają twarde do zgryzienia. Samorządy podchodzą do nich różnie. Władza, która chętnie ...

Europa opiera się na solidarności

Wielkopolska jest trochę ofiarą własnego sukcesu – mówi Marek Woźniak, marszałek województwa wielkopolskiego.