Kultura przeniosła się do internetu

Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Fot./materiały prasowe
Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia. Fot./materiały prasowe

Wrocław, podobnie jak inne miasta, stanął w obliczu epidemii, która wpłynęła i nadal wpływa na wszystkie aspekty życia.

Artyści i działacze kultury z dnia na dzień stracili zajęcie, widzów i często również dochody. Widzimy to, a jako miasto noszące tytuły: Europejskiej Stolicy Kultury, Światowej Stolicy Książki i Miasta Literatury UNESCO czujemy za tę część życia Wrocławia wyjątkową odpowiedzialność.

Dlatego przygotowaliśmy pakiet wsparcia najważniejszych dziedzin życia społecznego, w tym artystów i twórców kultury. Staramy się wspierać ich w różnych dziedzinach nie tylko finansowo, ale przede wszystkim dając możliwość tworzenia i spotkania się z ludźmi, uwzględniając obostrzenia i trudności.

Artyści, którzy wynajmują od miasta pracownie w okresie pandemii, płacą jedynie symboliczny czynsz. Twórcy mogą również skorzystać ze stypendiów, na które miasto przeznaczyło łącznie ok. 1,4 mln zł.

Do końca tego roku zakupimy dzieła plastyczne wrocławskich artystów, a po zakończeniu epidemii zaplanowaliśmy dwie wystawy poświęcone naszym twórcom.

Wszystkim miejskim instytucjom zachowaliśmy bieżące dotacje. Honoraria są wypłacane na bieżąco – bo dla nas najważniejsze jest utrzymanie znakomitych zespołów. Jednostki kultury przeniosły swoją działalność do internetu. Dobrze widać to na przykładzie Strefy Kultury Wrocław organizującej w sieci koncerty, warsztaty i debaty. Od połowy marca wszystkie ich działania miały ponad 1 milion wyświetleń. Do internetu przeniosła się także część planowanych festiwali.

Od 29 kwietnia miasto przemierza mobilna scena. Koncerty odbyły się na blisko 40 wrocławskich podwórkach i choć trudno nam oszacować, jak wiele osób śledziło je z balkonów i okien domów, to wiemy, że online uczestniczyło w nich ponad 400 tys. osób!

I na koniec: jednym z najpiękniejszych dowodów wsparcia wrocławskiej kultury jest cykl koncertów na dachach wrocławskich budynków, na których występowali artyści. Efektem ich pracy jest piosenka, która powstała jako hymn i symbol nadziei w trudnym czasie epidemii – „Otwieramy okna na świat”.

Mogą Ci się również spodobać

Wielki Brat w pojemniku na śmieci. Miasta sięgają po innowacje

Samorządy coraz chętniej korzystają z nowych technologii w gospodarce odpadami, wykorzystując np. inteligentne pojemniki. ...

Więcej gazu na Kujawach

Po latach starań gmina Lisewo doczekała się w końcu gazyfikacji. Do końca 2022 roku, ...

Gliwickie lotnisko rozwija skrzydła

Przed wojną z lotniska w Gliwicach latano do Odessy, Teheranu, Hamburga, Londynu i Wiednia. ...

Recyklingowy czyściec. Unijne kary odsunięte w czasie

Poziom recyklingu będzie liczony na starych, korzystniejszych zasadach. Zmiany w stolicy: od 1 grudnia ...

Marcin Krupa: Wyprowadzę ruch z centrum Katowic

Nie chcę nikogo straszyć, ale być może już niedługo zrobimy sobie weekendy wolne od ...

Ranking Samorządów 2020: Ważny punkt odniesienia

Wiarygodny, ceniony, prestiżowy – tak nasze zestawienia oceniają sami samorządowcy. Już wkrótce, 29 października ...