Ostatni koncert zagraliśmy 8 marca w Gnieźnie

Janusz Panasewicz, wokalista Lady Pank. Fot./materiały prasowe

W planach mieliśmy wiele występów. Kiedy ogłoszono pandemię, zapanowało duże zaskoczenie, zrobiło się smutno, ale miałem świadomość, że koronawirus dotyka wszystkich.

Na własne oczy widziałem, że ludzie zostają w domach. Tak minęły pierwsze tygodnie, potem kolejne. Wtedy zauważyłem, że znoszone są obostrzenia, wyłączane są z nich kolejne grupy zawodowe, tymczasem my, muzycy, nie jesteśmy nawet przewidziani w takich planach i to zaczęło mnie niepokoić. Oczywiście, zarówno ja, jak i Janek Borysewicz, grając przez wiele lat, mamy oszczędności, choć nie są przesadnie duże. Życie jednak kosztuje, mam dwójkę dzieci. Pomyślałem też o innych z naszej branży, o młodych muzykach, o technicznych, dla których zarobek z każdego koncertu jest ważny, bo utrzymują rodziny, mają pożyczki i kredyty, zainwestowali w sprzęt. Oni są bezrobotni.

Jednocześnie interesują się piłką nożną, jestem zapraszany do telewizji jako komentator i widzę, jak zorganizowane jest środowisko piłki nożnej. Prezes Zbigniew Boniek rozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim, ten zaś otwiera stadiony. A środowisko rozrywki pozostaje bez wpływu, choć jest na wielu i płacimy duże podatki.

W obecnych warunkach, kiedy można grać koncerty tylko dla 150 fanów, nie mają one sensu, chyba że w jakimś celu. Inaczej nikt się nie utrzyma. A przecież na stadiony można wpuszczać 25 proc. ich widowni. Może trzeba wyznaczyć w miastach miejsca, gdzie mieści się 10 tysięcy osób i oznaczyć je tak, by mogło w nich przebywać na koncertach 2,5 tysiąca fanów.

Najbardziej boli mnie to, że wiele decyzji nie ma innego powodu jak polityczny. Odbywają się wiece wyborcze, otwarte są kościoły, czynne są galerie. A nas nikt nie przewidział do otwarcia.

Mogą Ci się również spodobać

Miasta zarobią na jednośladach?

Część samorządów może wprowadzić opłaty za użytkowanie przestrzeni przez firmy pożyczające elektryczne jednoślady. Warszawa ...

Prezydent Olsztyna: stawiamy na zrównoważony rozwój

W naszej strategii bierzemy pod uwagę przede wszystkim najważniejsze atuty Olsztyna, tj. położenie i ...

Część zawieszonych pociągów wraca na tory. Wielu przewoźników przedłuża ograniczenia

Od 3 maja działa już kilkanaście zawieszonych lub skróconych wcześniej połączeń PKP Intercity. W ...

„Żal serce ściska”. W tych miejscowościach wirus dokumentnie przetrzebił biznes

Włodarze kurortów biją na alarm. Bez wsparcia rządu za dwa lata większość przestanie istnieć. ...

Prezydent Grudziądza: Wierzę, że NFZ należycie wyceni pracę naszego szpitala

Przy takiej liczbie rozpoznanych zakażeń wirusem SARS-CoV-2 nie możemy dalej obsługiwać pacjentów z trzech ...

Raport o potencjale Gdańska w dobie Covid 19

Stolica Kaszub, największe miasto północnej Polski, strategiczny węzeł komunikacji morskiej, lądowej i lotniczej, ośrodek ...