Ostatni koncert zagraliśmy 8 marca w Gnieźnie

Janusz Panasewicz, wokalista Lady Pank. Fot./materiały prasowe

W planach mieliśmy wiele występów. Kiedy ogłoszono pandemię, zapanowało duże zaskoczenie, zrobiło się smutno, ale miałem świadomość, że koronawirus dotyka wszystkich.

Na własne oczy widziałem, że ludzie zostają w domach. Tak minęły pierwsze tygodnie, potem kolejne. Wtedy zauważyłem, że znoszone są obostrzenia, wyłączane są z nich kolejne grupy zawodowe, tymczasem my, muzycy, nie jesteśmy nawet przewidziani w takich planach i to zaczęło mnie niepokoić. Oczywiście, zarówno ja, jak i Janek Borysewicz, grając przez wiele lat, mamy oszczędności, choć nie są przesadnie duże. Życie jednak kosztuje, mam dwójkę dzieci. Pomyślałem też o innych z naszej branży, o młodych muzykach, o technicznych, dla których zarobek z każdego koncertu jest ważny, bo utrzymują rodziny, mają pożyczki i kredyty, zainwestowali w sprzęt. Oni są bezrobotni.

Jednocześnie interesują się piłką nożną, jestem zapraszany do telewizji jako komentator i widzę, jak zorganizowane jest środowisko piłki nożnej. Prezes Zbigniew Boniek rozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim, ten zaś otwiera stadiony. A środowisko rozrywki pozostaje bez wpływu, choć jest na wielu i płacimy duże podatki.

W obecnych warunkach, kiedy można grać koncerty tylko dla 150 fanów, nie mają one sensu, chyba że w jakimś celu. Inaczej nikt się nie utrzyma. A przecież na stadiony można wpuszczać 25 proc. ich widowni. Może trzeba wyznaczyć w miastach miejsca, gdzie mieści się 10 tysięcy osób i oznaczyć je tak, by mogło w nich przebywać na koncertach 2,5 tysiąca fanów.

Najbardziej boli mnie to, że wiele decyzji nie ma innego powodu jak polityczny. Odbywają się wiece wyborcze, otwarte są kościoły, czynne są galerie. A nas nikt nie przewidział do otwarcia.

Mogą Ci się również spodobać

Usuwanie azbestu, czyli eternit na wieki wieków

W konstrukcjach polskich domów pozostają miliony ton azbestu, który – zgodnie z prawem – ...

Koronawirus pojawił się w Krakowie

Ponad 60-letni mężczyzna z Krakowa zarażony koronawirusem to kolejny 12. potwierdzony przypadek tej choroby ...

4 czerwca w stolicy: Święto wolności i wiary

Warszawa będzie świętowała 30 rocznicę częściowo wolnych wyborów 1989 roku, a także 40 rocznicę ...

Spektakl "Powitanie" w Teatrze Miejskim w Gliwicach

Kulturalny weekend: Od Rzeszowa po Zieloną Górę

Nie wiesz, co zrobić w pierwszy wrześniowy weekend? Wybraliśmy kilka propozycji z różnych części ...

Granice użytku ekologicznego muszą być precyzyjne

Rada Miejska nie wykazała, ażeby interes publiczny uzasadniał ustanowienie na prywatnym gruncie obszaru służącego ...

Przed nami nowe kumulujące się kryzysy

Kultura będzie kluczowa dla wychodzenia z recesji – zaznacza pełnomocnik prezydenta Krakowa ds. kultury. ...