Ostatni koncert zagraliśmy 8 marca w Gnieźnie

Janusz Panasewicz, wokalista Lady Pank. Fot./materiały prasowe

W planach mieliśmy wiele występów. Kiedy ogłoszono pandemię, zapanowało duże zaskoczenie, zrobiło się smutno, ale miałem świadomość, że koronawirus dotyka wszystkich.

Na własne oczy widziałem, że ludzie zostają w domach. Tak minęły pierwsze tygodnie, potem kolejne. Wtedy zauważyłem, że znoszone są obostrzenia, wyłączane są z nich kolejne grupy zawodowe, tymczasem my, muzycy, nie jesteśmy nawet przewidziani w takich planach i to zaczęło mnie niepokoić. Oczywiście, zarówno ja, jak i Janek Borysewicz, grając przez wiele lat, mamy oszczędności, choć nie są przesadnie duże. Życie jednak kosztuje, mam dwójkę dzieci. Pomyślałem też o innych z naszej branży, o młodych muzykach, o technicznych, dla których zarobek z każdego koncertu jest ważny, bo utrzymują rodziny, mają pożyczki i kredyty, zainwestowali w sprzęt. Oni są bezrobotni.

Jednocześnie interesują się piłką nożną, jestem zapraszany do telewizji jako komentator i widzę, jak zorganizowane jest środowisko piłki nożnej. Prezes Zbigniew Boniek rozmawia z premierem Mateuszem Morawieckim, ten zaś otwiera stadiony. A środowisko rozrywki pozostaje bez wpływu, choć jest na wielu i płacimy duże podatki.

W obecnych warunkach, kiedy można grać koncerty tylko dla 150 fanów, nie mają one sensu, chyba że w jakimś celu. Inaczej nikt się nie utrzyma. A przecież na stadiony można wpuszczać 25 proc. ich widowni. Może trzeba wyznaczyć w miastach miejsca, gdzie mieści się 10 tysięcy osób i oznaczyć je tak, by mogło w nich przebywać na koncertach 2,5 tysiąca fanów.

Najbardziej boli mnie to, że wiele decyzji nie ma innego powodu jak polityczny. Odbywają się wiece wyborcze, otwarte są kościoły, czynne są galerie. A nas nikt nie przewidział do otwarcia.

Mogą Ci się również spodobać

Wystawy są otwarte nawet w czerwonej strefie

Pomimo przestojów i ograniczeń muzea i galerie walczą o zwiedzających. Skalę wpływu pandemii na ...

Dworce jak dworki. Szykuje się remont na ogólnopolską skalę

W programie inwestycyjnym zaplanowanym do 2023 roku PKP zamierza przebudować prawie 190 dworców. To ...

Nikt nie jest bezpieczny: w spółkach komunalnych szukają modelu funkcjonowania

Koronawirus Covid-19 zmienił życie nas wszystkich. W szczególny sposób dotknął pracy spółek komunalnych świadczących ...

W czasie pandemii działo się w sieci

Okres kwarantanny był dużym wyzwaniem produkcyjnym i logistycznym – z dnia na dzień instytucje ...

Nowe życie dawnej fabryki

Niszczejąca do niedawna zabytkowa fabryka fortepianów w Kaliszu dziś tętni życiem jako nowoczesny kompleks ...