Każdy zareagował na pandemię inaczej

Patrycja Markowska, wokalistka. Fot./materiały prasowe
Patrycja Markowska, wokalistka. Fot./materiały prasowe

Nie wierzyłam, iż świat koncertowy stanie w miejscu. To nie tylko nasze główne źródło utrzymania, ale przede wszystkim źródło zasilania.

Żyję muzyką od dziecka i nie wyobrażam sobie świata bez dźwięków. Myślę, że nie jestem jedyna. Granie na żywo i kontakt z publicznością to najpiękniejsza część naszego zawodu.

Właśnie w tych trudnych czasach sztuka jest potrzebna bardziej niż kiedykolwiek. Od trzech miesięcy nie zwolniłam tempa. Wydałam singla „Niepoprawna”, a nie mogąc wychodzić z domu, zrobiliśmy do niego klip ze zdjęć z domowego archiwum. Chciałam dać słuchaczom tyle pozytywnej energii, ile się da. W piątek miał premierę utwór nagrany z moim finalistą z „The Voice of Poland” Dawidem Dubajką. Chcemy zwrócić uwagę na dyskryminację środowisk LGBT. O rzeczach, w które wierzę, chcę mówić głośno. Zagrałam też kilka koncertów charytatywnych online i wzięłam udział w różnych projektach, m.in. Adama Sztaby „Co mi panie dasz”. O niczym tak nie marzę, jak o wyjściu na scenę, zagraniu nowych utworów na żywo.

Od rządu oczekuję równego traktowania. Nie rozumiem, dlaczego jesteśmy uważani za ostatni element łańcucha pokarmowego. Jeśli można zorganizować bezpieczne wiece wyborcze, msze czy mecze – to można też zorganizować koncerty, przestrzegając zasad sanitarnych.

Przy moich koncertach pracuje 17 osób. Pracowaliśmy razem nad oprawą występów od lat. A pandemia najbardziej dotknęła ich. Moja ekipa jest zatrudniona głównie na umowach o dzieło i zlecenia. Dlatego postulujemy, aby tarcza obejmowała ich jeszcze przez kolejne miesiące. Każdy musi też wiedzieć, że organizacja koncertu trwa kilka miesięcy. Nawet jeśli rząd pozwoli zagrać nam koncerty od lipca, to będziemy mogli zorganizować je najwcześniej za dwa-trzy miesiące.

Mogą Ci się również spodobać

Wojciech Szczurek: Wybory prezydenckie latem przyszłego roku

Absurdalność obecnej sytuacji prawnej wejdzie do podręczników prawa konstytucyjnego na całym świecie – mówi ...

Powiaty zarobią na niesolidnych kierowcach

Nawet 1000 złotych kary zapłaci właściciel, który na czas nie wyrejestruje auta. Od stycznia ...

Wakacje 2020: wyjątkowa kolekcja pereł krajowej sztuki w zasięgu ręki

Wakacje w Polsce to także okazja, by nareszcie docenić nasze zabytki. Wiele można podziwiać ...

„Kopciuchy” będą truły jeszcze przez sto lat?

Jeśli lokalne programy wymiany starych pieców nie przyspieszą, „kopciuchy” w polskich miastach będą kopcić ...

Anonimowe maile od Poczty. Władze miast zawiadamiają prokuraturę

Samorządy nie chcą przekazywać spisów wyborców Poczcie Polskiej, która wystąpiła o to w nocnym ...

Unijne fundusze uratują w Polsce 500 tys. miejsc pracy

Z Europejskiego Funduszu Społecznego do firm trafi 2,6 mld złotych – uzgodnili marszałkowie i ...