Kąpiele w jeziorze także dla osób niepełnosprawnych

Jezioro Ukiel jest największym oraz najgłębszym w Olsztynie
fot. adobestock / fotoluk1983

Osoby z niepełnosprawnością ruchową mogą wykąpać się w olsztyńskim jeziorze Ukiel dzięki dwóm specjalnym wózkom. Oba można wypożyczyć na miejscu za darmo.

– Wózki dla niepełnosprawnych są dostępne za darmo w wypożyczalni sprzętu sportowego w Centrum Sportowo-Rekreacyjnym Ukiel. To miejsce, z którego rocznie korzysta około miliona osób – są tam najpopularniejsze kąpieliska naszego miasta – mówi Patryk Pulikowski z olsztyńskiego ratusza.

Unikalna wypożyczalnia

Na miejscu można wypożyczyć dwa wózki. Jeden o dużych kołach, który służy do w miarę łatwego poruszania się po piasku. – Jest u nas od momentu oddania CRS Ukiel do użytku, czyli do 2014 roku – informuje urzędnik.

Do dyspozycji osób niepełnosprawnych jest też specjalny wózek z pływakami, którym można wjechać do wody. – Pomysłodawcą jego kupna jest poruszający się właśnie na wózku autor bloga podróżniczego „RobiMy Podróże” Kamil Kowalewicz z Olsztyna – mówi Patryk Pulikowski.

CZYTAJ TAKŻE: Baseny szykują się do startu. Pierwsze ruszą już za kilka dni

Miasto chwali się, że to unikalne udogodnienia w skali Polski, a nawet świata! – Dużo z żoną podróżuję  i odwiedzając różne miejsca na świecie zauważyliśmy, jak bardzo zaczęto rozwijać infrastrukturę turystyczną dla osób z niepełnosprawnościami. Odpoczywając na plaży w Nicei zauważyłem bardzo sprytny pływający wózek, dzięki któremu osoba z niepełnosprawnościami mogła zażyć kąpieli – opowiada Kamil Kowalewicz.

Wspomina, że wtedy wpadł na pomysł, że podobny sprzęt mógłby też być w Olsztynie. Napisał więc maila do prezydenta miasta z prośbą o spotkanie.

– Cel mieliśmy jeden – Olsztyn nie może być gorszy od Nicei, Ukiel ma być kąpielowo dostosowany. Pan prezydent bardzo entuzjastycznie zareagował na propozycję i się udało się! Na plaży Ukiel jest wózek, którym osoba z niepełnosprawnościami może dostać się do wody. Jestem przeszczęśliwy – dodaje Kamil Kowalewicz.

Osoby niepełnosprawne mogą teraz bezpłatnie wypożyczyć wózek, który umożliwi im poruszanie się po piasku na plaży, lub drugi, który umożliwi kąpiel w jeziorze.

Rowery wodne w Bydgoszczy

Bezpłatnie można też wypożyczyć sprzęt wodny w wypożyczalni prowadzonej przez Bydgoskie Centrum Sportu przy Torze Regatowym w Brdyujściu. Zakup sprzętu został sfinansowany w ramach Bydgoskiego Budżetu Obywatelskiego. Z jego środków sfinansowano zarówno sprzęt wodny, jak i pomost.

CZYTAJ TAKŻE: Kilka przetargów, lata przygotowań. 20-tysięczne miasto wciąż bez pływalni

W ubiegłym roku z powodu pandemii Covid-19 wypożyczalnia była zamknięta. Tego lata znów można wypożyczyć sprzęt cieszący się sporym zainteresowaniem.

Do dyspozycji jest sześć klasycznych rowerów wodnych, rower z silnikiem spalinowym oraz łódź motorowa.

Wypożyczenie jest nieodpłatne. Wystarczy podać swoje dane i zaakceptować regulamin. Każda osoba dostaje kamizelkę asekuracyjną (w rozmiarach od 30 kg w górę). W specjalistyczne zabezpieczenia należy wyposażyć się osobiście. Wypożyczalnia jest czynna codziennie. W dni powszednie w godz. 10-18, a w weekendy 9-19.

Tagi:

Mogą Ci się również spodobać

Gdańsk i kultura w czasach pandemii

Rozprzestrzeniająca się pandemia koronawirusa dotknęła wielu branż, w tym kultury. W trudnej sytuacji znalazło ...

Artystyczne winobranie w Zielonej Górze

Teatralny festiwal, koncerty, korowód Bachusa oraz ekspozycja Muzeum Wina to atrakcje Lubuskiego. 13 września, ...

Przedszkolaki w lepszym powietrzu

W stu śląskich przedszkolach atmosfera się poprawi. Stanie w nich 500 oczyszczaczy powietrza. To ...

Dyskusja o kształcie Cyklostrady Dolnośląskiej

Projekt przebiegu sieci głównych tras rowerowych w regionie trafił właśnie do konsultacji społecznych. Propozycje ...

Samorządowcy szturmują Wiejską

W ławach poselskich i senatorskich zasiądzie liczne grono radnych różnych szczebli, a także włodarze ...

Śladami Republiki Szczecińskiej

Centrum Dialogu Przełomu to szczeciński odpowiednik gdańskiego ECS – instytucja nie tylko kształcąca pamięć ...